Opuchnięte dziąsło – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Nie brakuje osób, które zgłaszają się do kliniki stomatologicznej IMPLANTIS właśnie z tymi problemami zdrowotnymi. Jakie są najczęstsze przyczyny, które prowadzą do opuchniętych dziąseł? Jak leczy się takie dolegliwości? Co zaś robić, aby nie mieć w przyszłości tych kłopotów? Jakie działania profilaktyczne podejmować? Czy domowe sposoby są skuteczne?
Najczęstsze przyczyny opuchniętych dziąseł
To bez wątpienia brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Niektórzy Pacjenci zapominają o systematycznym szczotkowaniu zębów. Inni robią to za krótko albo zbyt mocno (to także nie jest wskazane).
Są osoby, które w ogóle nie używają nici dentystycznych – to błąd! Druga strona medalu jest taka, że należy umiejętnie stosować te elementy w praktyce, aby nie podrażniać dziąseł.
Problematyczne może okazać się również używanie nieodpowiednich szczoteczek (np. zbyt twardych) lub kiepskiej jakości past itd.
Spuchnięte dziąsła są niekiedy następstwem przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych (na szczęście po pewnym czasie ten kłopot mija).
Na to zagadnienie narzekają czasami Pacjenci, którzy mają założony aparat ortodontyczny (przez to jest im np. trudniej odpowiednio zadbać o właściwą higienę jamy ustnej) lub niewłaściwie dopasowane protezy zębowe.
Kiepski stan dziąseł jest również związany z zaburzeniami hormonalnymi oraz chorobami (warto tutaj wymienić przede wszystkim zapalenie przyzębia, które nieleczone może prowadzić do paradontozy).
Leczenie opuchniętych dziąseł
Rodzaj leczenia zależy od konkretnego problemu. Na pewno żadnego objawu nie można bagatelizować! Jeśli opuchnięte dziąsła są następstwem niewłaściwej higieny, to stomatolog poinstruuje Pacjenta, co należy robić, a czego nie, jakich akcesoriów używać itd. Zęby powinny być myte co najmniej 2 razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku) przy użyciu odpowiedniej techniki i szczoteczki.
Szczotkowania nie można przeprowadzać ze zbyt dużą siłą. Warto także mieć w swojej łazience odpowiedniej jakości płyny do płukania ust, nici dentystyczne i irygator.
Dobrze byłoby regularnie uczęszczać na wizyty do swojego stomatologa (minimum 2 razy w roku). M.in. po to, aby ekspert sprawdził stan zębów i dziąseł. Jeśli będzie taka konieczność, to zostaną przeprowadzone podstawowe zabiegi higienizacyjne. Czasami trzeba wykonać np. root planing (w celu głębokiego oczyszczenia osadu i wyeliminowania kamienia nazębnego).
Jak problem z dziąsłami jest bardziej zaawansowany, to należy liczyć się z zabiegami chirurgicznymi. Warto dodać, że jeśli doszło do recesji dziąseł, to proponowany jest zabieg przeszczepu dziąsła z podniebienia.
Zaproponowana pomoc zależy od stanu zdrowia konkretnego Pacjenta. W klinice IMPLANTIS do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie.
Spuchnięte dziąsło między zębami w ciąży
Na spuchnięte dziąsła nierzadko narzekają kobiety, które są w błogosławionym stanie. Szczególnie biorąc pod uwagę 2 i 3 trymestr.
Jest to zaś pochodna zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Warto wiedzieć, że na tej płaszczyźnie szczególne znaczenie ma wzrost poziomu hormonów płciowych: estrogenu oraz progesteronu. Z czego to jednak wynika? Receptory estrogenowe znajdują się m.in. właśnie w dziąsłach. Niestety, te hormony działają prozapalnie w buzi, co może prowadzić do gorszej kondycji dziąseł (w takiej sytuacji odpowiednia higiena jamy ustnej ma jeszcze większe znaczenie niż zazwyczaj!).
Żadnych objawów związanych z tym zagadnieniem nie można bagatelizować. Jeśli dojdzie do ciążowego zapalenia dziąseł, to może się to skończyć nawet… przedwczesnym porodem i tym, że dziecko po urodzeniu będzie miało relatywnie niewielką masę.
Aby do tego nie doprowadzić, należy zadbać o kilka kwestii. Szczególnie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Tak samo, jak regularne wizyty u dentysty. Zaleca się, aby kobieta w ciąży zgłosiła się do swojego stomatologa minimum 2 razy (w czasie trwania błogosławionego stanu).
Warto także stosować płyny do płukania jamy ustnej (oczywiście bezalkoholowe, bazujące na fluorku sodu). Od procentowej zawartości tego składnika zależy to, jak często powinna być wykonywana ta czynność (należy to zatem dokładnie ustalić ze stomatologiem i lekarzem odpowiedzialnym za prowadzenie ciąży).
Panie mające kłopot z dziąsłami mogą oczywiście liczyć na pomoc stomatologiczną. Jej rodzaj zależy od danego kłopotu. Niekiedy są wykonywane zabiegi higienizacyjne. Czasami konieczne jest przeprowadzenie leczenia farmakologicznego oraz wykonanie zabiegów chirurgicznych. Co istotne, ewentualne leczenia najlepiej byłoby zrealizować w czasie 2 trymestru.
Spuchnięte dziąsło przy 8-semce
Z opuchniętymi dziąsłami borykają się dzieci i dorośli. W tym pierwszym przypadku jest to związane z wyrzynaniem zębów. Warto jednak zaznaczyć, że to zagadnienie dotyczy nie tylko dzieci. Na spuchnięte dziąsła skarżą się także dorośli, u których wyrzynają się „zęby mądrości”, czyli ósemki. Jeśli podejrzewasz u siebie taki problem, to zgłoś się do kliniki IMPLANTIS.
Profilaktyka spuchniętych dziąseł
O czym należy pamiętać?
- regularna higiena jamy ustnej (ważna jest też odpowiednia technika szczotkowania)
- zęby nie mogą być myte zbyt krótko lub za mocno
- stosowanie odpowiedniej jakości akcesoriów
- regularne wymienianie szczoteczek (minimum raz na kwartał)
- systematyczne wizyty u dentysty
- poddawanie się zabiegom higienizacyjnym
- dbanie o ogólny stan zdrowia i regularne wykonywanie badań (minimum raz w roku)
Domowe sposoby na opuchnięte dziąsła
Patrzysz w lustro i widzisz obrzęk? Dodatkowo towarzyszy Ci ból dziąseł? Jakie domowe sposoby warto wdrożyć w życie, aby ta sytuacja uległa poprawie?
Bardzo rekomendowane są m.in. pasty do mycia zębów, które zawierają składniki mające właściwości ściągające i obkurczające naczynia krwionośne.
Często polecam również odpowiednie płukanki antyseptyczne od sprawdzonych producentów. Zawierają one m.in. chlorheksydynę. Zadaniem takich produktów jest m.in. ograniczanie odkładania się szkodliwej płytki nazębnej i zmniejszanie opuchlizny dziąseł.
Ewentualnie warto stosować napary z rumianku i szałwii. Wszystko dlatego, że tego typu zioła działają kojąco i antyseptycznie. Dobrym pomysłem jest również płukanie buzi odpowiednio przygotowanym roztworem wody utlenionej. Na opuchnięte dziąsła pomaga także olej z goździków, czy żele z aloesu itp.
Bez wątpienia obrzęk dziąseł nie może być bagatelizowany. Jeśli zatem zauważasz u siebie takie objawy, to szybko zarezerwuj wizytę u dentysty. Dobry stomatolog wszystko dokładnie sprawdzi i powie ci, co robić (a czego nie), aby mieć zdrowe dziąsła.
Inne często zadawane pytania przez Klientów kliniki IMPLANTIS
Co jeszcze warto przeczytać?
„Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie” – pod redakcją Z. Jańczuka
„Podstawy profilaktyki stomatologicznej. Metodyka i środki” – W. Krajewski
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/02/Geriatria-2016_2_05.pdf – K. Barczak, M. Palczewska-Komsa, J. Buczkowska-Radlińska
Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

Przeczytaj również: