nadwrażliwość zębów

Czym w praktyce charakteryzuje się nadwrażliwość zębów? Jakie są przyczyny jej występowania? Jak na co dzień objawia się nadwrażliwość zębów? Czy można ją skutecznie leczyć? W jaki sposób działać zaś prewencyjnie?

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Wielu Pacjentów zgłasza się do kliniki stomatologicznej IMPLANTIS właśnie z tym kłopotem. Oczywiście, nie można tego bagatelizować. Nadwrażliwość zębów powoduje dyskomfort w czasie jedzenia, picia, czy szczotkowania, dlatego warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Te problemy mogą być powodowane np. przez zbyt zimne jedzenie, za ciepłe napoje albo nawet sam dotyk (zaraz dowiesz się jeszcze więcej na ten temat).

Z nadwrażliwością zębów mamy do czynienia, kiedy np. szkliwo zostaje uszkodzone. Co ciekawe, to teoretycznie najtwardsza tkanka w całym ludzkim organizmie, która jest też bardzo odporna na zgniatanie. W skali twardości Mohsa twardość szkliwa to aż 5-6 (na 10 stopni). Warto dodać, że jest ono twardsze np. od gipsu, kalcytu lub fluorytu.

Robi wrażenie, prawda? To jednak nie gwarantuje tego, że szkliwo jest niezniszczalne. Co ważne, ta tkanka zęba pokrywa zębinę na powierzchni całej korony. Jej najważniejszą funkcją jest efektywna ochrona właśnie m.in. zębiny (chociażby przed czynnikami chemicznymi, termicznymi, bakteriami, czy urazami mechanicznymi). Jeśli dziąsło jest zaś uszkodzone, to robi się problem, ponieważ pojawia się nadwrażliwość zębów.

Co może powodować nadwrażliwość zębów? Jakie są jej przyczyny?

To nie tylko uszkodzone szkliwo, które nie chroni, jak należy, zębiny. Pacjenci odczuwają dyskomfort również na skutek odsłonięcia szyjek zębowych. Trzeba tutaj wspomnieć o recesji dziąseł, która skutkuje obniżeniem się linii tych miękkich tkanek. To zaś prowadzi m.in. właśnie do odsłonięcia szyjek zębowych. Oczywiście, wpływa to negatywnie na estetykę uśmiechu, ale także na kłopoty z zębami, które są potem wrażliwe na różne bodźce.

Nadwrażliwość zębów, jak już wiesz, jest powodowana przez uszkodzone szkliwo. Ten z kolei problem występuje, kiedy zęby nie są regularnie czyszczone. Dobrze byłoby to robić po każdym posiłku (minimum zaś 2 razy). Dlaczego? Niestety, zęby po każdym posiłku są pokrywane przez płytkę bakteryjną, która mineralizuje się i przekształca w kamień nazębny. To twardy osad, którego nie można usunąć w domowych warunkach (trzeba zatem regularnie chodzić na wizyty do swojego dentysty, aby w razie konieczności ten kłopot został wyeliminowany dzięki właściwie przeprowadzonym zabiegom higienizacyjnym). Warto zaś wiedzieć, że w ten sposób tworzy się idealne środowisko dla rozwoju bakterii próchnicy, które wydzielają kwaśne substancje; mające bardzo negatywny wpływ na szkliwo. W czasie higieny jamy ustnej nie powinno się zapominać także o stosowaniu m.in. nici dentystycznych, czy odpowiednich płynów do płukania.

Z myciem zębów nie wolno też przesadzać w drugą stronę. Zbyt częste szczotkowanie także nie jest wskazane. Szczególnie jak będzie ono wykonywane zbyt mocno i/lub nieodpowiednią techniką (rekomendowane są ruchy wymiatające, a nie np. poziome). Pamiętaj o niezbędnych akcesoriach, ponieważ zbyt twarda szczoteczka może powodować uszkodzenia szkliwa i w konsekwencji nadwrażliwość zębów. Tak samo, jak nieodpowiednia pasta.

Za uszkodzone szkliwo odpowiada też bruksizm. Warto wyjaśnić, że osoby z tym schorzeniem często wykonują gwałtowne ruchy żuchwą, a to może skutkować ścieraniem się powierzchni zębów.

Inne przyczyny to: spożywanie słodkich i/albo kwaśnych produktów oraz napojów (np. soków owocowych, owoców cytrusowych itd.), wady zgryzu, niewłaściwie zrealizowane uzupełnienia protetyczne, choroby przewodu pokarmowego, częste wymioty (spowodowane np. przez zaburzenia odżywiania), a nawet nieodpowiednie nawyki (takie jak np. obgryzanie paznokci, czy długopisów).

Nadwrażliwość zębów (na szczęście jedynie krótkotrwała) jest także powodowana przez rozmaite zabiegi (np. wybielanie).

Nadwrażliwość zębów – objawy

Ta dolegliwość niestety potrafi napsuć sporo krwi Pacjentom… Nadwrażliwość zębów objawia się nagłym, ostrym bólem w odpowiedzi na konkretne bodźce. Czy ten dyskomfort jest duży? To oczywiście zależy od danego Pacjenta (chodzi o jego tolerancję na ból) oraz skali problemu.

Kiedy tak się dzieje? Np. w momencie spożywania zimnych produktów lub napojów. Osoby z nadwrażliwością zębów często zaznaczają, że skutkuje to przeszywającym bólem. Podobnie dzieje się w przypadku gorących produktów/napojów (odpowiednio dopasowana temperatura ma zatem znaczenie).

Niestety, nadwrażliwość to nie tylko ból zębów przy jedzeniu. Dyskomfort pojawia się także np. w czasie oddychania (przez buzię) zimnym powietrzem, co szczególnie mocno daje się we znaki w okresie zimowym. Często do kliniki IMPLANTIS zgłaszają się osoby, które zaznaczają, że ból przeszkadza im również w czasie szczotkowania zębów.

Jakich zębów najczęściej dotyczy zaś nadwrażliwość? Chodzi o kły i zęby przedtrzonowe.

Jak się pozbyć nadwrażliwości zębów – metody leczenia

Od dłuższego czasu odczuwasz ból zęba przy piciu wody (bardzo zimnej albo gorącej)? A może nie możesz zająć się ich higieną bez dyskomfortu? Czasami nie jesteś w stanie wytrzymać bez środków przeciwbólowych? Wskazana jest zatem wizyta u lekarza dentysty, który po dokładnym sprawdzeniu Twojej sytuacji podejmie się rzetelnego leczenia nadwrażliwości.

Jak są leczone „wrażliwe zęby”? Dużo zależy od bieżącego stanu Pacjenta i przyczyny (albo przyczyn), która spowodowała ten kłopot. Dobry stomatolog m.in. tłumaczy, jak należy dbać o higienę jamy ustnej. Wskazuje, jak ważna jest regularność i właściwa technika szczotkowania. Doradza także, jakie stosować pasty, nici, czy płyny do płukania. Potem są przeprowadzane zabiegi higienizacyjne, aby np. usunąć kamień nazębny. W razie czego obligatoryjne jest też wypełnienie powstałych ubytków.

Niekiedy jest wykonywana remineralizacja szkliwa. To zabieg, który polega na wprowadzeniu utraconych minerałów (chodzi o wapń, fosfor oraz fluor) do podpowierzchniowej warstwy szkliwa. Dobrym rozwiązaniem może okazać się fluoryzacja, czyli zabieg polegający na pokryciu zębów specjalnymi preparatami, które są wzbogacone o fluor. W tym celu stosowane są np. lakiery, żele, pasty, czy pianki. Co ważne, fluoryzacja m.in. przyspiesza proces remineralizacji.

Czasami wykonywany jest przeszczep dziąsła. Zadaniem lekarza jest pobranie cienkiego fragmentu tkanki dziąsła z podniebienia Pacjenta (lub z innego miejsca w buzi). Potem jest on wszczepiany w miejsce, gdzie występują ubytki tkanki miękkiej. Polecana jest też impregnacja.

Tak samo ważne jest leczenie bruksizmu, wad zgryzu, chorób układu pokarmowego, czy zaburzeń odżywiania (w niektórych przypadkach przyda się zatem np. wsparcie dentysty, czy ortodonty, a w innych gastrologa i/lub psychologa).

Działania profilaktyczne związane z nadwrażliwością zębów

O czym warto pamiętać?

  • regularne i dokładne mycie zębów (minimum 2 razy dziennie)
  • odpowiednia technika szczotkowania
  • pasta do zębów powinna mieć wysokie stężenie fluoru i niski poziom ścieralności (około 30 RDA)
  • używanie odpowiedniej szczoteczki, nici dentystycznych i płynu do płukania buzi
  • systematyczne wizyty u swojego dentysty
  • poddawanie się zabiegom higienizacyjnym
  • dieta bogata w wapń, fosfor, witaminę A i D3 (w razie czego stosowanie suplementów)
  • każdy napój/pokarm powinien mieć odpowiednią temperaturę
  • unikanie słodkich i kwaśnych napojów/produktów
  • nie mycie zębów od razu po zjedzeniu np. owoców cytrusowych. Odczekaj około pół godziny (wcześniej możesz wypłukać usta wodą)
  • wyeliminowanie nieodpowiednich nawyków (chodzi np. o obgryzanie paznokci)

Inne często zadawane pytania przez Klientów kliniki IMPLANTIS

To zależy od konkretnego Pacjenta i stanu jego zdrowia. Przeważnie ból pojawia się na skutek kontaktu zębów z konkretnymi bodźcami i znika np. po odłożeniu kubka z zimną wodą. Ten dyskomfort może jednak utrzymywać się nawet do kilku minut (np. po zakończeniu śniadania).

Z kolei nadwrażliwość zębów, która pojawiła się na skutek wybielania, trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu dni.