Bezzębie to coraz częstszy problem. Co przyczynia się do takiego stanu? Dlaczego bezzębia nie można bagatelizować? Na szczęście z tym kłopotem zdrowotnym można sobie skutecznie poradzić. Jakie rozwiązania są najlepsze? Ile mniej więcej kosztuje leczenie bezzębia? Zapraszam do dzisiejszej lektury, w której omówię te zagadnienia.
Bezzębie: co to jest i jakie są przyczyny?
Bezzębie to bardzo poważny problem stomatologiczny, z którym zmaga się coraz więcej osób. Mówimy o nim, kiedy występuje brak zębów w szczęce i żuchwie. Jest to tak zwane bezzębie całkowite. Niekiedy pacjent ma jeszcze kilka swoich zębów. Taki przypadek można zaś określić jako uzębienie resztkowe.
Jakie są najczęstsze powody występowania tego stanu? M.in. chodzi o brak regularnej higieny jamy ustnej. Może to prowadzić np. do próchnicy i konieczności ekstrakcji jednego, drugiego, trzeciego zęba itd. To poważna sprawa. Dobrze byłoby zatem szczotkować zęby po każdym posiłku lub minimum trzy razy dziennie: rano, w południe i wieczorem (należy zaznaczyć, że w nocy organizm produkuje o wiele mniej śliny, która stanowi funkcję ochronną dla uzębienia). Zęby należy myć co najmniej przez trzy minuty (jak korzystasz ze standardowych szczoteczek) lub dwie minuty (jeśli używasz urządzeń elektrycznych). Warto stosować także rekomendowane pasty, nici dentystyczne i płyny do płukania ust. Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa!
Niektóre zęby z próchnicą mogą być jeszcze uratowane dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Aby to było możliwe, należy regularnie chodzić na wizyty kontrolne. Rekomenduje się, by robić to minimum raz na pół roku (chyba że Twój dentysta zaleci inaczej). Jeśli nie chcesz utracić zębów, to musisz o tym pamiętać!
Kolejną bardzo częstą przyczyną bezzębia jest paradontoza. To choroba (określana także jako zapalenie przyzębia), która prowadzi do utraty zębów, chociaż nie ma z nimi bezpośredniej styczności. Paradontoza przyczynia się do pojawienia się stanu zapalnego tkanek, które je otaczają i utrzymują (są to dziąsła, ozębna i kości wyrostka zębodołowego). To prowadzi do ich destrukcji, co powoduje rozchwianie i utratę zębów. Jak unikać paradontozy? Konieczna jest właściwa higieny buzi. Inne przyczyny, które powodują takie schorzenie, to czynniki genetyczne, stres, palenie papierosów wiek, płeć, cukrzyca, zaburzenia immunologiczne i hormonalne.
Należy uważać na słodycze, które zawierają sporo cukru. Nadmiar takich produktów nie tylko wywołuje np. bóle brzucha. Ten składnik negatywnie wpływa na ogólne zdrowie (w tym na zęby – przyczynia się m.in. do powstawania próchnicy). Sięgając po przekąski warto wybierać zatem takie, które zawierają dużo witamin i składników mineralnych.
Całkowity brak zębów jest czasami powodowany przez różne wypadki – w tym np. samochodowe. Warto tutaj też wspomnieć o uprawianiu sportów kontaktowych. Starcia z przeciwnikami mogą doprowadzić do utraty jednego lub nawet kilku zębów. Jeśli pacjentowi przydarzy się taka niefortunna sytuacja, który nie uzupełni braków w jamie ustnej, a potem znowu będzie miał pecha, to może to w konsekwencji doprowadzić do częściowego lub nawet całkowitego bezzębia.
Dlaczego warto wyleczyć bezzębie?
Bezzębie to brak nie tylko zębów. Za tym idzie również brak pewności siebie, niska samoocena itp. To przekłada się negatywnie na życie prywatne i zawodowe. Nie da się ukryć, że brak własnych zębów wpływa w dużej mierze na kwestie estetyczne. Wygląd twarzy pogarsza się też m.in. przez zapadanie się policzków. Pacjenci borykający się z takimi kłopotami wstydzą się nie tylko uśmiechać, ale też komunikować z innymi. Brak wszystkich zębów powoduje, iż mowa nie jest swobodna i wyraźna. To wszystko jest przyczyną dużego dyskomfortu psychicznego… Chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem? Umów się na wizytę i zdecyduj się na kompleksowe leczenie.
W przypadku bezzębia nie można oczywiście odpowiednio żuć pokarmów. To powoduje dyskomfort w trakcie każdego posiłku. Jeśli pokarm nie będzie zaś odpowiednio pogryziony i przeżuty, to trzeba liczyć się z kłopotami z układem trawiennym. Niestrawność to natomiast nic miłego. Pacjenci narzekają na takie objawy, jak nudności, wymioty, wzdęcia, czy bóle brzucha itp.
Nie można nie wspomnieć o zaniku kości. Jest to bardzo negatywne zjawisko. Pamiętaj, że w miejscu, gdzie dawniej był utracony ząb, zanika tkanka kostna – natychmiastowy kontakt z dobrym stomatologiem jest zatem rekomendowany. Na szczęście odpowiednie leczenie zapobiega zanikowi kości. W naszej klinice nie brakuje specjalistów, którzy mają doświadczenie z tym problemem stomatologicznym. Na początku odbywa się profesjonalna konsultacja i szczegółowa diagnostyka. Potem nasi eksperci są w stanie zaproponować najlepsze możliwe rozwiązania.
Jeśli pacjent ma częściowe bezzębie, to pozostałe elementy jamy ustnej mimowolnie przesuwają się w kierunku powstałych luk. Niestety, braki powodują również to, że siły żucia nie są równomiernie rozkładane. Przez to pozostałe zęby są nadmiernie eksploatowane. Na skutek tego są bardziej narażone na szybsze ścieranie się itp.
Co najlepiej sprawdzi się w przypadku bezzębia?
Nasza klinika stomatologiczna oferuje różne metody rekonstrukcji. Chodzi o odbudowę protetyczną stałą lub ruchomą. Czym charakteryzują się obie opcje? W pierwszym przypadku najpierw trzeba wszczepić 4 lub 6 implantów (do kości szczęki i/lub żuchwy). Na tych elementach (zastępujących naturalne korzenie zębów) jest potem osadzany dziesięciopunktowy most porcelanowy. Niekiedy stomatolog proponuje pacjentowi wykonanie mostu dwunastopunktowego opartego na sześciu implantach. Co warto wiedzieć na temat odbudowy protetycznej ruchomej? Tutaj najpierw trzeba wszczepić 4 implanty zębowe, na których (przy pomocy tak zwanych lokatorów) jest później mocowana proteza.
Jakie rozwiązania są stosowane najczęściej? W celu zapewnienia optymalnych efektów i ograniczenia inwazyjności procedury, poleca się wariant bazujący na czterech lub sześciu implantach (pod kątem szczęki i/lub żuchwy), na których potem jest osadzany porcelanowy most. Aby skorzystać z tej możliwości, pacjent musi zgłosić się na konsultację. Obejmuje ona m.in. wywiad medyczny i badanie jamy ustnej. Bardzo ważna jest także tomografia komputerowa. Pozwala ona ocenić, czy pacjent posiada wystarczającą ilość kości, która umożliwi zastosowanie implantów. Warto dodać, że zabieg jest przeprowadzany na podstawie dokładnego planowania komputerowego. W jego trakcie specjaliści korzystają też m.in. z odpowiednich szablonów chirurgicznych (one również powinny być wcześniej wykonane).
Cały zabieg składa się z kilku etapów. Najpierw następuje wszczepienie odpowiedniej liczby implantów. Potem zachodzi osteointegracja, która trwa kilka miesięcy (zazwyczaj od 3 do 6). Kiedy ten proces się zakończy, mocowany jest most porcelanowy.
Mosty mocowane na implantach: najważniejsze zalety
Klasyczne ruchome protezy nieosadzone na implantach mają wady. Te elementy mogą np. wypadać w trakcie śmiania się lub kichania. Poza tym nie gwarantują odpowiedniego komfortu – np. przez przywieranie do podniebienia (to powoduje, że m.in. nie wszystkie smaki są odpowiednio odczuwane). Z tego względu dużo osób decyduje się na most na implantach. Jakie można dzięki temu uzyskać korzyści? Eksperci, którzy potrafią wszczepiać implanty, gwarantują bardzo dobre efekty. M.in. w tym przypadku jest odpowiednia stabilizacja. Nie ma możliwości, by pacjentowi coś wypadło np. w czasie śmiania się. To zapewnia komfortowe użytkowanie. Dzięki implantom można odzyskać piękny uśmiech i uniknąć negatywnych zmian w kształcie twarzy (na skutek zapadania się policzków). To nie koniec zalet! Z takimi elementami można oczywiście bezproblemowo mówić, ziewać i dokładnie przeżuwać pokarmy.
Ile kosztuje implantologiczne leczenie bezzębia?
Jak dużo trzeba wydać w przypadku takiego leczenia implantologicznego? Aby się tego dokładnie dowiedzieć, warto przyjść na wizytę do naszej kliniki. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. W czasie konsultacji w IMPLANTIS jest m.in. przeprowadzany wywiad medyczny, badanie jamy ustnej i tomografia komputerowa. Na tej podstawie jesteśmy w stanie zaproponować odpowiednie leczenie i przygotować pisemną wycenę. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników (przede wszystkim chodzi o metodę pracy i liczbę implantów, które mają być wszczepione). Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Nasz ekspert:
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej. Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.