Mówi się, że uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka. Coś w tym jest. Zapewne to dlatego wybielanie zębów cieszy się tak dużą popularnością. Chcąc zyskać nieco bielszy odcień kośćca, można stosować różne metody – w tym mniej i bardziej inwazyjne. Czy zatem wybielanie zębów jest bezpiecznym zabiegiem? Jakie są ewentualne przeciwwskazania i które z metod wybielania cieszą się największą popularnością wśród pacjentów?

Kto może poddać się zabiegowi wybielania zębów?

W zasadzie wybielaniu zębów może poddać się każda osoba, posiadająca stałe zęby, jednak raczej nie poleca się tego zabiegu zbyt młodym osobom, ze względu na jakość szkliwa. Co prawda ten czynnik zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, zaleca się w tym jednak dużą ostrożność.

Warto zwrócić także uwagę na to, że nie każdy powinien używać past wybielających lub stosować wszelkich domowych metod. Przy dużych przebarwieniach oraz kłopotach z próchnicą, wybielanie zębów może zaostrzyć te dolegliwości.

Podobnie rzecz ma się w razie, gdy występuje nadwrażliwość zębów. Ta dolegliwość zgłaszana jako częsty problem, może sprawić, że wybielanie stanie się wyjątkowo nieprzyjemne.

Dobieranie metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Pomimo że istnieją pewne przeciwwskazania do wybielania zębów, możesz być prawie pewien, że będziesz mógł powalczyć o piękniejszy uśmiech. Co prawda w gabinetach dentystycznych wykorzystuje się środki o wysokim stężeniu, jednak wybielanie zębów u stomatologa odbywa się w nieco bezpieczniejszych warunkach niż te domowe.

Pamiętaj, że dentysta dobierze preparat odpowiednio do stanu Twojego uzębienia. Wówczas efekt wybielania utrzymuje się znacznie dłużej, a po serii zabiegów zauważysz znaczne rozjaśnienie. Nie zniszczysz przy tym swoich dziąseł, a przy okazji wybielania zębów, możesz sprawdzić stan jamy ustnej i zębów.

Każde profesjonalne wybielanie zaczyna się od przeglądu i oceny jakości szkliwa. Zwykle początkowym etapem jest oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego. Co prawda, poddając się procedurze w gabinecie dentystycznym, możemy się spodziewać nieco dłuższej wizyty, jednak wszystko dzieje się ze względu na dobro pacjenta.

W przypadku wybielania za pomocą pasty nie uzyskasz oczekiwanego efektu, zwłaszcza jeśli np. przez lata nieobce było Ci palenie papierosów. Specjalista może zdecydować się np. na wybielanie nakładkowe, niwelujące nadwrażliwość i przebarwienia. Dużym atutem tej metody jest to, że wspomniane nakładki są używane przez pacjenta w domu, a jedynie dopasowywane przez stomatologa.

Wybielanie zębów u dentysty – opinie

Wiele osób, decydując się na zabieg wybielania zębów u dentysty, zastanawia się nad wyborem konkretnego specjalisty. Dobrze, by pacjent zasięgnął opinii osób, których uśmiech szczególnie mu się podoba. Kto wie, może kolor zębów w tym przypadku jest dziełem zdolnego dentysty?

Tym, co ostatecznie przekonuje do zabiegu są efekty, zwłaszcza te obserwowane wśród bliskich znajomych. Pamiętaj jednak, że jeśli np. Twój przyjaciel miał wybielane zęby metodą polegającą na zastosowaniu np. lampy, nie oznacza to, że w Twoim przypadku przyniesie to oczekiwany rezultat.

Często dobór metody determinuje nadwrażliwość zębów. Środek wybielający nie może jej pogłębiać. Jeśli zatem tego typu zabiegi nie są wykonywane w profesjonalnych gabinetach, mogą wywołać nieoczekiwane skutki. To właśnie stąd najczęściej często biorą się negatywne opinie o wybielaniu zębów.

Walka o piękniejszy uśmiech

Co do tego czy warto wybielać zęby u dentysty, zdania są podzielone także ze względu na kwestie finansowe. Bezpieczne wybielanie kosztuje, co nie jest żadną tajemnicą. Czy to metoda nakładkowa, czy stosowanie środka aktywowanego lampą, zawsze warto umówić się na wizytę, by nie być rozczarowanym efektem stosowania innych sposobów.

Aby bezpiecznie nieco rozjaśnić uśmiech, trzeba pozbyć się nadwrażliwości zębów. Lekarz poleci najlepszy preparat, który pomoże w uzyskaniu wymarzonego celu. Zabieg będzie w pełni bezpieczny, a efekt wybielenia zadziwi Ciebie i Twoje otoczenie. Dlatego właśnie zabiegi tego typu powinny być wykonywane przez lekarza stomatologa, a nie kosmetologa.

Popularne wybielanie zębów u dentysty – efekty

Co prawda możesz posiłkować się żelem wybielającym, jednak powtórzymy to po raz kolejny – efekt może nieco odbiegać od tego zamierzonego. Szkliwo może ucierpieć, a wykonując zabieg w domu nie masz pewności, że nie utrzymujesz środka na uzębieniu zbyt długo. Jako pacjent, możesz zgłaszać wszelkie niedogodności i wówczas stomatolog zastosuje środek chroniący zęby, a jednocześnie taki, który rzeczywiście pomoże Ci uzyskać wymarzony uśmiech.

Tak jak przy wykonywaniu każdego zabiegu, aby utrzymać jego efekt, należy stosować się do zaleceń lekarza. Poszczególnymi metodami można wybielić zęby nawet o kilka odcieni. Lekarz zadba jednocześnie o to, by efekt nie był zbyt przesadzony.

Pamiętaj, że czasem wystarczy skaling, piaskowanie oraz wprowadzenie większej ilości nabiału do diety, by cieszyć się bielszym uśmiechem. Żaden żel wybielający nie da Ci także takiego komfortu, jaki mają posiadacze zdrowych zębów. Wybielanie zębów w gabinecie może zatem przebiegać dość nieoczekiwanie.

Co do częstotliwości wybielania zębów, nie powinniśmy wykonywać zabiegu w odstępach krótszych niż 6-miesięczne. To optymalny odcinek czasowy dla jamy ustnej, by zdążyła się zregenerować i dla samych zębów, które w trakcie wykonywania rozjaśniania, mogą nieco ucierpieć.