W kwestii leczenia zębów mamy wiele do powiedzenia

Dentysta Tomasz Bobek, klinika Implantis w Krakowie

Nowoczesne, nawigowane komputerowo, ekonomiczne implanty zębów

Blog dentysta Kraków
Posiadamy 5 mikroskopów pod którymi skutecznie leczymy zęby
Mikroskop stomatologiczny Implantis
Leczenie kanałowe Kraków

Więcej pytań napisz do nas

Dentysta Kraków

Korony porcelanowe

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Ile ona kosztuje?

6 kwietnia, 2021

Specjaliści od profesjonalnego leczenia zębów, Klinika Implantis w Krakowie

Pacjenci często zastanawiają się, jak powinni się przygotować przed pierwszą wizytą u ortodonty. Przed podjęciem leczenia ortodontycznego należy udać się do gabinetu na konsultację. Konsultację ortodontyczną może zalecić lekarz dentysta prowadzący, gdy zauważy pewne nieprawidłowości.

Jakie czynniki powinny wpłynąć na decyzję o założeniu aparatu?

 • stłoczenie zęby,
 • starcie zębów,
 • bóle stawów skroniowo-żuchwowych,
 • szpary między zębami,
 • wada wymowy,
 • zgrzytanie zębami,
 • problem z odkładaniem się kamienia,
 • odsłonięte szyjki zębowe,
 • nieprawidłowości w ułożeniu języka w jamie ustnej,
 • wada zgryzu.

Skierowanie od lekarza prowadzącego powinno zawierać wszelkie istotne informacje przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

W przypadku dzieci pierwsza wizyta powinna odbyć się około trzeciego roku życia dziecka. W okresie wzrostu rozwojowego zarówno stomatolog zajmujący się leczeniem zachowawczym, jak i ortodonta powinni doglądać stanu jamy ustnej oraz nadzorować ewentualne nieprawidłowości.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u ortodonty?

W przypadku pacjentów dorosłych na pierwszej wizycie u ortodonty powinny zostać wykonane zdjęcia rentgenowskie oraz wewnątrzustne, a także zdjęcia twarzy ukazujące każdy z profili. Na wizycie powinien zostać ustalony plan leczenia oraz ortodonta powinien pobrać wyciski pod modele diagnostyczne. Lekarz powinien omówić rodzaj wady zgryzu, ustalić jaki typ aparatu ortodontycznego jest zalecany. Jeśli pacjent po wizycie konsultacyjnej dalej ma pytania na temat przebiegu leczenia, warto umówić się na ponowne omówienie planu. Przed założeniem aparatu ortodontycznego warto wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe w zębach, jeśli ortodonta wystawił skierowanie do chirurga celem usunięcia ósemek, również należy to wykonać niezwłocznie, tak aby leczenie odbyło się sprawnie. Lekarz powinien wyjaśnić pacjentowi rodzaje występujących wad zgryzu oraz omówić różnice pomiędzy poszczególnymi aparatami ortodontycznymi.

Leczenie ortodontyczne jest procesem długo czasowym, złożonym i wymaga współpracy pomiędzy lekarzem a pacjentem. Wizyty kontrolne muszą odbywać się regularnie, tak aby leczenie pacjenta było skuteczne. Dlatego niezbędne jest, abyśmy przy wyborze specjalisty, u którego planujemy rozpocząć leczenie, czuli się komfortowo.

Ile kosztuje pierwsza wizyta u ortodonty?

Na wizycie konsultacyjnej powinny zostać wykonane zdjęcia takie jak cefalometryczne oraz panoramiczne, powinny zostać pobrane wyciski pod modele diagnostyczne oraz wszelkie inne procedury wykorzystywane w leczeniu przez danego specjalistę. Każdy ze stomatologów ma indywidualny cennik w związku z tym nie można jednoznacznie określić ceny pierwszej konsultacji. Cena pierwszej wizyty u ortodonty zazwyczaj opiewa się między 250 a 350 zł. Lekarz ortodonta podczas wizyty powinien również przedstawić szczegółowo koszt konsultacji oraz proponowanego leczenia.

Jaki rodzaj zgryzu występuje u pacjentów? Jakie wady zgryzu są wskazaniem do przeprowadzenia leczenia ortodontycznego?

 • zgryz krzyżowy – objawia się tym, że ząb dolny nachodzi na którykolwiek z zębów górnych. Rozróżniany zgryz krzyżowy boczny, częściowy, całkowity, jednostronny lub dwustronny;
 • zgryz przewieszony – występuje w przypadku zbyt dużego wysunięcia na zewnątrz zębów przedtrzonowych lub trzonowych;
 • tyłozgryz – rozpoznaje się go, gdy tylna szczęka jest za bardzo cofnięta wobec górnej szczęki;
 • przodozgryz – wada odwrotna w stosunku do tyłozgryzu, górna szczęka jest zbyt cofnięta w stosunku do dolnej,
 • zgryz otwarty – charakteryzuje się tym, że zęby górne nie dotykają częściowo zębów dolnych,
 • zgryz głęboki – zęby górne pokrywają zęby dolne powyżej standardowych norm (ok. 2/3);

Wskazaniem do przeprowadzenia leczenia aparatem może być również tzw. szparowatość, czyli występowanie szpar pomiędzy zębami. Na wizytę do ortodonty należy udać się również w przypadku występowania tak zwanych stłoczeń, czyli w sytuacji, gdy z powodu zbyt małej ilości miejsca zęby są w stosunku do siebie odwrócone. Im wcześniej przeprowadzimy leczenie ortodontyczne, tym bardziej wzrasta szansa na zachowanie zdrowych zębów. Zwlekanie z leczeniem może spowodować problemy w obszarze jamy ustnej lub może powodować nadmierne starcie zębów. Leczenie ortodontyczne powinno zostać przeprowadzone w momencie dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości przez dentystę prowadzącego lub innego lekarza.

Pacjenci często zastanawiają się, czy przed pierwszą wizytą należy obawiać się?

Konsultacja jest wizytą, na której ortodonta rozwieje wszelkie wątpliwości, omówi proponowane leczenie i ustali plan postępowania. Leczenie ortodontyczne nie powinno wzbudzać obaw, gdyż przebiega prawie całkowicie bezboleśnie, a jego rezultat poprawi nasze funkcjonowanie oraz uśmiech.

Ile trwa pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty, czyli konsultacja ortodontyczna może trwać od 20 do 45 minut.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne może trwać różnie, zależnie od przypadku. Średnio leczenie aparatem stałym u osoby dorosłej może trwać od 12 do 24 miesięcy. Tyle czasu dorosła osoba może nosić aparat ortodontyczny.

Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?

W gabinecie ortodontycznym nie świadczącym usług refundowanych przez NFZ, lekarz ortodonta nie będzie wymagał od pacjenta skierowania.


dentysta Tomasz Bobek

Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek zajmuje się implantologią od 2000r. Należy do ICOI oraz DGOI, PSI, PTE. Od 2006 roku przynależał do General Dental Council w Londynie. W 2011 uczestniczył Curriculum of Oral Implantology. Zajmuje się stomatologią cyfrową, protetyką i nowoczesnym leczeniem kanałowym zębów. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących treści na blogu lub na stronie implantis.krakow.pl prosimy o kontakt z gabinetem Implantis bądź bezpośrednio z autorem pisząc na adres: office@implantis.krakow.pl