Dostrzegasz, że masz problem z ukruszonym zębem? Skąd biorą się takie kłopoty? Jak zapobiegać kolejnym ukruszeniom zębów w przyszłości? Dlaczego warto jak najszybciej zgłosić się do IMPLANTIS?
Najczęstsze przyczyny kruszenia się zębów
Jedną z nich jest próchnica. Szczególnie jeśli nie będzie odpowiednio szybko zdiagnozowana. Relatywnie duże ubytki próchnicowe działają destrukcyjnie na twarde tkanki zęba, co nierzadko skutkuje potem ukruszeniami (ten problem występuje np. w czasie jedzenia nawet stosunkowo miękkich produktów).
Próchnica to proces, który jest powodowany przez bakterie. Warto wiedzieć, że są one w stanie wytwarzać kwasy na skutek metabolizowania cukrów pochodzenia zewnątrzustrojowego i wewnątrzustrojowego. Niestety, kwaśne środowisko przyczynia się do demineralizacji szkliwa. To powoduje, że zęby nie mają naturalnej ochrony. Dlaczego jest to istotne zagadnienie? Najważniejszą funkcją szkliwa jest ochrona zębiny i miazgi – np. przed czynnikami termicznymi, czy urazami mechanicznymi. Tak samo, jak działaniem bakterii (przez to zaczynają one wnikać w głąb zębów).
Warto wspomnieć o erozji szkliwa, przez co tkanka staje się słabsza. Na to schorzenie najbardziej są narażone osoby, które np. piją w nadmiernych ilościach nieodpowiednie napoje. Chodzi tutaj m.in. o słodzone produkty gazowane, kwaśne soki (np. pomarańczowe), energetyki, czy alkohol (szczególnie niepolecane jest białe wino). Do erozji szkliwa przyczyniają się także niektóre kwaśne owoce (np. cytrusy, porzeczki) i warzywa (brukselka, szparagi, szczaw itd.).
Często geneza tego problemu bierze się z niedoborów fluoru i wapnia. Tego zagadnienia nie można zaś bagatelizować. W końcu te pierwiastki mają bardzo duże znaczenie pod kątem mocnych kości i zębów. To nie wszystko. Niedobory na tej płaszczyźnie przyczyniają się do tego, że szkliwo nie gwarantuje właściwej ochrony przed destrukcyjnym działaniem bakterii.
Dalej pozostajemy przy tematyce dietetycznej. Niestety, twardość pokarmów także przyczynia się do ukruszeń zębów. Szczególnie wtedy, kiedy Pacjent gwałtownie ugryzie produkt z tej kategorii (mogą to być np. orzechy).
Kolejną przyczyną jest choroba okluzyjna. W przypadku Pacjentów borykających się z tym zagadnieniem występuje nieprawidłowy kontakt zębów górnych i dolnych. To zaś prowadzi m.in. do ich ścierania się i odprysków na szkliwie. Jeśli to schorzenie nie będzie leczone, to trzeba liczyć się z ukruszeniami.
Nie można zapominać o bruksizmie, czyli zgrzytaniu zębami. Osoby z tą przypadłością często wykonują gwałtowne ruchy żuchwą. Przez to może np. dojść do dużego starcia powierzchni zębów, które będą bardziej narażone na ukruszenie.
Groźne są rozmaite urazy mechaniczne. Do ukruszeń zębów dochodzi np. w wyniku pobicia, wypadków (samochodowych, w miejscu pracy itd.), napadów padaczkowych, czy w trakcie uprawiania sportów (przede wszystkim tych kontaktowych).
Ukruszenia powstają również na skutek nieodpowiednich, codziennych nawyków. Chodzi m.in. o obgryzanie paznokci i otwieranie butelek. Jeśli będziesz wykonywał te czynności… przy pomocy zębów, to musisz liczyć się z kłopotami. Niewskazana jest także kawa, słodycze i palenie tytoniu. Zabronione jest oczywiście zażywanie narkotyków.
Ważnym zagadnieniem jest martwica. Dlaczego? Nieprawidłowo wykonany zabieg wybielania zębów martwych może bowiem skutkować odwapnieniem tkanek martwych zęba. To zaś zwiększa porowatość i ruchliwość szkliwa. Zęby są bardziej podatne na ukruszenia również po przeprowadzonym leczeniu kanałowym.
Kto jeszcze musi się z tym liczyć? Na ukruszenia bardziej narażeni są Pacjenci cierpiący na refluks i/lub bulimię.
Jak zapobiec kruszeniu się zębów w przyszłości?
Kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Dobrze byłoby używać również nici dentystycznych, które są bardzo efektywne w aspekcie zwalczania płytki nazębnej.
Ważna jest dieta. Warto unikać picia energetyków, kwaśnych soków i napojów gazowanych (w tym coca-coli itp.). Dlaczego? Słodkie napoje zmieniają pH w buzi i sprawiają, że ochrona przed patogenami jest słabsza. Z kolei gaz zawarty w takich produktach rozpulchnia szkliwo (jest ono potem podatniejsze na występowanie próchnicy). Z umiarem należy zaś spożywać kwaśne owoce i warzywa. Jeśli jesz twarde pokarmy, to musisz być szczególnie ostrożny.
Jakich składników odżywczych – w codziennej diecie – nie powinno brakować? Na pewno wapnia. Tak samo, jak witaminy D3, która zapewnia lepsze wchłanianie tego składnika. Istotny jest również fluor (nie zapominaj o porządnej paście do zębów z tym pierwiastkiem). Czasami warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety (oczywiście, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem).
Uważaj na siebie w trakcie uprawiania sportów kontaktowych (jeśli jest to Twoja pasja, to pomyśl o odpowiednich ochraniaczach na zęby). Postaraj się także wyeliminować nieodpowiednie, codzienne nawyki (np. obgryzanie paznokci, palenie, regularnie jedzenie słodyczy itd.).
Należy systematycznie chodzić do dentysty (minimum raz na 6 miesięcy). Jest to ważne, by stomatolog mógł sprawdzić stan uzębienia, zaproponować odpowiednią metodę leczenia (np. próchnicy) i wdrożyć ją w życie. Ponadto dzięki regularnym wizytom płytka bakteryjna i kamień nazębny będą odpowiednio usuwane.
Pamiętaj o tym, aby leczyć wady zgryzu (jeśli chcesz mieć nieukruszone, równe zęby, to jest to konieczność), czy bruksizm.
Jeśli masz zaś np. refluks, to należy regularnie odwiedzać nie tylko gabinet stomatologiczny, ale także systematycznie kontaktować się ze swoim gastrologiem.
Jak w naszej klinice pomagamy pacjentom z ukruszonymi zębami?
Niezależnie od przyczyny, takie problemy nie mogą być bagatelizowane! W innym razie trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Estetyka uśmiechu także na tym ucierpi… Warto zatem jak najszybciej umówić wizytę w IMPLANTIS. Po to, by ząb był odpowiednio zabezpieczony i odbudowany.
Kluczem do sukcesu jest szczegółowy wywiad medyczny i skrupulatna diagnostyka. Na tej podstawie lekarze z kliniki IMPLANTIS są w stanie zaproponować najlepsze metody leczenia.
Co oferujemy? M.in. skuteczne leczenie próchnicy i zabiegi higienizacyjne. Bardzo ważne jest także wyeliminowanie ewentualnych wad zgryzu. Eksperci od tego działu przeprowadzają u nas efektywne leczenie ortodontyczne.
Co jeszcze możemy zaproponować? W przypadku mniejszych problemów bonding lub licówki. Jeśli zęby są zaś mocno uszkodzone, to czasami najlepszym rozwiązaniem będą implanty.
Najczęstsze pytania pacjentów, którym kruszą się zęby
Przeczytaj również:
- Wpływ osteoporozy na leczenie zębów
- Bezzębie – poznaj przyczyny, najlepsze rozwiązania i koszty leczenia
Nasz ekspert:
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej. Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.