Wypadające zęby – jakie są najczęstsze przyczyny? Jak im zapobiegać?

wypadające zęby

Nie brakuje osób, które zgłaszają się do nas z problemem dotyczącym wypadania zębów. Jakie są najczęstsze powody występowania takich sytuacji? Co robić, aby do nich nie dopuszczać?

Najczęstsze przyczyny wypadania zębów

Jeden z powodów jest naturalny. W końcu dzieci rodzą się bez żadnego uzębienia. Dopiero potem (około 6 miesiąca życia) zaczynają pojawiać się zęby mleczne. Wraz z wiekiem te elementy jamy ustnej wypadają, co jest jednak naturalnym procesem. Później w ich miejsce zaczynają zaś pojawiać się zęby stałe (zachodzi to mniej więcej od 6 do 13 roku życia).

Bardzo uważne muszą być wszystkie osoby, które uprawiają rozmaite sporty. Przede wszystkim chodzi o dyscypliny kontaktowe (np. piłka nożna, koszykówka, boks, MMA itd.). Kilka miesięcy temu przekonał się o tym np. zawodnik Legii Warszawa Rafał Augustyniak, który w czasie wyjazdowego spotkania z Górnikiem Zabrze… stracił dwa zęby.

Niestety, z takimi reperkusjami trzeba liczyć się na skutek rozmaitych wypadków (przede wszystkim samochodowych, a także tych w miejscach pracy itp.).

Choroby sprzyjające wypadaniu zębów

Często wypadanie zębów jest następstwem paradontozy, która co ciekawe nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu. Niemniej jednak to schorzenie przyczynia się do pojawienia się stanu zapalnego tkanek, które otaczają i utrzymują zęby. To zaś prowadzi do ich destrukcji, co skutkuje rozchwianiem i poważnym problemem z lukami w uzębieniu. Z doświadczenia wiem, że zapalenie przyzębia dotyka niestety coraz młodsze osoby…

Z czego bierze się paradontoza? Chodzi głównie o brak właściwej higieny jamy ustnej. Spore znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne.

Do innych aspektów przyczyniających się do powstawania lub w uzębieniu można zaliczyć m.in. płeć, wiek, palenie tytoniu, czy cukrzycę.

Dlaczego zęby wypadają na starość?

Winowajczynią jest osteoporoza (a szczególnie jej pierwotna odmiana, która ma związek z procesem starzenia się – im zatem ktoś starszy, tym ryzyko zachorowania jest większe). To groźna choroba metaboliczna kości. W przypadku osób borykających się z tym zagadnieniem można zaobserwować stopniowy zanik tkanki kostnej. Niestety, ma to swoje reperkusje… Obniżenie gęstości kości, jak i osłabienie ich struktury sprawia, że Pacjent jest bardziej narażony na urazy i złamania (i to nawet po zwykłym upadku). 

Osteoporoza wpływa także na stan uzębienia. W wyniku działania tej choroby struktury kości szczęki i żuchwy ulegają osłabieniu. Na skutek tego są bardziej podatne na złamania. Warto dodać, że zęby, które do tej pory były stabilnie osadzone w zębodołach, zaczynają chwiać się, co potem powoduje powstawanie luk w uzębieniu.

W celu rozpoznania osteoporozy (jak i sprawdzenia ewentualnego rozwoju tej choroby) jest wykonywana densytometria. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie gęstości kości.

Co zrobić, żeby zęby nie wypadały?

Pamiętaj o regularnej higienie jamy ustnej. Najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku, a jak się nie da, to minimum dwa razy dziennie. Stosuj odpowiednie szczoteczki, pasty do zębów i nici dentystyczne. Rekomendowane są także dobrej jakości irygatory i płyny do płukania buzi.

Systematycznie odwiedzaj gabinety stomatologiczne (co najmniej raz na pół roku). Jest to ważne, by dentysta mógł sprawdzić stan zębów i w razie czego rozpocząć odpowiednie leczenie (np. paradontozy). Ważne są również regularne zabiegi higienizacyjne, w czasie których usuwane są płytka bakteryjna i kamień nazębny.

Jeśli chodzi o osteoporozę, to systematycznie wykonuj densytometrię. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta, w której powinny znaleźć się m.in. produkty zawierające wapń i witaminę D. Należy także starać się żyć aktywnie i zrezygnować z używek.

Jeśli masz cukrzycę, to należy regularnie chodzić na wizyty nie tylko do stomatologa, ale także do lekarza, który pomoże Ci skutecznie walczyć z tą chorobą.

Na co dzień uprawiasz rozmaite sporty kontaktowe? Jeśli nie wyobrażasz sobie rezygnacji z takich aktywności fizycznych, to bądź bardzo uważny (np. w czasie meczów piłkarskich). Jak jest to możliwe (np. pod kątem MMA), to pomyśl o odpowiednich ochraniaczach, dzięki którym Twoje uzębienie będzie lepiej chronione.

Ostrożnym trzeba być także na co dzień. Np. w trakcie spacerowania po oblodzonym chodniku. Nie bagatelizuj też kwestii BHP w swoim miejscu pracy. Sumiennie uczęszczaj na kursy związane z tym zagadnieniem i stosuj się do wskazówek. Po to, by pracować nie tylko wydajnie, ale także bezpiecznie (właśnie m.in. pod kątem uzębienia).

Najczęstsze przyczyny wypadania zębów u dorosłych: jak pomagamy Pacjentom w IMPLANTIS? 

Do naszej kliniki regularnie przychodzą osoby, które mają mniejsze lub większe kłopoty z wypadającymi zębami. Jak im pomagamy? Bardzo ważne jest zdiagnozowanie problemu. W związku z tym przeprowadzamy wywiad medyczny i dokładną diagnostykę. Na skutek tego jesteśmy w stanie skrupulatnie ocenić stan Pacjenta. 

Czasami podpowiadamy, że warto stosować nie tylko same szczoteczki, ale także nici dentystyczne itd. Niekiedy konieczne jest kompleksowe leczenie (np. paradontozy). Przeprowadzamy również niezbędne i przydatne zabiegi higienizacyjne. 

W zależności od skali problemów z uzębieniem, możemy zaproponować Pacjentowi m.in. licówki albo nawet wszczepienie implantów. Do każdego przypadku pochodzimy indywidualnie.

Co jeszcze warto przeczytać? 

https://gemini.pl/poradnik/artykul/witamina-d-w-leczeniu-osteoporozy/

„Patologia przyzębia” David M. Williams, Francis J. Hughes, Edward W. Odell, Paula M. Farthing

„Periodontologia współczesna” Renata Górska, Tomasz Konopka

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/200801_Farmacja_006.pdf
dentysta Tomasz Bobek

Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

ikona znany lekarz

Przeczytaj również: