gingiwektomia - na czym polega

Co warto wiedzieć na temat gingiwektomii? Kiedy jest wykonywany ten zabieg? Na czym on polega? Ile to wszystko może kosztować w praktyce?

Co to jest gingiwektomia?

To coraz popularniejszy zabieg stomatologiczny, który jest przeprowadzany po to, aby zmniejszyć masę dziąsła. Chciałbym zaznaczyć, że do kliniki IMPLANTIS zgłasza się wiele osób, które np. nie są do końca zadowolone z wyglądu swoich tkanek miękkich (dziąsła). Właściwie wykonana plastyka dziąseł pozwala odzyskać piękny uśmiech (uzębienie będzie odpowiednio widoczne) i pewność siebie.

Gingiwektomia jest przeprowadzania nie tylko ze względów estetycznych. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie „uśmiech dziąsłowy” (spowodowany powstaniem nadmiernej tkanki dziąsłowej) często sprawia, że Pacjenci zgłaszają się do klinik stomatologicznych. Wtedy tak zwana estetyka biało-czerwona (związana z zębami i dziąsłami) nie jest odpowiednia. Na szczęście można temu zaradzić! Profesjonalnie wykonana plastyka dziąseł pozwala przywrócić równowagę na tej płaszczyźnie (wtedy te tkanki miękkie mają już standardowy wygląd i nie rzucają się w oczy, jak miało to miejsce przed wykonaniem zabiegu).

Spore znaczenie ma łatwiejsza higiena jamy ustnej. A kiedy Pacjent ma problemy z przerośniętymi dziąsłami, to wówczas jest to utrudnione… Przez to trzeba liczyć się m.in. z mineralizowaniem płytki i przekształcaniem jej w kamień nazębny. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej i dokładnego szczotkowania powoduje np. próchnicę, czy choroby przyzębia.

Jakie są inne wskazania? Omawiany zabieg stomatologiczny jest wykonywany m.in. pod kątem leczenia protetycznego lub implantologicznego, czy w przypadku wad zgryzu itd.

Jak przygotować się do zabiegu korekty przerośniętych dziąseł?

Wykwalifikowany stomatolog jest w stanie przeprowadzić bezbolesny zabieg, przy którym krwawienie praktycznie nie będzie występować. Oczywiście, zanim to nastąpi, periodontolog musi wszystko dokładnie sprawdzić. Korekta dziąseł wymaga zatem wywiadu z Pacjentem i szczegółowej diagnostyki. Czasami niezbędne jest usunięcie kamienia nazębnego przez higienistkę stomatologiczną.

Na czym polega gingiwektomia?

Jak wygląda sam zabieg?

Gingiwektomia to zabieg, w trakcie którego następuje dokładne wycinanie dziąsła laserem (a konkretniej rzecz ujmując to przerośniętych tkanek). Wszystko po to, by nowa linia dziąseł była estetyczna. Po wykonaniu niezbędnych czynności, następuje zszycie rany oraz założenie opatrunku.

Gingiwektomia: jak postępować po zabiegu?

Sama gingiwektomia jest zabiegiem bezbolesnym. Kiedy jednak zastosowane znieczulenie (podane przed podcięciem dziąseł) „zejdzie”, to wtedy Pacjent zaczyna odczuwać dyskomfort. Po wykonanym zabiegu należy zatem przestrzegać zaleceń swojego lekarza. Wszystko powinno się szybko goić, ale bez odpowiedniego postępowania ze strony Pacjenta będzie to utrudnione.

Ważna jest higiena jamy ustnej. Pamiętaj jednak o tym, aby przez kilka dni po samym zabiegu bardzo ostrożnie szczotkować zęby – omijaj miejsce, które zostało poddane plastyce dziąseł. Jest to niezbędne, aby niepotrzebnie nie podrażnić rany (w innym razie będzie się ona dłużej goiła). To jednak nie oznacza, że należy np. w ogóle zrezygnować z higieny jamy ustnej

Zaleca się, aby po kilkudziesięciu godzinach od zabiegu zacząć stosować ziołowe płukanki o właściwościach odkażających i ściągających. Ponadto przestrzegaj zaleceń lekarza, jeśli chodzi o jedzenie i picie. Jak periodontolog sam nie udzieli Ci tych informacji, to spytaj się go o to zagadnienie, a następnie wszystko sobie zapisz.

Czasami Pacjenci narzekają na ból, który jest odczuwalny wtedy, kiedy przestaje już działać podane znieczulenie… Osoby, które są generalnie wrażliwe na dolegliwości bólowe powinny o tym powiedzieć swojemu lekarzowi. Ten przepisze im odpowiednie leki przeciwbólowe, które należy brać zgodnie z jego wskazówkami.

Laserowy zabieg plastyki dziąseł wiąże się z obrzękami. Jak sobie z nimi poradzić? Aby zmniejszyć opuchliznę, należy stosować zimne okłady. Dobrze byłoby je przykładać co około 5 minut (nie trzeba tego robić cały czas).

Pacjent powinien także przychodzić na wizyty kontrolne. Dzięki temu periodontolog sprawdzi, czy wszystko w jamie ustnej jest w porządku!

Cena gingiwektomii

Jest to zależne od kilku czynników. Jeśli chcesz poznać dokładną cenę, to umów się na wizytę w profesjonalnej klinice. Wykwalifikowany periodontolog przeprowadzi wywiad medyczny i diagnostykę. Dzięki temu będzie mógł zaproponować odpowiednie formy leczenia i poinformuje o kosztach. Warto zaznaczyć, że cena zależy m.in. od powierzchni dziąsła, która powinna być poddana korekcie.

Inne często zadawane pytania przez Klientów kliniki IMPLANTIS

Jest to zabieg bezbolesny i skuteczny. Stosuje się go, by usunąć nadmiar dziąseł, co m.in. pozwala odzyskać Pacjentowi piękny uśmiech.

Jest to zależne od wielu aspektów (m.in. od stanu zdrowia danego Pacjenta), dlatego jeśli chcesz poznać dokładne warunki finansowe, to zgłoś się na wizytę do profesjonalnej kliniki stomatologicznej.

Co jeszcze warto przeczytać?

  • Przerost dziąseł – wybrane zagadnienia terapeutyczne (https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a389/Przerost-dziasel—–wybrane-zagadnienia-terapeutyczne.html)
  • „Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie” – pod redakcją Z. Jańczuka