Codziennie przed wyjściem do szkoły, czy pracy sporo osób patrzy w lustro. Część z nich może dostrzegać, że dziąsła wydają się być nadmiernie widoczne. Warto zatem przeczytać dzisiejszy artykuł. Czym jest uśmiech dziąsłowy? Jakie są najczęstsze przyczyny tej przypadłości? Czy można to jakoś skutecznie leczyć?

Czym jest uśmiech dziąsłowy?

Co warto wiedzieć na temat tego zagadnienia? W literaturze można spotkać się z takimi zamiennymi pojęciami, jak na przykład „gummy smile” , „wysoki uśmiech”.

W stomatologii wyróżniamy tak zwaną estetykę biało-czerwoną, która dotyczy zębów i dziąseł. Bywa czasami, że jest ona naruszona. Wówczas dziąsła są nadmiernie widoczne (w stosunku do relatywnie krótkich koron zębowych) w czasie przede wszystkim uśmiechania się. Przez to mocno rzucają się w oczy, co ma znaczenie praktycznie dla każdej osoby.

Jeśli chodzi o Pacjentów, którzy nie mają takich problemów, to w czasie uśmiechu górna warga przykrywa dziąsła, które nie są widoczne (lub jedynie w małym stopniu).

Do kliniki IMPLANTIS często zgłaszają się osoby, które zmagają się z tym zagadnieniem. Czasami uśmiech dziąsłowy może negatywnie wpływać na całą estetykę uśmiechu. To ma z kolei przełożenie na ogólne samopoczucie i pewność siebie (w życiu prywatnym i zawodowym). Uśmiech dziąsłowy to nie jest niestety rzadkie zjawisko. Według rozmaitych statystyk, z tą dokuczliwą przypadłością zmaga się około 15% ludzi z całego świata.

Niekiedy Pacjenci mający „gummy smile” tak się tego wstydzą, że starają się w ogóle nie uśmiechać lub nie chcą komunikować się twarzą w twarz itp. by tylko ich problem nie został zauważony…

Uśmiech dziąsłowy stwierdza się, kiedy ekspozycja tych tkanek miękkich (np. w momencie uśmiechu) przekracza 3 mm. Trzeba jednak podkreślić, że niekiedy ta liczba jest np. nieco mniejsza, a Pacjentom i tak zaczyna to coraz mocniej przeszkadzać.

W związku z tym wartość 3 mm nie powinna być tutaj kluczowa, a same odczucia ze strony danej osoby. Na szczęście medycyna jest na tyle rozwinięta, że można zdecydować się na rozmaite formy leczenia, aby odzyskać piękny uśmiech, dobre samopoczucie i odpowiedni poziom samooceny.

Najczęściej w przypadku „gummy smile” mowa jest o aspekcie estetycznym. Trzeba jednak wspomnieć również o kwestiach zdrowotnych. W końcu błona śluzowa jamy ustnej powinna być wilgotna. Nadmierna ekspozycja tkanek miękkich może zaś prowadzić do jej przesuszenia, co nie jest korzystne ani dla przyzębia, ani dla samych zębów.

Pacjenci mogą mieć także problem z odpowiednią higieną jamy ustnej, która ma kolosalne znaczenie pod kątem zdrowych zębów.

Dlaczego widać dziąsła przy uśmiechu?

Jakie są najczęstsze przyczyny „gummy smile”? To m.in. nieodpowiedni zgryz. Wady ortodontyczne sprawiają, że wiele elementów w jamie ustnej nie jest na odpowiednich pozycjach, co może prowadzić np. do tego typu problemów estetycznych. Przyczyną mogą być również relatywnie drobne zęby, co oczywiście sprawia, że przez to dziąsła mocniej rzucają się w oczy.

Uśmiech dziąsłowy jest także powodowany przez relatywnie późne wyrzynanie się zębów. Inną przyczyną jest zbyt mała objętość górnej wargi. Dlaczego? W przypadku osób, które na co dzień nie borykają się z „gummy smile”, górna warga (w czasie uśmiechu) przykrywa dziąsła. Jeśli jest zaś zbyt mała, to wówczas są one mniej lub bardziej widoczne.

Inną z przyczyn uśmiechu dziąsłowego jest nadreaktywność mięśni mimicznych twarzy, które „podciągają” górną wargę. A to sprawia, że tkanki miękkie mocniej zaczynają rzucać się w oczy. Problemem jest również zbyt silne umięśnienie, którym cechuje się warga górna.

Co jeszcze przyczynia się do uśmiechu dziąsłowego? To genetycznie uwarunkowany nadmierny wzrost kości szczęki.

Inną przyczyną mogą być niecałkowicie wyrznięte zęby. Ponadto dziąsła mogą być przerośnięte na skutek przebytych stanów zapalnych.

Jak pozbyć się dziąsłowego uśmiechu? Sposoby leczenia

Są rozmaite przyczyny powodujące „gummy smile”. To sprawia, że leczenie powinno być dobierane indywidualnie do potrzeb konkretnego Pacjenta.

Kluczowe jest to, aby lekarz przeprowadził wywiad medyczny i szczegółową diagnostykę. W jej ramach są m.in. zlecane i/lub analizowane zdjęcia RTG (jeśli Pacjent już ma takie wykonane). Na tej podstawie stomatolog będzie mógł zaproponować odpowiednie metody, które są bezpieczne i skuteczne.

Jeśli geneza uśmiechu dziąsłowego tkwi w wadach zgryzu, to wskazane jest leczenie ortodontyczne. Tutaj nie tylko chodzi o to, aby poprawić samą estetykę uśmiechu. Odpowiedni zgryz (zapewniany przez stosownie długo noszony aparat ortodontyczny) ma przecież pozytywne przełożenie na wiele aspektów (np. chodzi o prawidłowe trawienie i brak objawów ze strony układu pokarmowego itd.).

Niekiedy dana osoba nie ma kłopotów ze zgryzem, a doskwiera jej taki kompleks, jak uśmiech dziąsłowy. Możliwa jest na szczęście inna korekta. Chodzi o odpowiednio dobrany, a potem przeprowadzony zabieg chirurgiczny. Warto wspomnieć m.in. o gingiwoplastyce. Przygotowania do tego zabiegu nie są ani skomplikowane, ani czasochłonne. Na pewno trzeba w razie czego usunąć ewentualny kamień nazębny. Dopiero potem może być przeprowadzona w praktyce taka plastyka dziąseł.

Gingiwoplastyka jest wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Kiedy zacznie ono działać, to periodontolog musi precyzyjnie usunąć przerośnięte fragmenty dziąseł (robi to za pomocą lasera). Kluczowe jest też odpowiednie ukształtowanie estetycznej linii (na styku kości oraz dziąseł). Następnie lekarz zszywa ranę i zakłada opatrunek. Warto też wspomnieć o możliwości wydłużenia koron i podcięcia wędzidełka górnej wargi.

Ciekawym rozwiązaniem są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Szczególnie w przypadku osób, które mają „gummy smile” na skutek nadreaktywności mięśni mimicznych twarzy. Jak działa w tym przypadku toksyna botulinowa (inaczej botoks)? Zastosowanie tej substancji (w okolice skrzydełek nosa) sprawia, że niepożądane napięcie się zmniejsza, a dziąsła są o wiele mniej widoczne. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że botoks działa tylko przez pewien czas (po mniej więcej 6 miesiącach zabieg należy zatem powtórzyć).

Uśmiech dziąsłowy przed i po leczeniu

Różnice są naprawdę widoczne. Możesz to sprawdzić np. w internecie, gdzie nie brakuje zdjęć przed i po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Profesjonalne kliniki (stomatologiczne i/lub estetyczne), które na co dzień zajmują się takim zagadnieniem, także powinny mieć u siebie do wglądu tego typu fotografie. Potwierdzają one, że właściwie dobrane leczenie przywraca odpowiednią równowagę dziąsłowo-zębową, co skutkuje odzyskaniem pięknego uśmiechu.

Inne często zadawane pytania przez Klientów kliniki IMPLANTIS

Jeśli masz „gummy smile”, to warto zgłosić się do lekarza. Fachowiec przeprowadzi wywiad medyczny i diagnostykę, a potem zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. Dzięki temu odzyskasz piękny uśmiech.

Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego w przypadku naszych dzieci? Każda sytuacja powinna być oczywiście przeanalizowana oddzielnie. Jeśli jednak chodzi o dzieci, to najczęściej „gummy smile” jest eliminowany poprzez noszenie odpowiednio dobranych aparatów ortodontycznych.

Co jeszcze warto przeczytać?

  • Przerost dziąseł – wybrane zagadnienia terapeutyczne (https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a389/Przerost-dziasel)
  • „Botulinum Toxin in Aesthetic Medicine” – Mauricio de Maio, Berthold Rzany

Przeczytaj również:

  • Opuchnięte dziąsło – przyczyny, leczenie, profilaktyka