W kwestii leczenia zębów mamy wiele do powiedzenia

Dentysta Tomasz Bobek, klinika Implantis w Krakowie

Nowoczesne, nawigowane komputerowo, ekonomiczne implanty zębów

Blog dentysta Kraków
Posiadamy 5 mikroskopów pod którymi skutecznie leczymy zęby
mikroskop stomatologiczny, Klinika stomatologiczna w Krakowie Implantis, implanty zębów
Leczenie kanałowe Kraków

Więcej pytań napisz do nas

Dentysta Kraków

Korony porcelanowe

Ile kosztuje wybielanie zębów? Cena w 2023 roku

20 stycznia, 2023

Wybielanie zębów | Dentysta Kraków, gabinet Implantis

W dobie dzisiejszych czasów wiemy, jak bardzo ważny jest dla każdej osoby zdrowy wygląd zewnętrzny. Każda osoba chciałaby mieć piękne zdrowe i białe zęby. Kawa, herbata, wino, papierosy oraz inne czynniki prowadzą często do zmiany barwy szkliwa naszych zębów poprzez powstawanie kamienia nazębnego i osadu na zębach co prowadzi do przebarwień. Jednak czasem ciemniejsze szkliwo jest uwarunkowaniem genetycznym. Wraz z popularyzacją śnieżnobiałego uśmiechu wzrasta na półkach drogerii , czy też aptek wiele różnych produktów do samodzielnego wybielania zębów w domu. Niektóre z nich pozwalają na usunięcie przebarwień, które powstały na wskutek barwiących produktów, inne zaś na rozjaśnienie szkliwa zębów.

Ilość pojawiających się produktów wybielających skłania nas do tego, abyśmy zgłębili Naszą wiedzę na temat wybielania zębów, czym jest wybielanie zębów i na czym ono polega, jakie są metody wybielania zębów i jakich możemy spodziewać się efektów po wybielaniu zębów oraz ile kosztuje wybielanie zębów.

Czym jest wybielanie zębów?

Zanim zdecydujemy się na wybielanie zębów powinniśmy rozważyć jakiego efektu oczekujemy i co może być przyczyną, że szkliwo jest ciemniejsze. Kamień nazębny, czy też przebarwienia powierzchowne, osad spowodowany spożywaniem kawy, wina bądź też palenie papierosów można bezpiecznie usunąć za pomocą mechanicznego lub abrazyjnego scalingu. Natomiast  problem pojawia się kiedy przebarwienia wniknęły w głąb szkliwa. Wtedy należy usunąć je w sposób chemiczny.

Do wybielania zębów wykorzystuję się nadtlenek karbamidu bądź nadtlenek wodoru o różnych stężeniach. Jest to uwarunkowane tym, czy preparat będzie stosowany przez specjalistę w gabinecie stomatologicznym, czy też wybielanie będzie odbywało się w domu. Wybielanie polega na rozpadzie nadtlenku wodoru i wniknięciu wolnych rodników do szkliwa oraz do przebarwionej zębiny, a następnie ulega utlenieniu co powoduje zmianę zabarwienia na jaśniejszą. Warto zaznaczyć, że tylko działaniem chemicznym możemy mówić o działaniu wybielającym, ponieważ na rynku znajduję się wiele produktów , które mają działanie abrazyjne, czyli usuwają tylko osad nazębny ze szkliwa a nie wpływają na zmianę barwy np. pasty do zębów, środki do płukania jamy ustnej.

Istnieją przypadki, gdzie na wskutek terapii farmakologicznej nie da się przeprowadzić skutecznego wybielania zębów. Wtedy należy udać się do protetyka w celu wykonania licówki bądź korony. Ważnym aspektem jest również to, że zabieg wybielania zębów wybiela tylko zęby naturalne w takim wypadku  Pacjent posiadający wypełnienia w zębach bądź licówki lub korony musi wiedzieć iż te wypełnienia bądź te licówki albo korony  nie ulegną wybieleniu. W tym wypadku trzeba by było po wybielaniu wymienić je.

Jak wygląda proces wybielania zębów?

Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem wybielania zębów udać się do gabinetu stomatologicznego i zasięgnąć rady specjalisty, czyli lekarza stomatologa. Czasami zmiany w jamie ustnej nie są widoczne gołym okiem i dopiero bo wykonanym badaniu można stwierdzić, czy można wykonać zabieg  wybielania zębów i nie zaszkodzi to naszemu zdrowiu. U niektórych osób nie jest wskazane bądź nie można przeprowadzić wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym ,czy też w domu. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz stomatolog przeprowadził wywiad z pacjentem i sprawdził jego jamę ustną. Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu wybielania zębów jest: próchnica, parodontoza, czy też nadwrażliwość dziąseł. Gdybyśmy rozpoczęli zabieg wybielania zębów, a mielibyśmy, któreś z tych przeciwskazań i żel wybielający dostał by się w głąb zęba spowodowało by to silną nadwrażliwość oraz ból. Zabieg wybielania zębów nie jest też zalecany kobietą w ciąży oraz u osobom poniżej 16 roku życia.

Jeśli to konieczne i dentysta zaleci to przed zabiegiem wybielania zębów należy zrobić higienizacje, czyli scaling i piaskowanie, które pozwolą na usunięcie osadu oraz kamienia nazębnego. Dzięki temu zabieg wybielania będzie skuteczniejszy oraz równomiernie zostaną wybielone zęby. Zabieg higienizacji jest wykonywany na kilka dni przed zabiegiem wybielania zębów.

Jakie są metody wybielania zębów? Jaką metodę wybielania zębów wybrać?

W gabinecie stomatologicznym wybielanie zębów przeprowadzane jest kilkoma metodami, które dzielimy na metodę gabinetową i metodę domową tzw. nakładkową.

W gabinecie stomatologicznym możemy wykonać wybielanie zębów metodą Beyond. Wybielanie lampą Beyond jest jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez dentystów na świecie. Zabieg wybielania zębów lampą polega na tym, że stomatolog nakłada na dziąsła żel dzięki czemu będą one chronione przed działaniem środka wybielającego. Następnym etapem jest nałożenie preparatu wybielającego, który aktywuję się pod wpływem zimnego światła emitowanego przez lampę.  Wybielanie zębów lampą usuwa silne przebarwienia na powierzchni zębów jak i wewnątrz zębiny. Wybielanie lampą Beyond może wybielić zęby od 5 do 12 odcieni. Zabieg trwa niecałą godzinę i jest całkowicie bezpieczny. Może wywoływać u niektórych osób nadwrażliwość w momencie wybielania.

Występuje również wybielenie zębów laserowe. Zabieg przeprowadzany jest dokładnie tak samo jak przy wybielaniu lampą Beyond. Z tym, że żel wybielający zostanie utwardzony za pomocą niebieskiego światła emitowanego przez laser. Jeśli zdecydujemy się na laserowe wybielanie zębów to możemy uzyskać wybielenie zębów nawet o 8 odcieni.

Drugą metodą wybielania zębów jest to wybielanie metodą nakładkową. W przypadku tej metody wybielania  zębów w pierwszej kolejności przeprowadzana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz wykonuje nakładki wybielające, które będą nam służyły do wybielania na podstawie wycisku na dwa łuki zębowe. Następnie lekarz bądź higienistka stomatologiczna  pokazuje pacjentowi przed użyciem nakładek jak należy korzystać z  nich i dobiera dla pacjenta odpowiednie stężenie żelu wybielającego do nadwrażliwości zębów, żeby wybielanie przebiegło bez problemów. Wybielanie nakładkami wybielającymi najczęściej wygląda tak, że osoba  otrzymuję indywidualny zestaw do domowego wybielania wraz z  instrukcją, którą wcześniej pacjent otrzymał w gabinecie stomatologicznym. Pacjent wypełnia nakładki żelem wybielającym, a następnie nakłada  je na zęby i nosi przez kilka godzin. Wybielanie należy powtarzać codziennie przez okres 14 dni. Najczęstszym środkiem, jakiego stosuje się do wybielania nakładkowego jest środek w postaci żelu Opalescence- jest to preparat, który nie niszczy szkliwa oraz nie uczula. Dzięki temu, że żel wybielający nakładany jest bezpośrednio na zęby i aktywowany chemicznie nie zachodzi tutaj potrzeba użycia lampy.

Co jeśli mamy zęba po leczeniu kanałowym?

Często zęby po leczeniu kanałowym stanowią kłopot estetyczny. Martwy ząb staję się poszarzały i odbiega kolorem od zębów żywych. Nie da się wybielić ich żadnym sposobem domowym. Dlatego też można wykonać wybielanie zębów po leczeniu kanałowym w gabinecie stomatologicznym. Przed zabiegiem wybielania lekarz wykonuje małoobrazowe zdjęcie RVG, które pozwoli ocenić, czy ząb został poprawnie wyleczony kanałowo. Kolejnym krokiem jest otworzenie korony zęba i wprowadzenie preparatu wybielającego, następnie lekarz wypełnia zęba tymczasowo do czasu kolejne wizyty. Taki preparat wybielający wymienia się kilkukrotnie, aż do momentu uzyskania oczekiwanego efektu. Na koniec lekarz wypełnia ząb kompozytem.

Jak utrzymać efekty wybielania zębów? Ile utrzymują się efekty wybielania zębów?

Efekt wybielania zębów powinien utrzymać się do około 3 lat. Jednak trzeba brać pod uwagę jaką metodą wykonywane było wybielanie zębów oraz jak dbano o zęby po zabiegu wybielania. Na proces spowolnienia odbarwiania się zębów można przeciwdziałać dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza. Miedzy innymi stosowanie białej diety (od 7 do 14 dni najlepiej), czy też past wybielających. Powinniśmy starać się również unikać potraw oraz napojów, które mogą wpłynąć na zmianę odcienia ( kawa, herbata, czerwone owoce i warzywa). Dbać o higienę jamy ustnej, unikania palenia papierosów oraz wykonywać regularne  zabiegi wybielania zgodnie ze wskazaniami higienistki stomatologicznej bądź lekarza. Dzięki temu można utrzymać śnieżnobiały uśmiech na dłużej.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Koszt wybielania zębów u dentysty zależy od regionu w jakim będziemy wykonywać profesjonalne wybielanie zębów.  Cena za wybielanie zębów żelem wybielającym metodą nakładkową  wynosi w granicach od 661 zł do 937 zł za dwa łuki.  Natomiast koszt wybielania zębów u stomatologa metodą beyond zapłacimy od 960 zł do 1158 zł.  W przypadku gdy zalecono przed wybielaniem zębów u stomatologa usunięcie kamienia nazębnego, czyli higienizacje. To w takim przypadku musimy doliczyć koszt  jeszcze za ten rodzaj usługi. Higienizacja jest to koszt od 220 do 300 zł.

Podsumowując, jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów to jednak ważne jest to , aby zdecydować się na  wybielanie zębów u dentysty. Cena wybielania zębów nie należy do najtańszych, natomiast mamy pewność, że zabieg przeprowadzony zostanie profesjonalnie i metoda wybielania żelem wybielającym zostanie dobrana odpowiednio do naszego uzębienia. I nie należy zapomnieć, aby przed wybielaniem zębów wykonać leczenie stomatologiczne, by uniknąć wszelkich komplikacji w trakcie wykonywania zabiegu wybielania zębów.


dentysta Tomasz Bobek

Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek zajmuje się implantologią od 2000r. Należy do ICOI oraz DGOI, PSI, PTE. Od 2006 roku przynależał do General Dental Council w Londynie. W 2011 uczestniczył Curriculum of Oral Implantology. Zajmuje się stomatologią cyfrową, protetyką i nowoczesnym leczeniem kanałowym zębów. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących treści na blogu lub na stronie implantis.krakow.pl prosimy o kontakt z gabinetem Implantis bądź bezpośrednio z autorem pisząc na adres: office@implantis.krakow.pl