odsłonięte szyjki zębowe

Niestety, do kliniki IMPLANTIS coraz częściej zgłaszają się osoby z tym problemem. Czym cechują się odsłonięte szyjki zębowe? Jakie są przyczyny i objawy? Czy odsłonięte szyjki zębowe można skutecznie leczyć?

Problem odsłoniętych szyjek zębowych jest coraz powszechniejszy…

Badania pokazują, że nie brakuje osób, które się z tym borykają. Nawet około kilkadziesiąt procent dorosłych Pacjentów zmaga się zatem z takim schorzeniem (biorąc pod uwagę okolicę jednego lub kilku zębów).

Dziąsło to miękka tkanka podparta kością. Oba elementy jamy ustnej „wypełniają” przestrzeń między uzębieniem. Warto dodać, że brzeg dziąsła to zaś takie miejsce, gdzie dany ząb styka się z tą tkanką.

Recesja dziąseł prowadzi do obniżenia się linii tych miękkich tkanek. Na skutek tego dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych. Przez to widoczne są korzenie, co oczywiście ma bardzo duży wpływ m.in. na estetykę uśmiechu . Odsłonięte szyjki zębów powodują bardzo często powstawanie nadwrażliwości zębów na zimne napoje i pokarmy (jest to częsty powód, który skłania Pacjentów do odwiedzenia naszej kliniki).

Przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych

Niestety, to schorzenie bierze się m.in. z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Ze swojego wieloletniego doświadczenia wiem, że czasami Pacjenci zapominają o regularnym i prawidłowym szczotkowaniu zębów. A jeśli płytka bakteryjna nie jest właściwie usuwana, to potem zaczyna się ona mineralizować, co doprowadza do powstania kamienia nazębnego (wtedy tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii próchnicy). A to powoduje problemy z dziąsłami. Najlepiej zatem myć odpowiednią techniką zęby po każdym posiłku (a minimum dwa razy dziennie). Istotne są : właściwa technika szczotkowania, stosowanie odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów, nici dentystycznych, płynów do płukania, czy irygatora.

Bardzo groźna jest paradontoza. Ta choroba przyczynia się do pojawienia się stanu zapalnego tkanek, które otaczają i utrzymują zęby (są to zaś właśnie m.in. dziąsła). Niestety, ma to opłakane konsekwencje. Trzeba liczyć się nie tylko z kłopotami z samymi dziąsłami, ale także z… rozchwianiem i utratą zębów. Paradontoza też bierze się z między innymi z niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Miałem kiedyś Pacjenta, który aż za bardzo przejmował się regularnym szczotkowaniem zębów. Robił to niestety nieodpowiednio. Przede wszystkim zbyt mocno, a dodatkowo szczoteczką o relatywnie twardym włosiu. Zbyt gwałtowne szczotkowanie nie jest zaś wskazane i może prowadzić do kłopotów z tkankami miękkimi.

Warto wspomnieć o bruksizmie. Zgrzytanie zębami i częste wykonywanie gwałtownych ruchów żuchwą powinno być leczone. W końcu to schorzenie także negatywnie wpływa na stan dziąseł. Nie można również bagatelizować nieprawidłowego ułożenia zębów, które powinno być leczone przez wykwalifikowanego ortodontę i protetyka. W końcu wada zgryzu też przyczynia się do występowania recesji. Pacjent powinien zdecydować się na dobrego fachowca od tego zagadnienia (polecam umówienie się na wizytę do IMPLANTIS). Czasami problemy z dziąsłami są bowiem powodowane powikłaniami po leczeniu ortodontycznym.

Choroby dziąsła są związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Jeśli zatem np. Twoja mama i babcia miały taki problem, jak odkryta szyjka zębowa, to również jesteś w grupie ryzyka. Tak samo, jak osoby starsze. Im bardziej zaawansowany wiek, tym większe prawdopodobieństwo występowania tego schorzenia.

Kłopoty z dziąsłami częściej dotykają osoby, które mają np. kolczyk w języku. Taka biżuteria w jamie ustnej może bowiem podrażniać tkanki miękkie.

Jak wyglądają odsłonięte szyjki zębowe? Kluczowe objawy

Często przychodzą do nas Pacjenci, którzy przyznają, że wstydzą się uśmiechać… To schorzenie sprawia, że zęby (w okolicach, gdzie doszło do obniżenia linii dziąseł) wyglądają tak, jakby były „wydłużone”. Przez to cierpi estetyka uśmiechu, co negatywnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie.

Pacjenci skarżą się nie tylko na to. Prawidłowo wyglądające dziąsła mają kolor różowy, bladoróżowy lub jasnoczerwony. W wyniku krwawienia te tkanki miękkie zaczynają przybierać barwę czerwoną albo nawet bordową. Dodatkowo chore dziąsła są obrzmiałe. Niestety, te problemy powodują też nieświeży oddech…

Trzeba liczyć się również z tym, że zęby będą bardziej narażone na próchnicę, co skutkuje częstszymi wizytami w gabinetach stomatologicznych. Warto wiedzieć, że dziąsło wraz z cementem korzeniowym, ozębną i kością wyrostka zębodołowego tworzy przyzębie. Kluczowym zadaniem jest skuteczna ochrona korzeni i szyjek zębowych (np. przed bakteriami, czy rozmaitymi urazami). A jeśli coś będzie szwankowało, to nie można na to w 100% liczyć, prawda?

Do lekarza dentysty bardzo często zgłaszają się osoby, które narzekają na nadwrażliwość zębów. Niestety, odsłonięte szyjki powodują tę przypadłość. Przez to Pacjenci odczuwają dyskomfort w trakcie np. picia i spożywania zimnych lub gorących napojów. Nawet oddychanie przez buzię (kiedy na dworze panują mało atrakcyjne temperatury) może powodować ból.

Co zrobić, gdy odsłaniają się szyjki zębowe?

Jeśli zauważysz jakieś niepokojące zmiany w wyglądzie, czy kształcie dziąseł, to należy jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny. Nasza klinika IMPLANTIS zapewnia profesjonalne i kompleksowe usługi. Współczesna stomatologia jest zaś na tyle rozwinięta, że możemy zaproponować bardzo skuteczne i komfortowe leczenie. Pamiętaj, że czas odgrywa tutaj sporą rolę. Do swojego stomatologa warto udać się, kiedy np. zauważysz „wydłużone” zęby (czyli brak tkanki miękkiej w danym miejscu jamy ustnej), czy mocno zaczerwienione dziąsła. Nie bagatelizuj też nadwrażliwości na napoje i pokarmy itd.

Nie stosuj sam na własną rękę domowych sposobów, ponieważ takie podejście często przynosi o wiele więcej szkód niż pożytku.

Jeśli masz np. jeszcze kilka dni do wizyty, to możesz ewentualnie stosować rekomendowane przez farmaceutów maści na odsłonięte szyjki zębowe.

Czy da się wyleczyć odsłonięte szyjki zębowe?

Lekarzem, który zajmuje się leczeniem takich problemów jest periodontolog. Specjaliści od tej dziedziny (pracujący w IMPLANTIS) bardzo dokładnie analizują każdy przypadek. Szczegółowy wywiad medyczny i dokładne sprawdzenie aktualnego stanu jamy ustnej pozwalają precyzyjnie zdiagnozować problem i pomóc Pacjentowi. Dobór odpowiedniej metody leczenia jest kluczowy. Podejmowanie działania różnią się w zależności od rodzaju, jak i stopnia nasilenia tego schorzenia.

Czasami problem wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. W tej sytuacji lekarz podpowiada, jak należy to robić, jak często i przy użyciu jakich szczoteczek, past, czy nici itd. Bardzo przydatne są również zabiegi higienizacyjne, dzięki którym można pozbyć się kamienia nazębnego.

Niekiedy problem jest poważniejszy. Na szczęście eksperci z IMPLANTIS są na to przygotowani! Periodontolodzy są w stanie np. wykonać zabieg przeszczepu tkanek miękkich (przeszczep dziąsła). W jego trakcie lekarz pobiera cienki fragment tkanki dziąsła z podniebienia Pacjenta (albo z innego miejsca w jamie ustnej). Następnie jest on wszczepiany w miejsce, gdzie występuje ubytek danej tkanki miękkiej.

Takie postępowanie sprawia, że jest mniejsze prawdopodobieństwo dalszej recesji, a odsłonięte korzenie zębowe są przykrywane. Po naszym leczeniu poprawia się wygląd linii dziąsła (wpływający na walory estetyczne) oraz ustępuje nadwrażliwość.

Ile kosztuje leczenie odsłoniętych szyjek zębowych?

Jest to zależne od stanu zdrowia Pacjenta i metody leczenia. W IMPLANTIS usługi są nie tylko profesjonalne i komfortowe dla naszych Klientów, ale także tanie.

Popularne pytania naszych pacjentów:

Bierze się to z: niewłaściwej higieny jamy ustnej (w tym ze zbyt mocnego szczotkowania zębów), chorób przyzębia, nieleczonych wad zgryzu, powikłań po leczeniu ortodontycznym, uwarunkowań genetycznych, czy wieku.

Problemu z odsłoniętymi szyjkami nie można bagatelizować. Nie stosuj domowych sposobów – należy jak najszybciej zgłosić się do IMPLANTIS. Twoimi problemami zajmą się fachowcy z najwyższej półki, którzy wszystko dokładnie sprawdzą, a następnie zaproponują odpowiednią metodę leczenia.

Jeśli masz ten problem, to nie działaj na własną rękę. Zgłoś się do IMPLANTIS. Nasi periodontolodzy przeanalizują Twój przypadek i doradzą ci, co należy zrobić w danej sytuacji. Czasami konieczny jest zabieg przeszczepu tkanek miękkich.

Rekomendowane są produkty bogate w witaminy z grupy B, witaminę C i D. Spore znaczenie ma też koenzym Q10, kolagen, czy kwasy tłuszczowe omega-3.

To schorzenie objawia się m.in. nadwrażliwością zębów, która powoduje dyskomfort – np. w czasie picia zimnych napojów.

Trzeba unikać picia i jedzenia, które powoduje dyskomfort. Poza tym należy jak najszybciej zgłosić się do IMPLANTIS. Jeśli masz jeszcze kilka dni do wizyty, to możesz stosować odpowiednie maści (np. rekomendowane przez osoby pracujące w aptekach). Polecane jest też płukanie jamy ustnej szałwią lub rumiankiem.

Źródła:

  • własne
  • „Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie” – pod redakcją Z. Jańczuka
  • „Periodontologia kliniczna” (część 1 i 2) – pod redakcją M. Wierzbickiej