leczenie kanałowe czy boli

Leczenie kanałowe jest jednym ze sposobów leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi. Osoby, którym lekarz stomatolog zalecił taką właśnie metodę często jednak obawiają się bólu. Czy słusznie? Sprawdźmy, na czym polega leczenie kanałowe oraz czy jest bolesne.

Leczenie kanałowe zęba — na czym polega?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia czym właściwie jest leczenie kanałowe. Mówiąc najprościej, jest to metoda, która stosowana jest w przypadku zaawansowanej próchnicy, w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi oraz lub jej martwicy. Najczęściej wskazaniem do przeprowadzenia leczenia w ten sposób jest odczuwalny przez pacjenta silny, bardzo dokuczliwy i nagły ból zęba oraz znaczne uszkodzenia tkanki kostnej.


Na czym polega leczenie kanałowe? Zabieg rozpoczyna wykonanie zdjęcia RTG., które pozwoli lekarzowi na precyzyjne działanie. Następnie przechodzi się do usunięcia próchnicy oraz warstw tkanki kostnej, które przysłaniają otwory kanałowe. Kolejnym krokiem jest ich dokładne oczyszczenie oraz usunięcie miazgi, a także dezynfekcja kanałów. Lekarz dokładnie osusza kanały oraz wypełnia specjalistycznym materiałem, który następnie zabezpieczany jest przez wypełnieni.

Czy leczenie jest bolesne?

Nie da się więc ukryć, że leczenie kanałowe jest dość inwazyjnym zabiegiem, który poważnie narusza strukturę zęba w tym także jego unerwione elementy. Nic więc dziwnego, że w internecie możemy natknąć się na liczne opinie stwierdzające, że leczenie kanałowe jest bolesne. Nie da się ukryć, że jeszcze kilka lat temu leczenie kanałowe było dla wielu pacjentów prawdziwą katorgą. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że dawniejsze metody leczenia uszkadzały tkanki bardziej niż nowoczesne leczenie endodontyczne. Korzystano również z mniej skutecznych metod znieczulenia lub nawet całkowicie z nich rezygnowano.

Obecnie jednak leczenie kanałowe nie jest bolesne. Wynika to z faktu stosowania nowoczesnych metod leczenia, jak również znacznie szerszego wachlarza środków przeciwbólowych, którymi dysponują gabinety stomatologiczne. Osoby, które zastanawiają się, czy leczenie kanałowe boli mogą więc bez obaw się mu poddać. Najczęściej korzysta się ze znieczulenia miejscowego, które przynosi naprawdę dobre efekty.

Czy da się uniknąć bólu zęba przy leczeniu kanałowym?

Znieczulenie miejscowe ma najczęściej formę zastrzyku i jest bardzo skuteczne w neutralizowaniu bólu. Odczuwając nagły ból zęba możemy więc jeszcze przed rozpoczęciem leczenia poczuć znaczącą ulgę. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że czasem zdarza się, że rozległe zapalenie, z którym zmaga sie pacjent, a także towarzyszący mu ropny obrzęk może negatywnie wpływać na działania środków znieczulających i zmniejszać ich skuteczność. W takiej sytuacji najczęściej wdraża się leczenie anytbiotykami, które pozwalją go zmniejszyć i umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego leczenia podczas kolejnej wizyty u dentysty.

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Zdarzają się sytuacje, w których pacjenci skarżą się na ból zęba po leczeniu kanałowym. Wydawać by się to mogło dziwne, przecież podczas zabiegu usuwana jest miazga, a więc odczuwająca ból część naszego zęba. Tymczasem jest to prawdą. Ząb po leczeniu kanałowym może boleć. Wynika to z faktu, że wykonywane zabiegi oraz wcześniejszy stan zapalny sprawiać mogą, że zarówno ząb, jak i jego okolice stają się bardziej wrażliwe co daje wrażenie, że ząb po leczeniu kanałowym może boleć. Warto jednak mieć świadomość, że dolegliwości bólowe nie są nasilone. Zazwyczaj też nie utrzymują się długo.

Jeśli jednak ból zęba po leczeniu jest nasilony, przedłuża się lub towarzyszą mu inne dolegliwości takie jak obrzęk, opuchlizna czy gorączka warto być czujnym i skontrolować zdrowie jamy ustnej. Bardzo rzadko, ale jednak, zdarzają się bowiem przypadki gdy stan zapalny nadal się rozwija i może dojść do komplikacji. warto więc obserwować, czy ząb po leczeniu wygląda prawidłowo a dziąsła nie są czerwone i rozpulchnione. Jeśli zauważymy takie sygnały – warto nie czekać z wizytą u lekarza dentysty.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak go złagodzić?

Jeśli w naszym przypadku konieczne było leczenie kanałowe zęba a po jego przeprowadzeniu odczuwamy ból warto na kilka dni szczególnie zadbać o zdrowie jamy ustnej. Pomóc mogą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które dostępne są bez recepty. Ból zęba po leczeniu kanałowym skutecznie zmniejszą również zimne okłady. Zadbajmy także o to, by przez kilka dni unikać twardych, wymagających intensywnego gryzienia produktów (np. surowych warzyw czy orzechów), pikantnego jedzenia czy gorących napojów. Najczęściej już po 1-2 dniach odczujemy znaczącą ulgę.

Podsumujmy więc. Odpowiedź na pytanie „czy leczenie kanałowe boli?” powinna być jedna – nie. A przynajmniej nie powinno. Nowoczesne metody znieczulenia miejscowego sprawiają, że leczenie kanałowe nie jest bolesne. Nie należy więc się go obawiać i bez strachu zadać o zdrowie jamy ustnej w sposób, który lekarz określa za najskuteczniejszy w naszym przypadku.