W kwestii leczenia zębów mamy wiele do powiedzenia

na czym polega wybielanie zębów, Dentysta Tomasz Bobek

Nowoczesne, nawigowane komputerowo, ekonomiczne implanty zębów

Blog dentysta Kraków
Posiadamy 5 mikroskopów pod którymi skutecznie leczymy zęby
mikroskop stomatologiczny, Klinika stomatologiczna w Krakowie Implantis, implanty zębów
Leczenie kanałowe Kraków

Więcej pytań napisz do nas

Dentysta Kraków

Korony porcelanowe

Wybielanie zębów metody

25 grudnia, 2020

Istnieje wiele metod wybielania zębów. Najpopularniejsze w gabinetach dentystycznych to wybielanie przy pomocy nakładek, lamp, czy też wykonanie licówek ceramicznych.

Wybielanie zębów Beyond Kraków

Wybielanie zębów jest zachodzącym na powierzchni szkliwa procesem utleniania, dzięki któremu widoczne jest jego rozjaśnienie.

Przeciwskazania do wybielania:

  • ciąża oraz karmienie piersią
  • niewyleczona próchnica
  • zbyt młody wiek
  • alergia na któryś ze związków chemicznych wykorzystywanych przy wybielaniu
  • nadwrażliwość zębów
  • nadciśnienie
  • choroby nowotworowe
  • choroby układu hormonalnego
  • problemy z dziąsłami
  • choroby jamy ustnej

Przeciwskazania do zabiegu takiego jak wybielanie zębów w domu są takie same.

Warto zapamiętać :

Stare metody domowe takie jak wybielanie zębów cytryną i sodą są szkodliwe i mogą uszkodzić nieodwracalnie szkliwo zębów.

Wybielanie zębów metodą nakładkową.

Metoda nakładkową jest najbardziej odpowiednia dla osób ze słabym i cienkim szkliwem ze skłonnością do nadwrażliwości zębów i dziąseł. Dentysta podejmuje decyzję, czy ta forma wybielania jest odpowiednia dla danego pacjenta i czy będzie ona skuteczna.

Stomatolog podczas wizyty przeprowadza wywiad oraz dokonuje dokładnego przeglądu, który uwzględnia stan zębów, dziąseł, szkliwa. Wyklucza również choroby zębów i jamy ustnej. Przed wybielaniem zębów należy uzupełnić wszelkie ubytki wypełnieniami tymczasowymi, natomiast po zakończeniu procesu wybielania zębów trzeba je wymienić po 14 dniach i dopasować kolorystycznie do nowego odcienia zębów.

Procedurą wykonywaną przed wybielaniem zębów jest najczęściej higienizacja. Higienizacja obejmuje usunięcie kamienia nazębnego metodami takimi jak skaling i piaskowanie.

Gdy zęby są odpowiednio przygotowane do procesu wybielania dentysta może pobrać wyciski do przygotowania nakładek dla pacjenta. Technik wykonuje dwie nakładki na obydwa łuki na podstawie wycisków stworzonych w gipsie.

Wybielanie zębów lampą Beyond Polus.

Jedną z najnowocześniejszych metod wybielania występujących w gabinetach stomatologicznych jest wybielanie przy pomocy lampy Beyond. Lampa ta emituje światło LED tzw. zimne światło, które jest bezpieczne dla pacjenta. Nie tak jak kiedyś używane światło UV, które może być przyczyną mutacji w komórkach.

Światło LED w połączeniu z żelem wybielającym ma możliwość usunięcia dużej ilości przebarwień. Po jednej sesji wybielającej uśmiech może być bielszy od 6 do nawet 8 odcieni.

Samo w sobie wybielanie tą metodą nie jest bolesnym zabiegiem, natomiast po nim może wystąpić nadwrażliwość zębów.

Po wybielaniu zaleca się stosowanie białej diety przez około tydzień, aby nie popsuć efektu wybielenia.

Po zabiegu wybielania lampą Beyond warto utrzymywać efekt bielszego uśmiechu przy pomocy odpowiednich past, dzięki którym przebarwienia są na bieżąco usuwane.

Przed zabiegiem wybielania lampą Beyond dentysta zawsze przeprowadza wywiad i decyduje, czy ta metoda jest odpowiednia dla pacjenta.

Zalecenia po zabiegu wybielania:

Po procesie wybielania najlepiej przynajmniej tydzień po stosować tak zwaną białą dietę, czyli unikać spożywania pokarmów o intensywnych kolorach takich jak np. buraki, kawa, herbata, wino, soki – dokładniej cytrusowe, słodycze, czekolada, preparaty żelaza.

Wybielanie zębów nie powinno uszkadzać szkliwa, o ile pacjent przestrzega zaleceń lekarza oraz wszystkie przeciwskazania do zabiegu wybielania były uprzednio omówione z dentystą.

Jeśli chodzi o efekty wybielania zębów to są one trudne do przewidzenia, niestety te same metody wybielania mogą dać kompletnie inny efekt u różnych osób. Twierdzi się, że kolor wyjściowy zęba (naturalny odcień) jest wyznacznikiem tego jak bardzo ząb jest podatny na wybielanie.

Posiadacze zębów o szarawych odcieniach częściej są niezadowoleni z efektów. Rezultaty mogą być widoczne od pół roku do nawet paru lat. Jeśli chcesz cieszyć się białym uśmiechem dłużej, unikaj barwiącego pokarmu, używaj odpowiednich past, regularnie szczotkuj zęby. Po jakimś czasie procedura musi być ponownie wykonana. Po wybielaniu wiele pacjentów narzeka na dużą nadwrażliwość. W takich przypadkach trzeba dbać o odpowiednią higienę np. używać past przeznaczonych dla zębów wrażliwych.

Kiedy wybielanie zębów nie da żadnego efektu ?

Wybielenie nie jest możliwe w przypadku posiadania koron, wypełnień, implantów czy licówek.

Muszą być one zastąpione nowymi.

Jest wiele innych trudnych przypadków, w których wybielanie nie przynosi upragnionych efektów. Wtedy pozostaje tylko jedna opcja, którą jest wykonanie licówek. Licówki jest to ostatnia deska ratunku dla osób, które pożądają białego uśmiechu, a wszelkie inne metody nie dają rezultatów.

Mogą być one wykonane również w przypadku nierównych zębów, tak aby miały lepszy kształt.

Ogromnymi zaletami licówek jest między innymi ich trwała biel, która się nie ulega przebarwieniom i nie traci swojego blasku. Kolejną jest ich wytrzymałość, pacjent może się cieszyć pięknym uśmiechem przez wiele lat. Oczywiście nie jest to odpowiednia metoda poprawy uśmiechu dla wszystkich. Nie mogą się jej podjąć osoby cierpiące na bruksizm, które zaciskają odruchowo zęby, obgryzają paznokcie lub długopisy itd. Przeciwskazaniem dla wykonania licówek są także drobne zęby (zbyt krótkie), również problemy z dziąsłami oraz zniszczone szkliwo i brak odpowiedniej higieny w jamie ustnej. Przeciwskazaniem do wykonania licówek jest brak zgody pacjenta na zbalansowanie zwarcia i odbudowę startych zębów.

Ceny wybielania nakładkowego wahają się od 700 do 1000 zł, jeżeli chodzi o wybielanie zębów przy pomocy lampy Beyond to mieszczą się w przedziale od 500-1200 zł.

Licówki zębów to koszt od 800 – 1700 zł za jeden ząb. Cena licówek jest uzależniona od materiału, z którego są wykonane ( akrylowe, kompozytowe, ceramiczne, porcelanowe, pełnoceramiczne ).

Wybielanie zębów cena


dentysta Tomasz Bobek

Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek zajmuje się implantologią od 2000r. Należy do ICOI oraz DGOI, PSI, PTE. Od 2006 roku przynależał do General Dental Council w Londynie. W 2011 uczestniczył Curriculum of Oral Implantology. Zajmuje się stomatologią cyfrową, protetyką i nowoczesnym leczeniem kanałowym zębów. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących treści na blogu lub na stronie implantis.krakow.pl prosimy o kontakt z gabinetem Implantis bądź bezpośrednio z autorem pisząc na adres: office@implantis.krakow.pl