szlifowanie zębów

Może nie każdy wie, ale ta czynność ma dużo wspólnego z mostami protetycznymi. Dlaczego? Czym cechuje się szlifowanie zębów? Jak to wygląda w praktyce? Czy jest to bezpieczne? Poznaj również ważne fakty na temat strippingu. Serdecznie zapraszam do lektury!

Dlaczego każdy profesjonalny dentysta zaleca uzupełnianie luk w uzębieniu?

Dzisiejszy poradnik zaczynam od tego zagadnienia, ponieważ ma on związek ze szlifowaniem zębów. Ale o tym za chwilę. Najpierw warto dowiedzieć się, dlaczego należy jak najszybciej uzupełniać luki w jamie ustnej. Powstają one np. na skutek nieodpowiedniej higieny (prowadzącej do próchnicy), paradontozy (zapalenie przyzębia), urazów (m.in. w wyniku uprawiania sportów kontaktowych), nieleczonych wad zgryzu, a nawet przyjmowania pewnych środków farmakologicznych (chodzi m.in. o antydepresanty).

Nawet pojedyncze ubytki nie powinny być bagatelizowane! Luki w jamie ustnej oczywiście negatywnie wpływają na walory estetyczne. Chodzi nie tylko o same braki w uzębieniu, ale również o zapadanie się policzków. Trzeba też wspomnieć o problemach z układem trawiennym, które powstają na skutek niewłaściwego przeżuwania pokarmów. Ubytki sprawiają, że pozostałe zęby są bardziej eksploatowane w czasie żucia, co przyczynia się do ich szybszego ścierania itp. A to nie wszystko! Inne zęby przesuwają się w kierunku luk, przez co nie są w optymalnym położeniu. Kolejnym istotnym mankamentem jest zanikanie tkanki kostnej – występuje ono w miejscu, gdzie dawniej był utracony ząb.

Szlifowanie zębów pod most protetyczny: dlaczego takie są wskazania?

Jeśli pacjent ma luki w uzębieniu, to warto jak najszybciej udać się do dentysty. Stomatologia oferuje rozmaite możliwości. Jedną z metod uzupełnienia braków tego typu jest założenie mostu protetycznego (swego rodzaju protezy stałej). To rozwiązanie ma pewne plusy, ale także zauważalne minusy…

Kiedy stosuje się ten wariant? Jeśli dentysta uzna, że grubość, wysokość i ilość kości – w przypadku danego pacjenta – nie są wystarczające, aby wprowadzić implant (to o wiele bardziej rekomendowane rozwiązanie). Zastosowanie mostu protetycznego powinno być poprzedzone właściwym dopasowaniem do tkanek (luka jest oglądana przy pomocy mikroskopu). Konieczne jest również szlifowanie, a niekiedy nawet leczenie kanałowe zębów, które finalnie będą stanowić filar danej konstrukcji protetycznej. Ubytki muszą być otoczone przez naturalne, zdrowe zęby. Nie można zdecydować się na most protetyczny, jeśli np. stomatolog stwierdzi próchnicę.

Warto dodać, że most powinien być założony na zęby, które sąsiadują z ubytkiem. To kluczowe zagadnienie. Dzięki temu zostają bowiem zaopatrzone tak zwane filary konstrukcji protetycznej. Innym istotnym elementem mostu protetycznego jest przęsło – ono powinno być ulokowane pomiędzy zębami (nad dziąsłem).

Na czym polega szlifowanie zębów? Co dzieje się dalej?

Masz zamiar odwiedzić w najbliższym czasie gabinet stomatologiczny, aby uzupełnić luki w uzębieniu? Jak zdecydujesz się na most protetyczny, to musisz liczyć się z koniecznością wykonania szlifowania. Czym charakteryzuje się to w praktyce? Czy jest to bezpieczne? Na pewno warto zdecydować się na doświadczonych fachowców od stomatologii, którzy mają bardzo dobre opinie. Dzięki temu wszystko zostanie optymalnie zaplanowane, a potem prawidłowo i bezpiecznie przeprowadzone. Sam zabieg polega na zmniejszeniu konkretnych zębów (istotnych z punktu widzenia zastosowania mostu) we wszystkich trzech wymiarach przestrzennych. Po to, żeby zrobić odpowiednio dużo miejsca na koronę protetyczną. Docelowo chodzi o to, aby zęby miały właściwe wymiary, które będą potem idealnie pasować do sąsiednich i przeciwstawnych elementów (w relacji szczęka – żuchwa).

Kiedy ta czynność zostanie zakończona, lekarz ma za zadanie pobrać wycisk protetyczny. Co jest tutaj istotne? Powinno się pobierać wycisk nie tylko szczęki, ale także i żuchwy (lub na odwrót). To ważne, aby most protetyczny był dokładnie dopasowany do zębów znajdujących się w dolnym lub górnym łuku zębowym. Oszlifowane elementy powinny być zabezpieczone uzupełnieniem tymczasowym. Stosuje się tutaj korony tymczasowe lub most tymczasowy. Kiedy rekomenduje się konkretne rozwiązania? Jeśli chodzi o odcinek przedni, to ze względu na walory estetyczne doradza się tymczasowy most protetyczny. Odcinki boczne nie rzucają się w oczy. W związku z tym można zdecydować się na korony tymczasowe.

Lekarz wraz z pacjentem powinni też ustalić kolor zastosowanych koron w moście protetycznym. Aby ułatwić podjęcie decyzji, stosuje się profesjonalne kolorniki dentystyczne. Jest to ważne zagadnienie, którego nie powinno się zbagatelizować. Chodzi o to, by potem wszystko się ze sobą odpowiednio komponowało pod kątem estetycznym. Dlatego decyzje nie mogą być podejmowane bez odpowiedniego przemyślenia sprawy. Na szczęście pacjenci mogą liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony stomatologów.

Na kolejnej wizycie u dentysty pacjent przymierza most protetyczny. Jeśli wszystko jest w porządku (pacjent ocenia komfort i wygodę, a fachowiec zagadnienia stomatologiczne), to można przejść do kolejnego kroku. Jest to zaś osadzenie mostu protetycznego.

Czy zabieg piłowania zębów boli?

Czy w trakcie wykonywania tej czynności pacjent odczuwa ból? Na szczęście nie. Stosowane jest bowiem znieczulenie miejscowe. Dzięki temu szlifowanie to proces całkowicie bezbolesny. Co zaś zrobić, aby nie odczuwać żadnego dyskomfortu, kiedy znieczulenie przestanie działać? Ważne jest stosowanie odpowiednich środków przeciwbólowych (oczywiście zgodnie z zaleceniami swojego lekarza).

Stripping zębów: kiedy jest zazwyczaj stosowany?

Taka pionowa redukcja szkliwa zębów jest wykonywana m.in. w przypadku pacjentów mających relatywnie niewielkie stłoczenia w jamie ustnej. Piłowanie jest także realizowane, aby uzyskać optymalny kształt poszczególnych elementów. Redukcja szkliwa nie może być jednak zbyt duża (jest to dokładnie określone w przypadku każdego zęba stałego). Nie można bowiem dopuścić do całkowitego uszkodzenia szkliwa oraz odsłonięcia zębiny. Dlatego tak ważne jest to, aby tym zadaniem zajął się specjalista z prawdziwego zdarzenia, który ma odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Nierzadko stripping jest wykonywany po to, by np. można było założyć aparat ortodontyczny i rozpocząć właściwe leczenie. Niekiedy jest zaś realizowany już po leczeniu. Chodzi o to, żeby np. zapobiegać nawrotowi stłoczeń lub wyeliminować drobne niedociągnięcia (kiedy np. pacjent ma nie do końca równe zęby i efekt wizualny nie pasuje mu w 100% – stripping pozwala osiągnąć nieco inny kształt zębów).

Ile to kosztuje?

Jest to zależne od wielu czynników. Jak już wiesz, szlifowanie może być realizowane pod kątem założenia mostu protetycznego. Niekiedy jest zaś stosowane piłowanie, aby rozpocząć leczenie ortodontyczne. Chcesz poznać dokładną wycenę w Twoim przypadku? Zapraszamy do zarezerwowania wizyty w IMPLANTIS. Nasi fachowcy przeprowadzą dokładny wywiad medyczny, diagnostykę, a później zaproponują odpowiednie rozwiązania i szczegółowo określą warunki finansowe.

Inne popularne pytania

Czy szlifowanie zębów jest bezpieczne?

Jeśli masz luki w uzębieniu, to najlepsze są implanty, które nie wiążą się z koniecznością szlifowania zębów. Jak zdecydujesz się na most protetyczny, to wybierz sprawdzonych fachowców (zapraszamy do IMPLANTIS), aby ta czynność została wykonana dokładnie i bezpiecznie.

Jak wygląda szlifowanie zębów?

Dentysta (po dokładnym zaplanowaniu całego leczenia) przy pomocy odpowiednich narzędzi szlifuje zęby, aby potem można było np. swobodnie założyć most, czy licówki.

Ile kosztuje szlifowanie zębów? Cena 2023

Cena jest zależna od bardzo wielu czynników. Aby ją poznać, zapraszamy do umówienia wizyty w IMPLANTIS.

Szlifowanie zębów pod koronę

Jest to jeden z etapów leczenia. Najpierw jednak dentysta musi przygotować ząb do oszlifowania. Po jego wzmocnieniu następuje ta czynność. Po to, aby powstał filar odpowiedniego kształtu.

Szlifowanie zębów pod licówki

Jeśli pacjent zaakceptuje planowany wygląd licówek, to stomatolog dokonuje delikatnego oszlifowania przedniej strony zębów. Po tym procesie lekarz pobiera wyciski i osadza licówki tymczasowe itd.