Sinus Lift w Krakowie - podniesienie dna zatoki szczękowej

sinus lift

Sinus Lift Kraków – podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej

W sytuacji, gdy dochodzi do omówienia możliwości założenia implantu w szczęce może okazać się, że nie ma odpowiedniej ilości kości u pacjenta, aby wprowadzić pacjentowi implant długości 10 mm.
Brak kości w miejscu planowanej implantacji może wynikać z zaniku kości, który nastąpił na skutek ekstrakcji zęba w tym miejscu. Kość szczęki jest miejscem gdzie zostanie wprowadzony implant zęba. Kość szczęki warunkuje połączenie się implantu z organizmem oraz jego dalsze utrzymanie się w jamie ustnej. Wpływ zatoki szczękowej na implantację jest istotny zwłaszcza w bocznych odcinkach szczęk. Sinus lift – podniesienie zatoki szczękowej wykonuje się głównie w tylnych części szczęki górnej, ponieważ tam uzupełnia się brakujące zęby przedtrzonowe i trzonowe.

zabieg sinus lift
Schemat zabiegu podnoszenia zatoki szczękowej

Sinus lifting, czyli podniesienie zatoki

Czasami wprowadzenie implantu do szczęki zębowej może okazać się niemożliwe, ponieważ zatoka zębowa znajduje się zbyt nisko. Wówczas przeprowadzenie zabiegu implantologicznego nie jest możliwe. W takim przypadku  augmentacja zatoki szczękowej, inaczej sinus lift, jest najczęściej zalecanym zabiegiem w wymienionej sytuacji. Pacjenci są zadowoleni z jego efektów, ponieważ nadbudowana kość umożliwia wstawienie implantów zębów.

Augmentacja zatoki szczękowej w razie niedostatków kości w szczęce

Przed przystąpieniem do zabiegu podniesienia zatoki szczękowej, inaczej zwanego sinus lifting, specjalista stomatolog wykonuje m.in. zdjęcia tomograficzne, aby dokonać oceny głębokości i struktury kości u Pacjenta. Wprowadzenie biomateriału przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu cały proces jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia Pacjenta. Serdecznie zapraszamy do umówienia wizyty. Przeprowadzenie konsultacji w naszej klinice stomatologicznej umożliwi zdiagnozowanie oraz dalsze rozwiązanie problemu.

Elewacja – podniesienie dna zatoki szczękowej

Niedostateczną wysokość kości w wymiarze wertykalnym wskazującą na konieczność przeprowadzenia zabiegu sinus liftu można zdiagnozować już na prostym badaniu RVG. Gdy ujawni się w takim badaniu niedostatek kości wówczas bez zabiegu sinus lift perspektywa wprowadzenia implantu oddala się. Czasami, gdy pozostała kości dokładnie zmierzona na wysokość wynosi 8 mm może udać się wprowadzić krótki implant zęba bez zabiegu sinus lift. Znane są sytuacje, kiedy wprowadzić można implant długości 6 mm bez wykonania zabiegu sinus lift. 

Dentysta zabieg podniesienia zatoki szczękowej może przeprowadzić, co najmniej na dwa sposoby:

  • Zabieg podniesienia zatoki metodą otwartą.
  • Zabieg podniesienia zatoki metodą zamkniętą.

Na czym polega zabieg sinus lift?

Procedura zwiększająca wysokość tkanki kostnej na tyle, aby móc wprowadzić implant zęba w miejscu, w którym jest niedobór kości, czyli w tylnych odcinkach górnych szczęk to tzw. sinus lift. Zabieg sinus lift polega na wprowadzeniu biomateriału np. zgranulowanej kości pochodzenia zwierzęcego tzw. biomateriału pod błonę Schneidera do zatoki szczękowej tak, aby w efekcie uzyskać wzrost ilości kości na wysokość pozwalający na wprowadzenie implantu odpowiedniej długości np. 10mm. W praktyce biomateriał umieszcza się pomiędzy kostną, dolną ścianą zatoki szczękowej, a błoną śluzową wyściełającą zatokę szczękową i jest to elewacja-podniesienie błony Schneidera, czyli zabieg sinus lift. Procedura sinus liftu jest powszechnie stosowanym zabiegiem umożliwiającym wprowadzenie implantu w sytuacji, gdy mała wysokość kości nie pozwala na całkowite wprowadzenie do kości standardowego implantu długości 10mm.

Po podniesieniu dna zatoki szczękowej należy odczekać od 9 do 12 miesięcy na kolejny zabieg, jakim będzie wprowadzenie implantów.

podniesienie dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podsumowując, kość która zostaje wytworzona przez organizm w miejscu skutecznie wykonanego zabiegu sinus lift pozwala dentyście na wprowadzenia implantu zęba.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące sinus lift

Po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej może, ale nie musi pojawić się opuchlizna. Nie powinna się ona utrzymywac dłużej niż 48 godzin po zabiegu.  Każdy organizm reaguje inaczej na tego typu leczenie i jest to kwesta indywidualna Pacjenta. 

Do najczęstszych powikłań po tego typu zabiegu należą m.in. Zapalenie zatoki szczękowej, przejściowe krwawienie z nosa, nieprzyjęcie się materiału, czy też jego wchłonięcie.

Zostaw swój numer telefonu,
a my się z Tobą skontaktujemy!