Protezy Kraków
Protezy zębów w klinice Implantis
Proteza na implantach, protezy zębowe Kraków
Protezy na implantach mogą być zaczepione za pomocą łączników (attachmentów) kulowych, ale także za pomocą łączników typu lokator. Obecnie uważa się, że połączenia typu lokator są trwalsze i za nich pomocą powinno łączyć się protezę z implantami. Osoby używające protez opartych na lokatorach powinny pojawiać się, co 6 miesięcy do kontroli, usuwania osadu wokół implantów i na wymianę silikonowych oringów.
Higiena u osób użytkujących protezy w tym protezy na implantach powinna być równie nienaganna jak i u pozostałych osób, które mają własne zęby i są np. zaopatrzone w korony czy mosty. Na protezach, których się nie czyści gromadzi się osad i kamień, a w ustach mogą rozwijać się grzybice.
Pomimo że protezy dentystyczne znane są już od bardzo dawna, to ilość wizyt potrzebna do ich wykonania nie jest mniejsza niż 5 spotkań z dentystą.
Protezy zębowe całkowite – wskazania i postępowanie
Protezę zębową całkowitą stosuje się w sytuacjach, kiedy Pacjent chce zastąpić brakujące uzębienie w całej jamie ustnej. Ten rodzaj protezy wymaga od jej użytkownika sporo pracy w celu ułatwienia sobie funkcjonowania z nowym wyposażeniem. Najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym, aby dowiedzieć się, jak ją prawidłowo użytkować. Stomatolog doradzi odpowiednie ćwiczenia, sposób mówienia i jedzenia. Z biegiem czasu i przy odrobinie silnej woli, komfort w jamie ustnej szybko powróci do normy. Ważne jest także utrzymywanie prawidłowej metody czyszczenia protezy zębowej i stosowanie do tego specjalnych środków, które mogą wpływać na ograniczenie zapalenia błon śluzowych. Lekarze często zalecają też wyjmowanie protez na noc. Taki zabieg pozwala odpocząć dziąsłom. Warto dodać, że proteza zachowa dłuższą żywotność, jeśli będzie przechowywana w suchym miejscu, najlepiej z dala od małych dzieci, które mogłyby ją uszkodzić.
Protezy zębowe całkowite – rodzaje
Protezy całkowite dzielą się głównie na ruchome i mocowane na implantach. Te pierwsze umieszczane są w jamie ustnej na dziąsłach. Protezy akrylowe muszą być perfekcyjnie dopasowane, aby nie uszkadzały śluzówki i nie były przyczyną odleżyn. Początkowo należy nosić je w ciągu całego dnia, a wyjmować na czas snu. Proteza montowana na implantach jest droższa, ale ma kilka zalet. Przede wszystkim wyróżnia się stabilnością i większą wygodą, a jej użytkownik odczuwa większy komfort.
Protezy ruchome
Proteza dentystyczna ruchoma ? to takie uzupełnienia, które pacjent może sam wyjąć do zabiegów higienicznych, a potem założyć z powrotem. Stanowi ona uzupełnienie odtwarzające brak kilku lub wszystkich zębów. W zależności od materiałów, z jakich jest ona wykonana, rozróżnia się:
W sytuacji, gdy pacjent posiada, choć jeden ząb wykonuje się protezy częściowe.
Protezy akrylanowe częściowe utrzymywane są w jamie ustnej za pomocą klamer protetycznych ? haczyków wystających z protezy i obejmujących ząb lub zęby pacjenta.
Protezy szkieletowe występują wyłącznie, jako protezy częściowe i utrzymywane są w ustach za pomocą np. klamer i raczej nie spotyka się protez szkieletowych całkowitych.
W przypadku całkowitego braku zębów wykonuje się protezy całkowite.
Czasami przy bezzębiu górne protezy całkowite mogą utrzymywać się w jamie ustnej dzięki powstającemu podciśnieniu – zassaniu pomiędzy podniebieniem, a płytą protezy. W przypadku, gdy w ustach nie ma ani jednego zęba, a proteza górna nie jest w stanie się utrzymać w jednym położeniu tj. jest luźna, a pomiędzy nią a podniebieniem nie powstaje zassanie, wówczas można spróbować protezę podścielić. Gdy zabieg podścielenia protezy nie daje oczekiwanych rezultatów, rozwiązaniem staje się wprowadzenie implantów dentystycznych.
Liczba wizyt – proteza ruchoma
Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie takie jak proteza ruchoma obejmuje zwykle kilka spotkań: