Co jeść i pić po wyrwaniu zęba? Lista najważniejszych produktów

Systematyczny rozwój medycyny (w tym stomatologii) jest niepodważalny. Niekiedy jednak dentysta nie ma wyboru i musi usunąć zęba Pacjentowi. Co można jeść i pić po ekstrakcji? Ile czasu (po zabiegu) trzeba się z tym wstrzymać? Czego należy zaś unikać?
Po jakim czasie można normalnie jeść i pić po wyrwaniu zęba?
Aby proces gojenia rany (powstałej w wyniku ekstrakcji) przebiegał prawidłowo, trzeba stosować się do wszystkich zaleceń stomatologa. Na pewno Pacjenci powinni powstrzymać się przez minimum 2 godziny od jedzenia i picia.
Jeśli się do tego nie zastosujesz, to mocno podrażnisz miejsce, które niedawno zostało poddane zabiegowi (pamiętaj, że po zastosowanym znieczuleniu przez kilka godzin mogą występować zaburzenia czucia). Spowoduje to natomiast spory dyskomfort i krwawienie. A to finalnie sprawi, że proces dojścia do pełni formy po ekstrakcji zęba tylko niepotrzebnie się wydłuży.
Przez kilka dni po zabiegu rekomenduje się chłodne napoje i pokarmy (mające płynną lub półpłynną konsystencję). Dopiero potem możesz powoli zacząć wracać do swojego „normalnego”, standardowego menu.
Czy można jeść i pić przed ekstrakcją?
Jeśli masz np. planowany zabieg o 10:00, to możesz zdecydować się na zjedzenie śniadania. Wyrywanie zęba to zabieg, który w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga od Pacjentów przychodzenia na czczo (tak samo jest w aspekcie stosowanego znieczulenia miejscowego).
Są jednak pewne wyjątki. Czasami praktykowane jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Kiedy? Jeśli np. w czasie jednej wizyty Pacjent będzie miał usuwanych kilka zębów albo należy przeprowadzić bardzo zaawansowane leczenie chirurgiczne itd. Niektóre osoby panicznie boją się ekstrakcji, ponieważ wiedzą, że zwykłe znieczulenie i tak nie zapewni im odpowiedniego spokoju wewnętrznego. W takiej sytuacji również można rozważyć zastosowanie znieczulenia ogólnego. Na taki zabieg trzeba już przyjść na czczo.
Chcesz dowiedzieć się więcej np. na temat znieczulenia miejscowego? W takim razie zapraszam do przeczytania artykułu ze strony https://implantis.krakow.pl/znieczulenie-miejscowe/.
Co warto jeść po wyrwaniu zęba? Przykładowe menu
Odpowiednie jedzenie i picie ma kolosalne znaczenie w trakcie rekonwalescencji po ekstrakcji. Bardzo ważne jest to, by przygotowane potrawy były miękkie i nie wymagały gryzienia (to spowodowałoby większy dyskomfort i podrażniłoby ranę). A jeśli już, to warto żuć drugą stroną (jak jest to możliwe, ponieważ czasami Pacjenci mają usuwanych kilka zębów).
Rekomenduje się, aby przez kilka pierwszych dni po zabiegu nie spożywać gorących pokarmów i napojów! W związku z tym np. herbata powinna być letnia. Dlaczego? Zbyt wysoka temperatura może niestety spowodować naruszenie skrzepu i w konsekwencji krwawienie. Pamiętaj, że zastosowane znieczulenie może przez kilka godzin po zabiegu zaburzać czucie (przez to trzeba liczyć się z poparzeniem błony śluzowej jamy ustnej).
Doświadczeni dentyści i chirurdzy stomatologiczni zalecają Pacjentom relatywnie chłodne napoje i pokarmy o płynnej albo półpłynnej konsystencji. Warto zawczasu zrobić odpowiednie zakupy, ponieważ po zabiegu możesz czuć osłabienie (inna sprawa jest taka, że po ekstrakcji zęba należy odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego).
Na jakie produkty można się zdecydować? Są to np. jogurty (postaraj się wybierać takie, które nie będą miały kawałków owoców, czy ziaren zbóż – mogą one podrażniać miejsce po utraconym zębie i się tam ulokować), koktajle (warzywne i owocowe), zmiksowane zupy (mogą być nawet gotowe produkty dla niemowlaków), owsianki, kisiele, budynie, musy, galaretki owocowe (nie drobiowe), kaszki, a nawet… lody.
Przykładowe menu:
śniadanie: zmiksowany koktajl warzywny
drugie śniadanie: jogurt naturalny
obiad: zmiksowana zupa (np. krem z dyni) – do talerza można dodać małe kawałki chleba bez skórki
podwieczorek: kisiel malinowy (najlepiej kupować produkty bez dodatku cukru)
kolacja: zblendowany koktajl owocowy
Z napojów możesz zdecydować się np. na schłodzoną herbatę (najlepiej bez cukru) lub letnią, przegotowaną wodę.
Kiedy można jeść ciepłe posiłki po wyrwaniu zęba?
Najważniejsze jest to, by wstrzymać się od jakiegokolwiek jedzenia i picia przez minimum 2 godziny. To naprawdę istotne! Chodzi o to, by zdołał utworzyć się skrzep. Jego zadaniami są ochrona rany (powstałej w wyniku ekstrakcji) i zapobieganie krwawieniom. Od tego zależy zaś prawidłowe gojenie i Twój powrót do pełni formy. Pamiętaj o tym, by później nie spożywać gorących produktów i napojów. Najlepiej, aby były one letnie (mogą być lekko ciepłe).
Po kilku dniach możesz już spożywać ciepłe dania (cały czas jednak troszcz się o to, by w menu nie było niczego gorącego). Co można stopniowo wprowadzać do menu? Np. kanapki (najlepiej, by chleb nie zawierał twardej skórki, a tylko środek), zwykłe zupy, gotowane ziemniaki (muszą być odpowiednio pogniecione), czy miękkie mięsa (np. drobiowe).
Czego warto unikać po ekstrakcji zęba?
Jak już wiesz, przez co najmniej 120 minut od ekstrakcji nie można nic jeść i pić. Po tym okresie warto zaś stosować się do innych zaleceń lekarza. Dieta minimum przez kilka dni nie może zawierać m.in. produktów twardych, które trzeba gryźć i długo przeżuwać. Po zabiegu Pacjenci odczuwają dyskomfort. Często samo otwieranie buzi sprawia im ból… Dlatego niepolecane są m.in. kanapki (twarda skórka chleba może mocno dać się we znaki), jedzenie jabłek, orzechów, a także surowych warzyw (są to np. zielony ogórek, marchewka) itp. Niewskazane są również ostre przyprawy, które działają drażniąco na delikatną okolicę po wyrwanym zębie.
Jeśli chodzi o napoje, to co najmniej przez parę dni nie powinno się wybierać produktów gazowanych, czy energetyków (najlepiej w ogóle wykluczyć je ze swojej codziennej diety, ponieważ są one niezdrowe). Niewskazane jest również picie gorącej kawy i herbaty. Wszystko dlatego, że te napoje mogą doprowadzić do naruszenia skrzepu, krwawienia i wydłużonego procesu gojenia.
Pewną ciekawostką jest to, że po ekstrakcji zęba nie powinno się pić przez słomkę. Często Pacjenci mnie o to pytają. Niektórzy zaznaczają, że dzięki temu np. schłodzona herbata nie będzie docierać do podrażnionej okolicy po ekstrakcji. Należy jednak wiedzieć, że picie przez słomkę prowadzi do wytworzenia się ciśnienia w jamie ustnej. A to może uszkodzić skrzep.
Przez kilka dni po zabiegu zrezygnuj z picia alkoholu, który może powodować nasilone krwawienie. Poza tym Pacjenci często przyjmują leki przeciwbólowe, a łączenie ich z napojami procentowymi jest oczywiście zabronione!
Warto unikać dymu tytoniowego. Dlaczego? Dym papierosowy niekorzystnie działa na ranę i może spowodować powstanie tak zwanego suchego zębodołu.
Przez kilka dni od momentu wykonania ekstrakcji należy zrezygnować z wysiłku fizycznego. Niewskazane są zatem np. treningi na siłowni. Staraj się jak najwięcej odpoczywać!
Jeśli chodzi o sen, to najlepiej spać na plecach. Ewentualnie na drugim boku (aby rana nie została przypadkowo podrażniona w nocy). Warto również zastosować dodatkowe poduszki.
Jak długo trzeba uważać na skrzep po wyrwaniu zęba?
Minimum przez kilka dni. Jest to ważne – jeśli zaniedbasz tę kwestię, to musisz liczyć się m.in. z wystąpieniem krwawienia i większym dyskomfortem, co wydłuży rekonwalescencję.
Jak przyśpieszyć gojenie się rany po wyrwanym zębie?
Stosuj się do wszystkich zaleceń lekarza m.in. dotyczących spożywanych pokarmów i napojów.
Jeśli obawiasz się, że ból będzie nie do zniesienia, to poproś o leki przeciwbólowe (jak np. ibuprofen). Jak stomatolog przepisze Ci antybiotyk, to stosuj go zgodnie z jego zaleceniami. Pamiętaj, że takich preparatów nie można brać na pusty żołądek (z doświadczenia wiem, że często Pacjenci z powodu dyskomfortu bardzo mocno ograniczają jedzenie przez kilka dni, ale w takiej sytuacji nie jest to wskazane).
Po około 12 godzinach od zabiegu możesz już szczotkować zęby. Rób to jednak uważnie, aby nie podrażnić rany. Nie dotykaj jej językiem i palcami.
Aby zmniejszyć obrzęk i ból po ekstrakcji, należy stosować zimne okłady (pomocne są specjalne kompresy albo nawet… mrożonki). Trzeba je przykładać mniej więcej co 5 minut (nie rób tego ciągle, aby nie powstały odmrożenia).
Najczęstsze pytania naszych pacjentów:
Co jeszcze warto przeczytać?
„Zarys anestezjologii i intensywnej terapii” pod redakcją E. Mayzner-Zawadzkiej i M. Rawicza
„Podstawy profilaktyki stomatologicznej. Metodyka i środki” W. Krajewski
Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

Przeczytaj również: