Licówki Kraków, Licówki porcelanowe i ceramiczne

DENTYSTA KRAKÓW

Licówki Kraków

Czym jest licówka porcelanowa?

Licówka porcelanowa, to delikatne uzupełnienie protetyczne w kształcie cienkiego płatka, przypominające swoim kształtem listek lub płatek kwiatu. Licówki mocuje się na przednią część zęba za pomocą cementu kompozytowego. Takie zamocowanie licówek przywraca zębom ich piękny i naturalny kształtu i wygląd. Licówki perfekcyjnie maskują małe ubytki i przebarwienia, ukruszone fragmenty zębów, czy nierówności. Po założeniu licówek zmiana uśmiechu często staje się spektakularna. Licówki przed i po – zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć uśmiechów Naszych pacjentów.

zdjęcia przed i po leczeniu przy użyciu licówek

Jakie są wskazania do wykonania licówek porcelanowych?

Najczęstsze wskazania do zastosowania licówek na zęby to:

  • Przebarwione zęby – najczęstszymi wskazaniami do założenia licówek są zęby, które zostały przebarwione z powodu: leczenia kanałowego, plam tetracyklinowych lub innych leków, nadmiaru fluoru, dużych wypełnień żywicznych.
  • Starte zęby, wyszczerbione zęby
  • Złamane zęby
  • Zęby nierówne lub o nieregularnym kształcie (chodzi to o obecność kraterów lub wybrzuszeń)
  • Diastema, czyli uzębienie z dużymi przerwami
  • Uszkodzone szkliwo zęba

Coraz więcej osób zwraca uwagę na piękny uśmiech. Niestety, czasem nawet zdrowe zęby nie są doskonałe. Zastosowanie licówek stanowi mało inwazyjną metodę, która radykalnie poprawia estetykę uśmiechu. Licówki stosuje się też do korekty kształtu zębów siecznych, kłów i rzadziej przedtrzonowych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania licówek porcelanowych?

Najczęstszymi przeciwwskazaniami do zastosowania licówek są:

  • Starte zęby spowodowane bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami. Licówki są bardzo cienkie dlatego zbyt duży nacisk połączony ze zgrzytaniem, może doprowadzić do ich złamania lub pęknięcia
  • Niezbalansowany zgryz, czyli wady zgryzu, które mogą spowodować uszkadzania licówek
  • Niewystarczająca higiena jamy ustnej
  • Za małe korony zębów, czyli sytuacja kiedy nie da się skutecznie przykleić do nich licówek
  • Złe przyzwyczajenia, czyli obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka, stukanie zębami
  • Braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, które nie zostały uzupełnione np. za pomocą protez
  • Ząb jest bardzo zniszczony bądź z rozległymi wypełnieniami

Pomimo tego, iż zakładanie licówek jest zabiegiem bardzo mało inwazyjnym, nie są one rozwiązaniem dla każdego.

zdjęcia przed i po leczeniu przy użyciu licówek
Licówki Kraków 8

Podczas zabiegu założenia licówek dentysta musi usunąć minimalną ilość szkliwa, by pozbyć się niedoskonałości zębów. Nie jest to duża powierzchnia, niemniej jest to proces nieodwracalny. Warto mieć to na uwadze i stosować się do wszystkich zaleceń naszego stomatologa w każdym przypadku. Najczęściej dentysta zwraca uwagę na unikanie obgryzania paznokci, przygryzania twardych powierzchni np. ołówków. Ponadto istotną kwestią jest higiena, regularne szczotkowanie, nitkowanie. Najlepiej do tego typu zabiegów warto stosować produkty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne lub te rekomendowane przez naszego stomatologa.

Licówki zębów, Dentysta Tomasz Bobek, klinika Implantis w Krakowie

Licówki cena

Całkowity koszt aplikacji licówek zależy od leczenia, które będzie konieczne do przeprowadzenia. Jeśli nasze zęby są w dobrej kondycji, zapewne wystarczy zabieg higienizacji i kolejnym etapem będzie już założenie licówek. Podczas wizyty konsultacyjnej, stomatolog ocenia stan zębów pacjenta oraz wskazuje, które obszary powinny zostać poddane leczeniu kanałowemuzachowawczemuprotetycznemu itd. Założenie licówek stanowi zazwyczaj ostatni etap leczenia. Ponadto bardzo często przed założeniem licówek wykonujemy zabieg higienizacji oraz wybielania zębów, aby zęby, które nie zostaną pokryte licówkami były równie białe, jak te z osadzonymi licówkami.

zdjęcia przed i po leczeniu przy użyciu licówek

Licówki porcelanowe Kraków, gdzie najlepiej zrobić

Licówki ceramiczne, licówki porcelanowe są transparentnymi nakładkami wykonanymi z porcelany skaleniowej, porcelany wzmocnionej leucytem i porcelany wzmocnionej miką.

Licówki porcelanowe służą do rekonstrukcji zniszczonych zębów własnych. Przy wyborze zębów, które nadają się do leczenia licówkami, lekarz dentysta centrum stomatologicznego Implantis ocenia ilość wypełnień w leczonym zębie oraz ich zasięg.

W sytuacji, kiedy w zębie są 3-4 wypełnienia, obejmujące również powierzchnię podniebienną, rozważyć należy wykonanie zamiast licówki korony porcelanowej. Dzieje się tak, dlatego że licówka pokrywa jedynie wargową powierzchnię zęba. Korony pokrywają zęby natomiast na każdej powierzchni. Korony więc mogą wzmacniać zęby.

Klinicznie potwierdzono, iż cieńsze licówki mają silniejsze połączenie z zębem i po ich zastosowaniu uzyskano lepszy i trwalszy efekt.

Dentyści w gabinecie stomatologicznym Implantis Kraków wykonują z sukcesem licówki porcelanowe od ponad dziesięciu lat. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując licówki z porcelany Emax.

Licówki porcelanowe wyróżniają się pierwszorzędną estetyką oraz wytrzymałością.

Starannie wykonane i dobrze zacementowane licówki porcelanowe poprawiają estetykę i dobre samopoczucie na długi czas.

licówki bez szlifowania, licówki na zęby koszt, ceny licówek

Licówki – ile trwa leczenie

Ilość wizyt w centrum stomatologicznym Implantis mających na celu wykonanie pacjentowi licówki porcelanowej obejmuje zwykle kilka spotkań:

  • Konsultacja stomatologiczna dotycząca licówek.
  • Pierwsza wizyta obejmuje badanie, diagnostykę i wykonanie wycisków celem wykonania Wax-up przed rozpoczęciem właściwej pracy.
  • Przy odbudowach wielu zębów i dużych zmianach w wyglądzie zębów zalecamy wykonanie DSD i projekt dopasowany do twarzy lub mock-up czyli tzw. próbnych licówek Kraków, aby pacjent widział jak będą wyglądały jego zęby. To jest czas na omówienie wszelkich oczekiwanych zmian w projekcie nowego uśmiechu.
  • Po zaakceptowaniu planowanego wyglądu licówek dentysta delikatnie szlifuje przednią stronę zębów; po procesie szlifowania pobiera wyciski oraz osadza licówki tymczasowe, dobór koloru.
  • W następnej kolejności dentysta cementuje licówki porcelanowe na zębach.
  • Po założeniu licówek, wydawane są instrukcje dotyczące ich użytkowania i pielęgnacji.

Technika CAD/CAM. Dzięki wykorzystaniu skanera 3shape licówki na zęby można wykonać w krótkim czasie.

Często zadawane pytania dotyczące leczenia licówkami Kraków

Wytrzymałość  licówek ceramicznych zależna jest między innymi od bardzo dobrej higieny jamy ustnej. Utrzymanie licówek w dobrym stanie zależy od pielęgnacji dziąseł i zębów oraz stanu pozostałego uzębienia. Osoby z osadzonymi licówkami powinny raz na sześć miesięcy stawiać się na wizyty kontrolne u stomatologa. Licówki porcelanowe wykonane w laboratorium wytrzymują ok 5-10 lat a nawet dłużej.

Klasyfikacja licówek zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Trzema najpowszechniejszymi rodzajami są licówki akrylowe, kompozytowe i porcelanowe. Każda z nich ma odmienne przeznaczenie oraz skład.

Licówki  akrylowe – są wykonywane z polimeru akrylowego. Materiał ten nie jest zbyt trwały, dlatego ta opcja jest dobrym, ale tymczasowym rozwiązaniem.

Licówki kompozytowe – materiał, z którego są wykonywane, jest podobny do tego, który używa się przy wypełnianiu ubytków. Są dużo tańszą opcją niż licówki porcelanowe. Mogą wytrzymać maksymalnie 5 lat.

Licówki porcelanowe – to najlepsze rozwiązanie, przynoszące zadowalający efekt estetyczny. Jest trudna do zauważenia przez obcą nam osobę, która nie jest świadoma, że zęby zostały poddane poprawie. Licówki odbijają światło dzienne niemal identycznie jak naturalne szkliwo, co powoduje, iż są trudne do zauważenia. Są odporne na czynniki fizyczne takie jak ścieranie, przebarwienia czy gromadzenie się płytki nazębnej. Ich trwałość to nawet 10 lat.

Geneza licówek to rok 1928, kiedy to Charles Pincus, kalifornijski stomatolog szukał  rozwiązania, które sprawdziłoby się w przemyśle filmowym. Nie wszystkie gwiazdy ówczesnego Hollywood mogły pochwalić się perfekcyjnym wyglądem ich uzębienia, a był to ważny element podczas każdego nagrania. W tym właśnie roku, doktor Pincus wynalazł licówkę. To odkrycie okazało się fenomenem i zaczęło być powszechnie używane przez gwiazdy. Niemniej jednak pierwsze wersje były pomocne tylko podczas kręcenia klatek.

Następnym pomysłem doktora była licówka akrylowa. Jej pierwsza wersja pojawiła się w 1937 roku. Ta wersja charakteryzowała się małą przyczepnością.

Była aplikowana za pomocą kleju do protez oraz cementowana, ale tylko tymczasowo.

Poza doktorem Pincusem również wielu innych stomatologów zastanawiało się jak przedłużyć żywotność licówek i w jaki sposób ułatwić dostęp do tego rodzaju rozwiązania każdemu pacjentowi.

Jednym z nich był dr Michael Buonocore, który to w 1959 roku wprowadził nowoczesne zabiegi tj tzw. wytrawianie. Jego celem była kontynuacja badań dotyczących połączenia licówek porcelanowych ze szkliwem ( poddanym wcześniej procesowi trawienia ).

Badania nad porcelanowa wersją licówki były kontynuowane przez Dr. Richarda Simonsena i Dr. Johna Calamię. Przeprowadzono je dokładnie w 1982 roku. Ich wynik rzucił nowe światło na permanentność licówek. Okazało się, że porcelana może zostać wytrawiona kwasem fluorowodorowym. W efekcie, wiązanie między porcelaną a żywicą kompozytową stanie się na tyle silne, aby utrzymywać licówki na powierzchni zęba przez długi czas. Skuteczność tej metody, potwierdził Dr. John Calamia w swoim artykule o technikach w zakresie wytwarzania i aplikowania licówek porcelanowych.

Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!