zalecenia po wszczepieniu implanta

Utrata choćby jednego zęba to problem przede wszystkim estetyczny, szczególnie gdy brak znajduje się w odcinku w przednim szczęki. Gdy jednak brakuje ich więcej, to przekłada się to również na większe problemy z gryzieniem i tym samym pogarsza się komfort naszego codziennego życia. Jeden czy dwa zęby najlepiej zastąpić implantem – jest to jedno z najwygodniejszych i przy tym estetycznych rozwiązań, jakie oferuje stomatologia. Jednak wszczepienie implantu zębowego wymaga wcześniejszych badań, a także odpowiednio długiego czasu rekonwalescencji. Czego należy przestrzegać po wszczepieniu implantu zęba?

Wszczepienie implantu jest na pewno bardziej inwazyjnym zabiegiem niż zwykłe leczenie stomatologiczne czy nawet kanałowe. W czasie zabiegu naruszone zostają nie tylko tkanki miękkie – dziąsło, ale również kość żuchwy lub szczęki, bo to na niej musi trzymać się wszczepiony implant. W zawiązku z tym wszczepienie implantu zęba wymaga inwazji chirurgicznej w tkankę miękką oraz wywiercenia odpowiednimi narzędziami stomatologicznymi otworu w kości, w którym następnie ulokuje się implant zęba, czyli sztuczny korzeń. W czasie zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie.

Zabieg implantacji zęba nie zajmuje dużo czasu – wszystko zależy od indywidualnego przypadku każdego pacjenta, ale zazwyczaj jest to czas od 20 minut do nawet dwóch godzin. W tym czasie w znieczuleniu miejscowym następuje rozcięcie tkanki, wywiercenie otworu w kości, a następnie umieszczenie w nim najczęściej tytanowego sztucznego korzenia, który jest całkowicie neutralny dla organizmu ludzkiego. Ponadto w implancie zakłada się specjalną śrubę gojącą, która ma za zadanie przyspieszyć gojenie.

Jak długo implant zębowy zrasta się z kością? Sztuczny korzeń umieszczony w kości potrzebuje od trzech do nawet 6 miesięcy, aby dobrze zrosnąć się z kością. Natomiast samo gojenie tkanek przebiega znacznie szybciej, ponieważ około trzech tygodni. W tym czasie, aby tkanka mogła właściwie się goić, po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego – w innym przypadku możemy narazić się na nieprzyjemne powikłania, które jeszcze wydłużą okres rekonwalescencji. Należy również przestrzegać ich przez z góry określoną liczbę dni po zabiegu.

Dolegliwości po wszczepieniu implantu zęba

Jak prawie każdy zabieg, tak również implantacja, może powodować mniej lub bardziej uciążliwe dolegliwości. Przede wszystkim często pojawia się pozabiegowy obrzęk występujący w rejonie policzka, delikatne zasinienie w miejscu wstawienia implantu, a także ból, który pojawia się, gdy znieczulenie przestaje działać. Zdarza się również, że pacjent skarży się na uczucie ciała obcego w jamie ustnej – dolegliwości te jednak po pewnym czasie ustępują. Może pojawić się stan podgorączkowy, ale nie trwa on długo. Objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem w gabinecie stomatologicznym, to gorączka, która utrzymuje się przez kilka dni od zabiegu oraz zesztywnienie mięśni szczęki – może to oznaczać stan zapalny po wszczepieniu implantu, a nawet odrzucenia implantu.

Zalecenia po zabiegu wszczepienia implantu zęba, implanty Kraków

Wszystkie dolegliwości znacznie szybciej przeminą, a także nie będziemy narażeni na groźne powikłania takie jak stan zapalny, jeśli będziemy stosować się do zaleceń, jakie wyda nam dentysta. Co jest wskazane w okresie po zabiegu? Przede wszystkim należy pamiętać, że implantacja nie zwalnia nas z obowiązku mycia zębów – higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, ale w tym czasie najlepiej czyścić zęby co najmniej raz dziennie przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i stosować antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej, ale co ważnie – płynów do higieny nie należy stosować przez 24 godziny od zakończenia zabiegu. Przed około 7 dni należy także szczotkować zęby miękką szczoteczką omijając miejsce implantacji i nieskazane jest również dotykanie go dłonią.

Aby złagodzić obrzęk, warto stosować zimny okład. W przypadku bólu warto wspomóc się lekami przeciwbólowymi, które są dostępne bez recepty. Niezwykle istotne są także zalecenia dotyczące tego, co jeść po wszczepieniu. Otóż do dwóch godzin od zabiegu nie wolno jeść, a przez dwa dni należy całkowicie zrezygnować z napojów gazowanych, produktów mlecznych i najlepiej spożywać tylko płynne i półpłynne pokarmy, ponieważ twarde mogą zaszkodzić. Ponadto pokarmy powinny być letnie. Po tym czasie, gdy zaczniemy już spożywać normalne posiłki, to po zabiegu należy unikać gryzienia i przeżuwania w miejscu wstawienia implantu. Ponadto po przeprowadzonym zabiegu należy zrezygnować także z palenia papierosów i zabronione jest picie alkoholu przez co najmniej 7 dni od zabiegu. Zalecanie zjedzenie jest lodów.

Po zabiegu implantacji zaleca się także przez dwa tygodnie całkowicie zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, unikać wizyt na basenie i w saunie, a w nocy trzymać głowę powyżej ciała, nie wskazane jest spanie na boku, na którym został wszczepiony implant. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa w tych kwestiach.

Warto jednak pamiętać, że choć w większości wypadków zalecenia po zabiegu są bardzo podobne, to należy przede wszystkim stosować się do tych, które zaordynował nam stomatolog – może on na przykład zalecić płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami – przestrzeganie zaleceń lekarza to gwarancja tego, że gojenie się rany będzie przebiegać prawidłowo oraz szybko. Nie zapomnijmy również o tym, że proces gojenia dla każdego może być nieco inny, a to, co nas obowiązuje, to także wizyty kontrolne. Jak się więc okazuje, aby wszczepić implant, to należy nie tylko przygotować się odpowiednio do tego zabiegu, ale również przestrzegać zaleceń lekarza, które dotyczą naszych codziennych naszych przyzwyczajeń i zachowań.