kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój. Często jednak zdarza się, że lekceważymy kwestie, które mogą mieć na niego poważny wpływ. Jedną z nich jest zgryz naszej pociechy. Wielu rodziców nie dostrzega wad lub uważa, że jest jeszcze za wcześnie na ich korygowanie. Często sprawia to, że proces leczenia ortodontycznego w przyszłości jest znacznie trudniejszy i bardziej czasochłonny. Pora więc odpowiedzieć na pytanie – kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty.

Warto zacząć od wyjaśnienia, że na wizytę u ortodonty nigdy nie jest za szybko. Nie musimy czekać aż nastąpi utrata zębów mlecznych. Nie ma też znaczenia czy dziecko ma widocznie krzywe zęby. Rodzice powinni mieć świadomość, że profilaktyczna wizyta u ortodonty powinna odbyć się kilkukrotnie w ciągu etapu rozwoju dziecka . Oczywiście, ocenę zgryzu może przeprowadzić stomatolog, niemniej jednak wizyta u specjalisty pozwoli wychwycić wszystkie pojawiające się nieprawidłowości nawet na wczesnym ich etapie.

Profilaktyczna wizyta u ortodonty – kiedy udać się na nią po raz pierwszy?

Leczenie zębów u ortodonty można rozpocząć już w przypadku małych dzieci. Często zdarza się, że pomocy potrzebują już maluchy w wieku przedszkolnym. Wynikać to może ze względu na nieprawidłowe nawyki (o których wspominamy niżej), naturalne skłonności dziecka lub też spożywania przez dziecko zbyt miękkich, rozdrobnionych pokarmów.

Najczęściej jednak rodzice decydują się iść do specjalisty w chwili, gdy zęby mleczne dziecka zaczynają wypadać a w ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Są one bowiem często większe co sprawia, że ewentualne problemy z zębami stają się bardziej widoczne. Wiek, w którym warto więc skontrolować ortodontycznie zgryz dziecka najczęściej określa się w przedziale 7-10 lat życia dziecka. Pamiętać należy, że tak wczesne wychwycenie nieprawidłowości pozwala na skuteczniejsze ich leczenie. Jest ono również mniej inwazyjne (kilkuletnie dzieci nie wymagają bowiem np. noszenia aparatu stałego).

Niepokojące objawy, których nie należy lekceważyć

Czasem zdarza się, że choć na pierwszy rzut oka nie widać wad zgryzu dziecko wysyła niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że się rozwija. Wśród nich znajduje się między innymi oddychanie przez usta, wada wymowy, zgrzytanie lub zaciskanie zębów, niezamykające się do końca usta, wystające do przodu zęby, niesymetryczne usta lub twarz. W takich sytuacjach umówienie wizyty u specjalisty jest najlepszą decyzją.

Istnieją również nawyki, które mogą powodować rozwój wady zgryzu. Jeśli zauważymy je również warto skontaktować się z ortodontą. Wśród nich wymienić możemy:

  • ssanie kciuka,
  • gryzienie kredek i ołówków,
  • przedwcześnie wypadające zęby mleczne,
  • rozwój próchnicy.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Wybierając się na pierwszą wizytę warto zadbać o to, by małego pacjenta przyjął ortodonta dla dzieci. Ma on bowiem nie tylko specjalistyczną wiedzę na temat zgryzu u najmłodszych, ale również odpowiednie podejście do dzieci.

Pamiętajmy, że podczas pierwszej wizyty odbywa się przede wszystkim ocena stanu uzębienia. Ortodonta oceni wiek zębowy, sprawdzi, czy zgryz jest prawidłowy oraz zaplanuje przebieg leczenia. Liczyć należy się z tym, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań takich jak zdjęcia radiologiczne. Co ważne, przed rozpoczęciem leczenia wady niezbędne jest całkowite wyleczenie próchnicy oraz ewentualnych chorób dziąseł.

Leczenie wad zgryzu – jak wygląda?

Leczenie ortodontyczne może przebiegać różnie, w zależności od wieku dziecka oraz rodzaju i zaawansowania wady. Każdorazowo jest jednak procesem długotrwałym, na którego efekty trzeba poczekać.

W przypadku pociechy w wieku przedszkolnym często zaleca się leczenie uzębienia za pomocą płytki przedsionkowej. W wieku szkolnym najczęściej stosuje się aparat ruchomy. W jego przypadku niezwykle ważne jest regularne i częste jego noszenie. Jeśli zaś pacjent osiągnął wiek nastoletni i posiada już zęby stałe najczęściej jedyną skuteczną metodą korygowania zębów jest zastosowanie leczenia ortodontycznego opartego o aparat montowany na stałe. Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób dorosłych, choć efekty u nastoletnich dzieci są szybciej widoczne.

Pamiętajmy, że założenie aparatu ortodontycznego do dopiero początek. Kluczowe znaczenie w uzyskaniu prostych i zdrowych zębów stałych ma odpowiednia pielęgnacja polegająca nie tylko na myciu ale również płukaniu zębów, regularne leczenie zębów oraz wizyty kontrolne. Pozwalają one ortodoncie na ocenę wyników leczenia oraz korekcję kształtu aparatu.

Jak dbać o zęby dziecka?

Niezależnie od tego, czy zgryz dziecka jest prawidłowy czy też nie, nie powinniśmy zapominać o prawidłowych nawykach i profilaktyce, którą objęte powinny zostać już zęby mleczne. Mowa tu więc nie tylko o regularnej higienie jamy ustnej oraz o regularnych wizytach u pedodonty, który zadba o leczenie ubytków i usuwanie płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego.

Konieczne jest również dbanie o prawidłową dietę malucha. Pamiętać należy, że w przypadku kilkuletnich dzieci powinna być ona bogata w produkty wymagające gryzienia (np. surowe warzywa). Unikajmy rozdrabniania pokarmów dzieciom, które posiadają zęby mleczne. Zwracajmy uwagę na nawyki dziecka – odzwyczajmy od smoczka, gryzienia kciuka czy kredki. Dzięki temu uda nam się uniknąć wielu poważnych problemów.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie „Kiedy z dzieckiem do ortodonty?” jest prosta – jak najwcześniej. Musimy pamiętać, że leczenie ortodontyczne jest procesem, który trwa. Co więcej, wady zgryzu skuteczniej leczy się od najmłodszych lat. Dlatego też jeśli widzimy u dziecka niepokojące objawy lub skrzywienie zębów mlecznych – z powodzeniem możemy wybrać się do specjalisty nawet z przedszkolakiem. Jeśli zaś wszystko wydaje się być w porządku – profilaktyczna wizyta w wieku ok 7-10 lat jest dobrym pomysłem, który pomoże nam upewnić się, że wady zgryzu nie występują u naszego dziecka.