W kwestii leczenia zębów mamy wiele do powiedzenia

Dentysta-Tomasz-Bobek

Nowoczesne, nawigowane komputerowo, ekonomiczne implanty zębów

Blog dentysta Kraków
Posiadamy 5 mikroskopów pod którymi skutecznie leczymy zęby
Leczenie kanałowe Kraków

Więcej pytań napisz do nas

Dentysta Kraków

Korony porcelanowe

Jak wygląda zakładanie aparatu ortodontycznego? Kluczowe porady.

10 maja, 2021

Aparat - ortodontyczny - staly - Implantis

Leczenie ortodontyczne

Perspektywa leczenia ortodontycznego może być dla niektórych stresująca i niepokojąca. Bardzo ważnym aspektem przygotowań do założenia aparatu jest zasięgnięcie porady u dobrego ortodonty, który przedstawi nam plan leczenia oraz wyjaśni mniej zrozumiałe kwestie.

Na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego można zdecydować się w każdym wieku. Najlepiej kiedy jest ono przeprowadzone w wieku dziecięcym. Osoby dorosłe decydujące się na noszenie aparatu ortodontycznego muszą pamiętać o tym, że takie leczenie nie zawsze jest tak satysfakcjonujące, jak w przypadku dzieci i młodzieży.

Mimo to leczenie u dorosłych jest jak najbardziej rekomendowane w celu poprawy komfortu życia, które jest utrudnione przez wszelkie wady zgryzu, czy też stłoczone lub krzywe zęby.

Przeciwwskazaniem do założenia aparatu jest ciąża, gdyż w trakcie leczenia ortodontycznego wymagane jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, co może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Podczas ciąży mogą pojawiać się problemy z dziąsłami, najczęściej są one bardzo wrażliwe, ale mogą również krwawić.

Wizyta konsultacyjna

W pierwszej kolejności otrzymujemy skierowanie od naszego dentysty, albo sami decydujemy się na umówienie spotkania z ortodontą. Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej w gabinecie ortodonta przeprowadza szczegółowy wywiad, aby móc określić przyczyny wady zgryzu oraz określić potrzeby pacjenta. Bardzo ważnym aspektem planowania leczenia jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia panoramicznego wszystkich zębów, czasami konieczne jest również wykonanie cefalogramu- zdjęcia bocznego czaszki. Ortodonta pobiera wycisk naszego zgryzu, aby móc dokładnie obliczyć parametry naszego przyszłego aparatu. Istnieje wiele różnego rodzaju wad zębów np. z przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, szpary między zębami, stłoczenia zębów, czy też zęby zatrzymane. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie zęby z próchnicy. Jeżeli pacjent boryka się z problemami periodontologicznymi lub potrzebuje ekstrakcji np. ósemek, lekarz w pierwszej kolejności rekomenduje zadbanie o tego typu kwestie.

Do decyzji pacjenta lekarz ortodonta pozostawia wybór aparatu. Istnieje wiele rodzajów np.:

  • aparaty stałe metalowe
  • aparaty stałe estetyczne
  • aparaty samoligatorujące
  • aparaty przezroczyste np. Clear-Aligner, Invisalign.

Założenie aparatu

Następna wizyta dotyczy już założenia aparatu. Podczas całego leczenia ortodontycznego jest ona najdłuższa. W pierwszej kolejności jest wykonywana higiena jamy ustnej tzw. czyszczenie zębów. Ściągany jest kamień, szkliwo zostaje dobrze przygotowane do kolejnych etapów.  Następnie ortodonta nakłada punktowo klej w odpowiednich miejscach na zębach, w których później przytwierdzane są zamki. Klej jest utwardzany światłem LED, tak aby pozostały one na zębach w trakcie całego leczenia ortodontycznego. Na samym końcu ortodonta przytwierdza drucik do każdego zamka przy pomocy gumeczek oraz obcina jego końce. Drucik jest źródłem nacisku na prostowane zęby. Pacjent ma możliwość wyboru koloru gumek, co jest miłym akcentem umilającym długą i męczącą wizytę.  Ważnym elementem takiej wizyty powinna być krótka rozmowa, która zawiera zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej tj. odpowiednia pasta, rodzaje szczoteczek do zębów oraz wskazówki w jaki sposób myć zęby, aby nie uszkodzić aparatu.  Jak wiadomo higiena jest utrudniona i znacznie dłuższa w przypadku osób noszących aparat.

Przez pierwsze dni po założeniu aparatu pacjentom często towarzyszy uczucie dyskomfortu, bolesność podczas spożywania pokarmów i gryzienia, czasami nawet bóle głowy oraz szczęki i żuchwy. Spożywanie twardych produktów może być bardzo nieprzyjemne, dlatego najlepiej przyjmować płynne posiłki np. zupy lub wszelkiego rodzaju koktajle. Pomimo tych niedogodności należy wystrzegać się manipulowania przy aparacie. Istotna jest również odpowiednia higiena, dlatego należy zaopatrzyć się w szczoteczkę ortodontyczną, ważne jest także używanie płynów przeciwbakteryjnych.

Należy pamiętać, że podczas leczenia ortodontycznego zwiększa się ruchomość zębów. Nie powinien być to powód do zmartwień, gdyż jest normalny etap podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Ostre elementy aparatu są zabezpieczane woskiem ortodontycznym, można stosować go na częściach aparatu które podrażniają błonę śluzową.

Jak wygląda cały proces w przypadku aparatu samoligatorującego?

W przypadku aparatów samoligatorujących nie trzeba zakładać ligatur, gdyż łuk aparatu utrzymuje się na zębach dzięki klapkom znajdującym się w zamkach. Dyskomfort w początkach noszenia tych aparatów jest zdecydowanie mniejszy. Wizyty kontrolne są rzadsze niż w przypadku aparatów metalowych, mogą następować nawet co 8 tygodni. Dbanie o higienę jest łatwiejsze, gdyż nie trzeba usuwać resztek jedzenia z przestrzeni między ligaturami. Cena jest niestety dużo wyższa niż w przypadku aparatów metalowych.

Kontrole w trakcie leczenia ortodontycznego

Przeważnie leczenie ortodontyczne trwa od 12-30 miesięcy.  Nosząc aparat na zębach konieczne jest stawianie się na wizyty kontrolne u ortodonty realizowane co 3-8 tygodni. Na takich wizytach lekarz sprawdza postępy ewentualnie w razie potrzeby wzmacnia lub osłabia nacisk aparatu na zęby. Podczas kontroli wymieniane są także ligatury (gumki).

Ściągnięcie aparatu ortodontycznego

Ostatnim etapem jest wizyta na ściągnięcie aparatu. W pierwszej kolejności ortodonta ściąga gumki lub metalowe ligatury, a później przy pomocy kleszczy zdejmuje przyklejony do zębów zamki. Proces ten jest bezbolesny, chociaż u niektórych może wywoływać dyskomfort.

Gdy aparat ortodontyczny zostanie ściągnięty, powierzchnia zębów zostaje oczyszczona z resztek kleju stomatologicznego, kamienia oraz osadu nazębnego. Na samym końcu zęby zostają wypolerowane.

Retencja

Ostatnim etapem jest pobranie wycisku w celu przygotowania aparatu retencyjnego. Jego noszenie ma celu ustabilizowanie oraz utrwalenie efektów leczenia.

Jest to aparat, który użytkowany jest najczęściej w nocy. Płytkę retencyjną należy nosić co najmniej rok.

Koszt retencji waha się od 200 do 500 zł.

Efekty uboczne noszenia aparatu ortodontycznego

Czasami po założeniu aparatu występują niechciane skutki uboczne m.in. ślinienie się, co zwykle trwa przez parę pierwszych dni.

Często pojawiają się bóle zębów, co jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem, gdyż aparat ortodontyczny wywiera duży nacisk na zęby, aby skorygować nieprawidłowe ustawienie.     

Kolejny nieprzyjemny skutek to ograniczenia w wyborze spożywanych potraw. Należy pamiętać, aby unikać pokarmów, które mogą spowodować uszkodzenie aparatu.

Niekiedy mogą przydarzyć się zranienia i otarcia błony śluzowej policzków, warg i powierzchni języka. Można zapobiec takim sytuacjom poprzez używanie wosku ortodontycznego.

Mogą także występować trudności w wymowie, które powinny po jakimś czasie ustąpić, gdy pacjent przyzwyczai się do noszenia aparatu.

Bardzo częstym zjawiskiem jest skrócenie korzeni zębów, gdy jest ono nieznaczne nie ma powodu do niepokoju, lecz gdy jest ono postępujące należy przerwać leczenie ortodontyczne. Podczas leczenia konieczne jest wykonywanie zdjęć, aby uniknąć podobnych sytuacji.


Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek zajmuje się implantologią od 2000r. Należy do ICOI oraz DGOI, PSI, PTE. Od 2006 roku przynależał do General Dental Council w Londynie. W 2011 uczestniczył Curriculum of Oral Implantology. Zajmuje się stomatologią cyfrową, protetyką i nowoczesnym leczeniem kanałowym zębów. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących treści na blogu lub na stronie implantis.krakow.pl prosimy o kontakt z gabinetem Implantis bądź bezpośrednio z autorem pisząc na adres: office@implantis.krakow.pl


Ocena naszych pacjentów