dwa zęby na jednym implancie

Implanty przywracają piękny, zdrowy uśmiech, gdy już się przyjmą w jamie ustnej osoby, która utraciła swoje naturalne zęby. Trzy zęby na dwóch implantach – kiedyś brzmiałoby to nieprawdopodobnie, dzisiaj jest jednym ze standardowych zabiegów implantologicznych. Jak uzupełnić trzy braki zębów znajdujące się obok siebie?

​Brak trzech zębów obok siebie – jak wygląda leczenie implantologiczne?

By stomatolog mógł stwierdzić, czy trzy brakujące zęby na dwóch implantach to dobry pomysł, analizuje uzębienie pacjenta. Konsultuje się z nim również przed przystąpieniem do leczenia, aby dowiedzieć się, jaka jest jego historia przebytych chorób, a także czy istnieją dodatkowe problemy zdrowotne, które mogą albo opóźnić zabieg implantologiczny, albo całkowicie go wykluczyć.

Jeśli okaże się, że nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, stomatolog informuje, jakie proponuje leczenie, by uzupełnić powstałe braki. Ustala się termin zabiegu, a następnie wprowadza przez szablon zaplanowany komputerowo implanty precyzyjnie w kość.

Następnie stomatolog udziela porad, jak dbać o jamę ustną, gdy implant jest w fazie gojenia i co powinno zaalarmować i skłonić do konsultacji z lekarzem. Na implanty zakłada się później śruby gojące, dzięki którym można odsłonić implanty, by zamocować na nich w przypadku braku trzech zębów obok siebie most protetyczny.

Stomatolog wyznacza wizyty kontrolne, by przekonać się, czy implanty się przyjęły, a także, czy pacjent prawidłowo dba o higienę jamy ustnej oraz o dietę.

Cały proces leczenia implantologicznego trwa zwykle maksymalnie około sześciu miesięcy, kiedy to następuje założenie stałego mostu protetycznego. Wcześniej natomiast stomatolog może umieścić na implantach tymczasowe uzupełnienie protetyczne, które nie obciąża wprowadzonego i niezagojonego jeszcze implantów.

​Dwa brakujące zęby – kiedy można zastosować jeden implant?

Niestety to, czy ktoś może mieć wszczepiony jeden implant zamiast dwóch, by zamaskować braki w uzębieniu, zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli stomatolog nie stwierdzi, że są przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu (przeciążenia, zbyt długie ramię dźwigni) dwa zęby na jednym implancie mogą być właściwym rozwiązaniem implantologicznym.

Zanim jeszcze ktoś pomyśli o tym, by wszczepić implant, warto zapoznać się z ogólnym zakresem przeciwwskazań do wykonania takiego leczenia stomatologicznego. Poza takimi przypadkami, jak m.in. niedobory witaminy D3, problemy z kośćcem, leczenie onkologiczne, czy przejście zawału, nieleczona próchnica i choroby przyzębia również wykluczają wszczepienie implantu.

Inną przyczyną, jaka może sprawić, że dentysta nie podejmie się wprowadzenia implantu przy braku dwóch zębów obok siebie, jest uzębienie pacjenta. Zdarza się, że po prześwietleniu uzębienia i braków zębowych, dentysta stwierdzi, że istnieje zbyt duże ryzyko utraty implantu, np. z powodu zbyt dużego obciążenia.

​Dwa zęby na jednym implancie – dlaczego warto?

Zazwyczaj osoby, które rozważają leczenie implantologiczne, wybierają jeden implant zamiast dwóch, jeśli można w ten sposób pozbyć się braku dwóch zębów obok siebie. Takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści:

  • mniejsze koszty,
  • prostszy zabieg implantologiczny,
  • większe prawdopodobieństwo przyjęcia się implantu po zabiegu,

Wady:

  • więcej wymagająca pielęgnacja implantu oraz wskazania do perfekcyjnej higieny jamy ustnej.