kortykotomia

Leczenie ortodontyczne w klinice IMPLANTIS jest bardzo popularne. Nasi Pacjenci mogą liczyć na profesjonalne usługi i indywidualne podejście do każdego z przypadków. Z leczeniem ortodontycznym czasami jako wspomagająca może być zastosowana m.in. kortykotomia. Czym cechuje się ten zabieg? Co można dzięki niemu uzyskać? Jak długo trwa kortykotomia? Czy jest bolesna? Poniżej wyjaśniam najważniejsze aspekty związane z tym zabiegiem.

Co to jest kortykotomia?

To zabieg przeprowadzany w przypadku osób dorosłych (aby można się było na niego zdecydować, trzeba mieć co najmniej 21 lat). Kortykotomia znajduje zastosowanie np. pod kątem leczenia przy pomocy aparatu ortodontycznego.

Na czym polega ten zabieg? Na początku warto wyjaśnić, że jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Chcesz poznać więcej informacji na temat tego zagadnienia?

Zadaniem osoby przeprowadzającej kortykotomię jest wykonanie minimalnego pionowego i poziomego płytkiego nacięcia blaszki kostnej pod dziąsłem (a dokładniej rzecz ujmując, to pomiędzy korzeniami zębów). Niezbędne czynności można zrealizować z odsłonięciem płatu dziąsła lub przez dziąsło. Po zakończeniu kortykotomii miejsce poddane zabiegowi jest zszywane.

Kortykotomię dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: pełną i częściową. W tym pierwszym przypadku zabieg stomatologiczny obejmuje cały łuk zębowy. Kortykotomia może być także przeprowadzana jedynie na pewnym odcinku łuku zębowego (wtedy dotyczy np. tylko jednego lub kilku zębów).

Powyżej zaznaczyłem, że kortykotomia jest przeprowadzana w przypadku osób dorosłych mających co najmniej 21 lat. Z czego to wynika? U dorosłych Pacjentów już zakończył się rozwój kostny. Przez to natomiast ich zęby nie poddają się już tak łatwo naciskom, co ma znaczenie w kontekście leczenia ortodontycznego. Innymi słowy, trudniej jest przesunąć zęby we właściwe, optymalne miejsca.

Efekty kortykotomii

Lekarze z naszej kliniki stomatologicznej IMPLANTIS zawsze starają się zaproponować najlepszą metodę leczenia, czyli taką, która jest nie tylko skuteczna, ale także relatywnie szybka. Profesjonalny ortodonta często zatem rozważa kortykotomię.

Zastosowanie w praktyce tego zabiegu pozwala zredukować opory kostne. A to powoduje, że później zęby, w czasie leczenia ortodontycznego, o wiele łatwiej przemieszczają się w docelowe miejsca pod wpływem siły wywołanej poprzez aparat ortodontyczny.

Korzyści wynikające z przeprowadzenia kortykotomii można dostrzec na wielu płaszczyznach. Na pewno ważne jest to, że leczenie ortodontyczne jest efektywne. Poza tym wszystko przebiega o wiele szybciej. Dzięki temu nasi Pacjenci mogą krócej czekać na efekty w postaci prostych zębów i pięknego uśmiechu. Po zastosowaniu kortykotomii czas leczenia ortodontycznego może się czasami skrócić nawet o 30%!

Niektórzy obawiają się, że po zakończeniu leczenia ortodontycznego zanikną korzenie zębów, które były uprzednio przesuwane w jamie ustnej. Temu też przeciwdziała kortykotomia. Nie trzeba również przejmować się takimi zagadnieniami, jak np. wystąpienie ruchomości zębów, czy odsłonięcie szyjek zębowych (po zakończeniu leczenia ortodontycznego).

Lekarze z naszej kliniki proponują zatem takie metody, które są korzystne dla Pacjentów na wielu frontach. Możliwość skrócenia lecenia ortodontycznego to bardzo istotny argument, dlatego nie może zaskakiwać, że kortykotomia cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Należy zwrócić uwagę na komfort Pacjentów też pod innym kątem. Dzięki kortykotomii dolegliwości bólowe potem się zmniejszają (a jest to jeden z czynników, który odstrasza wiele osób od poddania się kompleksowemu leczeniu).

Dzięki temu zabiegowi w sposób przewidywalny można poszerzyć łuki zębowe. Jest to rozwiązanie stosowane również pod kątem rotacji, ekstruzji, czy intruzji zębów.

Ile czasu trwa kortykotomia?

Czas potrzebny na wykonanie tego zabiegu stomatologicznego zależy w głównej mierze od skali problemu danego Pacjenta. W końcu kortykotomia może być realizowana w przypadku jednego lub kilku zębów (albo nawet całego łuku). Zazwyczaj zabieg (wraz z przygotowaniem do niego) trwa około kilkadziesiąt minut.

Dokładne informacje w tym temacie uzyskasz od swojego lekarza, który określi, jak bardzo zaawansowany będzie zabieg w Twoim przypadku i wyjaśni, ile to wszystko potrwa (mniej więcej) w praktyce.

Czy kortykotomia boli?

Sama kortykotomia to zabieg bezbolesny. Wszystko dlatego, że przed jego rozpoczęciem Pacjentowi jest podawane znieczulenie miejscowe. Jeśli chcesz mieć zatem prawidłowy, prosty zgryz, to nie obawiaj się o to zagadnienie.

Skutki uboczne kortykotomii: o czym musi pamiętać Pacjent po zabiegu?

Kiedy znieczulenie przestanie działać, Pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe (szczególnie w okolicy miejsca poddanego kortykotomii). Aby można było swobodnie funkcjonować, należy przyjmować przepisany przez lekarza lek przeciwbólowy (w odpowiednich dawkach).

Pamiętaj, aby przez około kilkadziesiąt minut po zabiegu delikatnie stosować chłodne okłady.

Po zabiegu pojawia się też opuchlizna. Zazwyczaj ustępuje ona samoistnie po około kilku dniach (aby nie odczuwać dyskomfortu, stosuj zimne okłady).

Jaki jeszcze objaw może męczyć po kortykotomii? Jest to szczękościsk, który na szczęście przestaje dawać się we znaki po kilku dniach. Tak samo, jak lekkie zasinienie szczęki.

Przez 24 godziny po zabiegu trzeba powstrzymać się od aktywności fizycznej i stosowania używek.

Przez kilka godzin po zabiegu nie powinno się szczotkować zębów. Potem należy to robić bardzo dokładnie, spokojnie i ostrożnie (trzeba uważać na miejsce poddane zabiegowi). Warto stosować także płyny do płukania buzi zawierające chlorheksydynę.

Należy zgłosić się w wyznaczonym terminie na usunięcie szwów.

Inne często zadawane pytania przez Klientów kliniki IMPLANTIS

Koszt wykonania tego zabiegu zależy od wielu aspektów. Przede wszystkim chodzi o to, że kortykotomia może być realizowana w przypadku jednego, kilku zębów albo całego łuku zębowego. Jak chcesz poznać dokładne warunki finansowe, to przyjdź na wizytę do IMPLANTIS!

Pamiętaj o tym, aby przez około 24 godziny po zabiegu nie pić żadnych napojów przez słomkę. Jeśli chodzi o jedzenie, to w pierwszych dniach po kortykotomii szczególnie polecane są produkty chłodne i miękkie (lody, jogurty, zmiksowane zupy o odpowiedniej temperaturze itd.).

Stosuj się do wszystkich zaleceń swojego lekarza. Warto wszystko sobie dokładnie zapisać, a potem zrobić niezbędne zakupy.

Co jeszcze warto przeczytać?

  • „Atlas Ortodoncji” – R. Nanda, F. A. Uribe; pod redakcją (wydanie polskie) J. Antoszewskiej-Smith i B. Kawali (https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/atlas-ortodoncji/pdf/atlas_ortodoncji.pdf)
  • „Estetyka i Biomechanika w ortodoncji” – R. Nanda; pod redakcją (wydanie polskie) G. Śmiech-Słomkowskiej