osteointegracja

Masz ubytki w uzębieniu? Chcesz zdecydować się na implanty? Dlaczego to rekomendowane rozwiązanie? Jeśli już jesteśmy przy tym temacie, to nie można nie wspomnieć o osteointegracji. Na czym polega ten ważny proces? Od czego zależy osteointegracja? W jakich miejscach jamy ustnej zachodzi szybciej, a gdzie wolniej?

Dlaczego pacjenci wybierają profesjonalne kliniki oferujące implanty zębów?

Ubytki w uzębieniu to poważny problem. Między innymi estetyczny. Osoby, które mają luki wstydzą się na co dzień uśmiechać i mówić, co ma bardzo negatywny wpływ na samoocenę i pewność siebie. Przekłada się to zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe. Braki w jamie ustnej to także szereg innych problemów. Między innymi chodzi o zanik tkanki kostnej. Poza tym mogą pojawić się kłopoty z układem trawiennym. A wszystko dlatego, że pokarm nie będzie dokładnie przeżuwany. Pamiętaj, że każdy ząb ma swoje zadania do wykonania. Braki powodują, że pozostałe elementy mają zaś więcej obowiązków. Siły żucia nie są równomiernie rozkładane, a to przyczynia się do tego, że posiadane zęby są bardzo mocno (niestety nadmiernie) eksploatowane. To z kolei sprawia, że są one w większym stopniu narażone na ścieranie się. Warto dodać, że pozostałe zęby przesuwają się także mimowolnie w kierunku powstałych luk. Niestety, to także jest niekorzystne. Przez to zęby nie są w odpowiedniej pozycji (biorąc pod uwagę szczękę i/lub żuchwę).

Do naszej kliniki IMPLANTIS coraz częściej zgłaszają się osoby, które mają powyższe problemy. Oferujemy im m.in. wszczepienie implantów zębowych. We współczesnej stomatologii to bardzo polecane rozwiązanie. W końcu implanty zębowe gwarantują walory estetyczne (trudno je odróżnić od zwykłych zębów) i wygodę (w czasie np. mówienia, ziewania, czy przeżuwania pokarmów). To również lepsza jakość zgryzu i prosta pielęgnacja. Implanty są bardzo uniwersalne (to rozwiązanie polecane młodszym/starszym w przypadku braku jednego, kilku zębów albo nawet bezzębia). Ponadto tym sposobem można wyeliminować problem dotyczący zaniku tkanki kostnej.

Kiedy implantologia nie może być zastosowana od razu? Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest m.in. przeprowadzenie diagnostyki, dzięki której można ocenić stan kości. Gdy okres od utraty zęba do momentu zgłoszenia się do stomatologa był relatywnie długi, to mogło dojść do ich zaniku. Wtedy leczenie składania się z 2 etapów. Najpierw są wykonywane zabiegi odtwarzające struktury kostne (np. sinus lift – podniesienie dna zatoki szczękowej i augmentacja kości). Dopiero potem można wszczepić implant i zrealizować odbudowę do końca.

Proces osteointegracji: na czym polega i od czego zależy?

Implantacja jest rekomendowana także ze względu na to, że to rozwiązanie na lata. Solidność implantów zależy jednak od wielu kwestii. To m.in. profesjonalizm lekarzy (przeprowadzających leczenie), rodzaj i jakość zastosowanych produktów (w IMPLANTIS oferujemy m.in. nowoczesne implanty zębowe marki Straumann), czy indywidualne uwarunkowania anatomiczne danego pacjenta.

Kluczowy jest też proces osteointegracji. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to odbywa się zabieg mocowania implantów zębowych. Jest on przeprowadzany przez specjalistę chirurgii stomatologicznej (aby pacjent nie czuł dyskomfortu, stosuje się znieczulenie miejscowe). Implanty to nowoczesne odpowiedniki naturalnych korzeni zębowych (zazwyczaj wszczepiane są tytanowe śruby).

To jednak dopiero jeden z kilku etapów leczenia. Potem odbywa się osteointegracja. Czym dokładnie jest osteointegracja? Ciekawostką jest fakt, że to zjawisko zostało dość przypadkowo odkryte przez Pera-Ingvara Branemarka. Naukowiec ze Szwecji – w 1952 roku – wprowadził do kości udowej królika mikrosoczewkę (w obudowie z tytanu). Później chciał ją usunąć, ale kość i obudowa się ze sobą zrosły.

Osteointegracja to zaś nic innego, jak proces integracji implantu z kością szczęki lub żuchwy (a to oznacza, że te elementy mogą być wszczepiane zarówno u góry, jak i na dole – w jamie ustnej). Jeśli to nastąpi, to dopiero wtedy można zamocować korony, protezy zębowe, czy mosty protetyczne. Osteointegracja ma zatem fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o leczenie implantologiczne. Czas trwania tego procesu wynosi od 3 do 6 miesięcy (zazwyczaj).

Powodzenie osteointegracji zależy np. od stanu kości oraz dokładnie zaplanowanego i przeprowadzonego leczenia (m.in. bardzo ważne jest właściwe wprowadzenie porządnych implantów o odpowiednich gabarytach). To nie wszystko. Na skuteczność leczenia wpływa również wybór i poprawne zamocowanie korony.

Gdzie szybciej zachodzi osteointegracja implantu zębowego?

Osteointegracja zależy też np. od miejsca wstawienia implantów. Oczywiście, trudno jest podać dokładny czas trwania tego procesu. W końcu każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Przyjmuje się, że osteointegracja w szczęce trwa mniej więcej 3-4 miesiące. Z kolei w żuchwie zachodzi wolniej (trwa to od 4 do nawet 6 miesięcy).

„Wczesne” i „późne” niepowodzenia leczenia implantologicznego: z czego wynikają?

Takie sytuacje zdarzają się naprawdę bardzo rzadko. Występuje tutaj podział na niepowodzenia „wczesne” i „późne”. Te pierwsze pojawiają się zazwyczaj około 2-4 miesiące od wszczepienia. Ich przyczyną jest brak zajścia odpowiedniego procesu osteointegracji. Z kolei „późne” niepowodzenia mają miejsce już po tym procesie. W tym wypadku „winowajcami” są brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, czy brak regularnego chodzenia na wizyty kontrolne.