Wypadające zęby – jakie są najczęstsze przyczyny? Jak im zapobiegać?

Nie brakuje osób, które zgłaszają się do nas z problemem dotyczącym wypadania zębów. Jakie są najczęstsze powody występowania takich sytuacji? Co robić, aby do nich nie dopuszczać?
Najczęstsze przyczyny wypadania zębów
Jeden z powodów jest naturalny. W końcu dzieci rodzą się bez żadnego uzębienia. Dopiero potem (około 6 miesiąca życia) zaczynają pojawiać się zęby mleczne. Wraz z wiekiem te elementy jamy ustnej wypadają, co jest jednak naturalnym procesem. Później w ich miejsce zaczynają zaś pojawiać się zęby stałe (zachodzi to mniej więcej od 6 do 13 roku życia).
Bardzo uważne muszą być wszystkie osoby, które uprawiają rozmaite sporty. Przede wszystkim chodzi o dyscypliny kontaktowe (np. piłka nożna, koszykówka, boks, MMA itd.). Kilka miesięcy temu przekonał się o tym np. zawodnik Legii Warszawa Rafał Augustyniak, który w czasie wyjazdowego spotkania z Górnikiem Zabrze… stracił dwa zęby.
Niestety, z takimi reperkusjami trzeba liczyć się na skutek rozmaitych wypadków (przede wszystkim samochodowych, a także tych w miejscach pracy itp.).
Choroby sprzyjające wypadaniu zębów
Często wypadanie zębów jest następstwem paradontozy, która co ciekawe nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu. Niemniej jednak to schorzenie przyczynia się do pojawienia się stanu zapalnego tkanek, które otaczają i utrzymują zęby. To zaś prowadzi do ich destrukcji, co skutkuje rozchwianiem i poważnym problemem z lukami w uzębieniu. Z doświadczenia wiem, że zapalenie przyzębia dotyka niestety coraz młodsze osoby…
Z czego bierze się paradontoza? Chodzi głównie o brak właściwej higieny jamy ustnej. Spore znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne.
Do innych aspektów przyczyniających się do powstawania lub w uzębieniu można zaliczyć m.in. płeć, wiek, palenie tytoniu, czy cukrzycę.
Dlaczego zęby wypadają na starość?
Winowajczynią jest osteoporoza (a szczególnie jej pierwotna odmiana, która ma związek z procesem starzenia się – im zatem ktoś starszy, tym ryzyko zachorowania jest większe). To groźna choroba metaboliczna kości. W przypadku osób borykających się z tym zagadnieniem można zaobserwować stopniowy zanik tkanki kostnej. Niestety, ma to swoje reperkusje… Obniżenie gęstości kości, jak i osłabienie ich struktury sprawia, że Pacjent jest bardziej narażony na urazy i złamania (i to nawet po zwykłym upadku).
Osteoporoza wpływa także na stan uzębienia. W wyniku działania tej choroby struktury kości szczęki i żuchwy ulegają osłabieniu. Na skutek tego są bardziej podatne na złamania. Warto dodać, że zęby, które do tej pory były stabilnie osadzone w zębodołach, zaczynają chwiać się, co potem powoduje powstawanie luk w uzębieniu.
W celu rozpoznania osteoporozy (jak i sprawdzenia ewentualnego rozwoju tej choroby) jest wykonywana densytometria. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie gęstości kości.
Co zrobić, żeby zęby nie wypadały?
Pamiętaj o regularnej higienie jamy ustnej. Najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku, a jak się nie da, to minimum dwa razy dziennie. Stosuj odpowiednie szczoteczki, pasty do zębów i nici dentystyczne. Rekomendowane są także dobrej jakości irygatory i płyny do płukania buzi.
Systematycznie odwiedzaj gabinety stomatologiczne (co najmniej raz na pół roku). Jest to ważne, by dentysta mógł sprawdzić stan zębów i w razie czego rozpocząć odpowiednie leczenie (np. paradontozy). Ważne są również regularne zabiegi higienizacyjne, w czasie których usuwane są płytka bakteryjna i kamień nazębny.
Jeśli chodzi o osteoporozę, to systematycznie wykonuj densytometrię. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta, w której powinny znaleźć się m.in. produkty zawierające wapń i witaminę D. Należy także starać się żyć aktywnie i zrezygnować z używek.
Jeśli masz cukrzycę, to należy regularnie chodzić na wizyty nie tylko do stomatologa, ale także do lekarza, który pomoże Ci skutecznie walczyć z tą chorobą.
Na co dzień uprawiasz rozmaite sporty kontaktowe? Jeśli nie wyobrażasz sobie rezygnacji z takich aktywności fizycznych, to bądź bardzo uważny (np. w czasie meczów piłkarskich). Jak jest to możliwe (np. pod kątem MMA), to pomyśl o odpowiednich ochraniaczach, dzięki którym Twoje uzębienie będzie lepiej chronione.
Ostrożnym trzeba być także na co dzień. Np. w trakcie spacerowania po oblodzonym chodniku. Nie bagatelizuj też kwestii BHP w swoim miejscu pracy. Sumiennie uczęszczaj na kursy związane z tym zagadnieniem i stosuj się do wskazówek. Po to, by pracować nie tylko wydajnie, ale także bezpiecznie (właśnie m.in. pod kątem uzębienia).
Najczęstsze przyczyny wypadania zębów u dorosłych: jak pomagamy Pacjentom w IMPLANTIS?
Do naszej kliniki regularnie przychodzą osoby, które mają mniejsze lub większe kłopoty z wypadającymi zębami. Jak im pomagamy? Bardzo ważne jest zdiagnozowanie problemu. W związku z tym przeprowadzamy wywiad medyczny i dokładną diagnostykę. Na skutek tego jesteśmy w stanie skrupulatnie ocenić stan Pacjenta.
Czasami podpowiadamy, że warto stosować nie tylko same szczoteczki, ale także nici dentystyczne itd. Niekiedy konieczne jest kompleksowe leczenie (np. paradontozy). Przeprowadzamy również niezbędne i przydatne zabiegi higienizacyjne.
W zależności od skali problemów z uzębieniem, możemy zaproponować Pacjentowi m.in. licówki albo nawet wszczepienie implantów. Do każdego przypadku pochodzimy indywidualnie.
Co jeszcze warto przeczytać?
„Patologia przyzębia” David M. Williams, Francis J. Hughes, Edward W. Odell, Paula M. Farthing
„Periodontologia współczesna” Renata Górska, Tomasz Konopka
Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

Przeczytaj również: