Jak nitkować zęby? Poradnik krok po kroku

jak nitkować zęby

Nitkowanie zębów to temat, który jest często traktowany po macoszemu. Co daje nitkowanie? W jaki sposób należy wykonywać tę czynność? Jak długo trzeba nitkować zęby i z jaką częstotliwością w ciągu każdego kolejnego dnia? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym tekście!

Czy warto nitkować zęby?

Jeśli chcesz mieć zdrowe zęby, to odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo istotna. Dobrze byłoby szczotkować je po każdym posiłku. Często Pacjenci kliniki IMPLANTIS zaznaczają, że np. w ich miejscach pracy nie jest to do końca możliwe. Zaleca się zatem, by wykonywać to zadanie co najmniej 2 razy dziennie po śniadaniu oraz po kolacji.

Dzięki nitkowaniu można precyzyjnie poradzić sobie z resztkami jedzenia i płytką nazębną, które gromadzą się w przestrzeniach międzyzębowych. Jest to istotne bowiem , nawet bardzo długie, dokładnie szczotkowanie tego nie zagwarantuje, a te miejsca także są istotne! Dlatego właśnie codzienne i dokładne nitkowanie zębów jest obligatoryjne!

Jeśli zbagatelizujesz to zagadnienie, to musisz liczyć się m.in. z rozwojem bakterii i próchnicą (nawet dwóch sąsiadujących ze sobą zębów) oraz stanami zapalnymi dziąseł itd. i w konsekwencji leczeniem w gabinetach stomatologicznych. Odpowiednia higiena (w tym właśnie m.in. nitkowanie) jest także kluczowa już w czasie toczącego się leczenia.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Z doświadczenia wiem, że Pacjenci często traktują po macoszemu to zagadnienie. Nitkowanie jest bardzo istotne, a mimo tego wiele osób nie wykonuje tego zadania, przez co naraża swoje zęby i dziąsła na szwank. Inna sprawa jest taka, że trzeba się również zatroszczyć o właściwą technikę. Nieodpowiednio realizowane nitkowanie powoduje np. krwawienia z dziąseł, przez co wiele osób całkowicie rezygnuje z tej czynności…

Okazuje się, że nitkowanie zębów wcale nie jest skomplikowane. Trzeba tylko poświęcić troszkę czasu, aby się tego nauczyć. Potem bardzo ważna jest praktyka – w końcu „trening czyni mistrza!”.

Jak krok po kroku przebiega prawidłowe nitkowanie? W pierwszej kolejności trzeba umyć ręce i odciąć kawałek zakupionej nici (mniej więcej o długości 40 cm). Potem należy zapleść ją na palce wskazujące obu dłoni (w przypadku lewej ręki jest to pierwszy palec na lewo od kciuka, a w przypadku prawej pierwszy na prawo od kciuka). Bardzo ważne jest to, żeby pomiędzy nimi znajdował się napięty kawałek nici (o długości około 4 cm).

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie kawałka nici w przestrzeń pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą zębami (możesz pomagać sobie tutaj kciukami). Co dalej? Twoim zadaniem jest spokojne, dokładne oczyszczenie tej przestrzeni (po stronie każdego z zębów). Nie spiesz się – szczególnie na początku Pacjenci nie mają doświadczenia, a to powoduje właśnie niewielkie krwawienia, których można uniknąć. Pamiętaj, aby nić była prowadzona pionowo w czasie czyszczenia (rozpocznij od strony dziąseł). Ważne jest to, aby nie wykonywać ruchów piłujących.

Po zakończeniu czyszczenia danej przestrzeni (po stronie jednego z zębów), trzeba delikatnie wyciągnąć nić dentystyczną i przy pomocy palców „przewinąć” brudny kawałek na nowy (np. na palcu wskazującym lewej dłoni powinny być zwijane zużyte fragmenty). Dzięki temu możesz już zająć się przestrzenią po stronie drugiego z zębów itd. Te czynności należy potem powtarzać w kolejnych miejscach jamy ustnej. Nici dentystyczne trzeba stosować w przypadku górnych oraz dolnych zębów.

Pamiętaj, by po zakończonym nitkowaniu wyrzucić zużytą nić! Nie można jej stosować po raz kolejny (nawet po przemyciu wodą itp.).

Ile czasu trwa nitkowanie zębów?

Wszystko zależy od konkretnego Pacjenta. Jest jasne, że osoby początkujące będą potrzebować więcej czasu na uporanie się z tym zadaniem. Z czasem nabiera się jednak wprawy. Dzięki temu nitkowanie jest wykonywane nie tylko precyzyjnie, ale także relatywnie szybko. Na tę czynność trzeba poświęcić około kilka minut. Generalnie nie powinno się tutaj spieszyć. Kluczowe jest to, aby przestrzenie pomiędzy zębami były dokładnie wyczyszczone. Chodzi również o to, by nie skaleczyć dziąseł.

Kiedy nitkować zęby? Przed czy po myciu zębów?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się nad tym zagadnieniem… Jedni uważają, że nie ma większej różnicy, czy nitkowanie będzie odbywało się przed szczotkowaniem zębów, czy dopiero po wykonaniu tego zadania. Inni z kolei wyraźnie opowiadają się za jedną z tych dwóch możliwości.

Lepiej jest zaś wykonywać nitkowanie przed szczotkowaniem. Dlaczego? Dzięki temu można bowiem liczyć na skuteczniejsze dotarcie aktywnych składników pasty do przestrzeni międzyzębowych, co ma znaczenie m.in. pod kątem działania przeciwpróchnicowego itd.

Do ciekawych wniosków doszli niedawno przedstawiciele Amerykańskiej Akademii Periodontologicznej. Według nich najlepiej byłoby wykonywać nitkowanie jeszcze przed szczotkowaniem zębów. Dlaczego? Warto tutaj wspomnieć o wynikach badania „Wpływ szczotkowania i nitkowania zębów na przestrzenie międzyzębowe i zmniejszenie płytki nazębnej oraz retencję fluoru: test kliniczny”, które zostały opublikowane na łamach „Journal of Periodontology”.

Naukowcy uważają, że nitkowanie przed szczotkowaniem zębów może zwiększać dokładność usuwania płytki nazębnej. W przeprowadzonym teście brało udział 25 osób. W pierwszej fazie najpierw szczotkowali oni zęby, a potem nitkowali. Później kolejność została zamieniona. Efekt? W drugim przypadku ilość płytki nazębnej była mniejsza.

Implanty zębów i nitkowanie

Warto zaznaczyć, że posiadacze koron na solowych implantach zębów również powinni nitkować przestrzenie między koronami osadzonymi na implantach. Nitkowanie jest też obligatoryjne dla posiadaczy mostów osadzonych na implantach. Do tego celu polecane są nici Super Floss.

Nitkowanie zębów u dzieci

Czy pociechy powinny nitkować zęby? Tak. Kiedy pociecha ma już około 5 lat (każdy przypadek jest jednak indywidualny – jeśli nie wiesz, od kiedy należy nitkować zęby, to spytaj się o radę dobrego stomatologa), to warto jej pomagać z codziennym wykonywaniem tego zadania. Aby zadbać np. o brak próchnicy i w konsekwencji o zdrowe zęby.

Oczywiście, docelowo należy dążyć do tego, aby dziecko samodzielnie potrafiło nitkować zęby. Zadaniem rodziców jest zatem wytłumaczenie pociechom, dlaczego ta sprawa ma tak istotne znaczenie oraz pokazanie im, jak to wszystko powinno przebiegać od A do Z. Dorośli powinni też na początku sprawdzić, czy dzieci właściwie stosują ich wskazówki w praktyce.

Warto dodać, że pociechy mające już około 8-10 lat powinny samodzielnie wykonywać nitkowanie.

Jak nitkować stłoczone zęby?

Sporo tutaj zależy od stanu danego Pacjenta. Jeśli masz taki problem, to warto wybrać się do stomatologa, który pomoże Ci dobrać odpowiednią nić i podpowie, jak należy wykonywać nitkowanie.

Oczywiście, warto byłoby pomyśleć o leczeniu ortodontycznym, aby wszystkie zęby znalazły się na odpowiednich miejscach. Dzięki temu później ich nitkowanie będzie o wiele prostsze.

Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym

Na pewno nitkowanie w takim przypadku jest bardziej skomplikowane. Nie można jednak zaniedbywać tej czynności. W czasie leczenia ortodontycznego higiena jamy ustnej jest jeszcze istotniejsza! Zaleca się kupno specjalistycznej nici (mającej m.in. odpowiednie usztywnienie), która ułatwia manewrowanie w okolicach elementów metalowych i w samych przestrzeniach między zębami.

Pomocne okazują się także inne akcesoria, jak np. irygator, czy specjalna szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Inne często zadawane pytania przez Klientów kliniki IMPLANTIS

Umyj ręce, odetnij kawałek nici (około 40 cm) i zapleć go na palce wskazujące (lewej i prawej ręki), aby pomiędzy nimi znajdował się napięty kawałek (około 4 cm). Potem rozpocznij nitkowanie. Umieść mały fragment nici w przestrzeni pomiędzy 2 pierwszymi zębami. W czasie czyszczenia nić powinna być prowadzona pionowo (niewskazane są ruchy piłujące itp.). Po wyczyszczeniu przestrzeni (po stronie jednego z zębów), delikatnie wyjmij kawałek nici i nawiń go na palec wskazujący np. lewej ręki. Przygotuj sobie nowy, czysty kawałek i zajmij się przestrzenią po stronie drugiego z zębów, a potem kolejnymi zębami (górnymi i dolnymi). Po zakończeniu tego zadania wyrzuć całą zużytą nić.

Najlepiej byłoby to robić minimum 2 razy dziennie po śniadaniu i po kolacji ( przed myciem zębów).

Co jeszcze warto przeczytać? 

https://pl.dental-tribune.com/news/co-pierwsze-szczotkowanie-czy-nitkowanie/ (na podstawie Journal of Periodontology)

„Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie” – pod redakcją Z. Jańczuka

dentysta Tomasz Bobek

Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

ikona znany lekarz

Przeczytaj również: