uśmiechnięta kobieta

W poniższym wpisie opiszę temat dotyczący zębów zniszczonych przez próchnicę. Jak można je rozpoznać? Co grozi Pacjentom, którzy nie zdecydują się w porę na odpowiednie leczenie? Jak zaś działać profilaktycznie, aby w ogóle nie dopuszczać do takich kłopotów?

Jak rozpoznać zepsuty ząb?

Uważasz, że coś jest nie tak z Twoimi zębami? Generalnie dobrze byłoby chodzić na wizyty kontrolne do swojego dentysty minimum raz na pół roku kalendarzowego (chyba że Twój lekarz dentysta zaleci większą częstotliwość). Z doświadczenia wiem, że z regularnymi przeglądami bywa różnie. Bywa że Pacjenci udają się do dentysty, gdy zaczynają odczuwać dolegliwości bólowe. To istotny objaw, który klarownie sugeruje, że z danym zębem (albo zębami) nie wszystko jest w porządku…Pojawia się on samoistnie i/lub w czasie jedzenia, czy na skutek dotknięcia.

Jak jeszcze można zidentyfikować zepsuty ząb? Na takich elementach jamy ustnej pojawiają się nieestetycznie wyglądające plamki. Pacjenci narzekają również na wyczuwalny nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z ich ust. Sporym problemem jest nadwrażliwość na skrajne temperatury (ma to znaczenie np. w czasie jedzenia zimnych/gorących produktów, czy w trakcie oddychania przez buzię zimnym powietrzem). Pojawiający się ból często promieniuje. Przez to Pacjenci np. w czasie wizyty stomatologicznej nie są w stanie dokładnie określić, który ząb ich boli. Nieleczona próchnica może skutkować też obumarciem zęba i jego nienaturalnym kolorem.

Bardzo ważne są regularne wizyty stomatologiczne. W ich trakcie stomatolodzy są w stanie dokładnie zdiagnozować m.in. wszelkie zmiany próchnicze, a potem rozpocząć leczenie. Im szybciej, tym lepiej dla Pacjenta!

Czy zepsuty ząb trzeba usunąć?

Już od dłuższego czasu boli Cię ząb? Dodatkowo wywiad medyczny plus przeprowadzona diagnostyka tylko potwierdziły, że jest on zepsuty? Obawiasz się zatem, że trzeba będzie go usunąć? Czy zęby z próchnicą są poddawane ekstrakcji? Warto zaznaczyć, że wyrywanie to zawsze ostateczność. Profesjonalny stomatolog dąży zatem do tego, aby wyleczyć konkretny ząb. Co istotne, są stosowane rozmaite sposoby leczenia próchnicy. Jeśli chcesz przeczytać o tym więcej, to zajrzyj na stronę https://implantis.krakow.pl/leczenie-zachowawcze/. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie kanałowe.

Czasami jednak nie ma innego wyjścia. Jeśli konkretny ząb jest mocno zepsuty, a stomatolog wie, że stosowane na co dzień metody leczenia nie przyniosą już żadnego skutku, to wówczas konieczna jest ekstrakcja.

Czym grozi nieleczenie zębów? Lista najpoważniejszych chorób

Tematu dotyczącego zdrowia zębów nie wolno bagatelizować. W końcu te elementy mają wpływ na cały organizm.

Brak poddania się odpowiedniemu leczeniu może w konsekwencji skutkować nie tylko bólem zęba (albo zębów), ale też np. bardzo mocno odczuwalnymi bólami głowy.

Nieleczone zęby negatywnie wpływają na stan serca i mogą prowadzić nawet do zawału. Jeśli nie chcesz, aby ryzyko wystąpienia tego poważnego problemu zdrowotnego było większe, to zadbaj o to zagadnienie!

Z czym jeszcze trzeba się liczyć? To m.in.:

 • udar mózgu
 • kłębuszkowe zapalenia nerek
 • sepsa
 • choroby układu oddechowego (np. zapalenie płuc)
 • problemy z układem pokarmowym (np. choroba wrzodowa)
 • problemy okulistyczne
 • cukrzyca
 • angina
 • kłopoty z zatokami
 • zapalenie gardła
 • bóle stawów
 • obniżona odporność organizmu
 • stany depresyjne

Na stan uzębienia szczególnie powinny zwracać uwagę kobiety w ciąży. W końcu zepsute zęby mogą prowadzić do różnych powikłań.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi też do paradontozy (zapalenie przyzębia). To schorzenie skutkuje nawet utratą zębów.

Profilaktyka zębów

Higiena jamy ustnej to podstawa. Jeśli chcesz mieć zdrowe uzębienie, to dokładnie szczotkuj zęby minimum 2 razy na dzień (koniecznie przed snem). Najlepiej byłoby zaś myć zęby po każdym posiłku. Dlaczego? Zęby (po jedzeniu) są pokrywane przez płytkę bakteryjną, która mineralizuje się i przekształca w kamień nazębny. Niestety, tworzy się wówczas środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii próchnicy.

Bardzo ważna jest też prawidłowa technika szczotkowania (zalecane są ruchy wymiatające). Tak samo, jak stosowanie odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów i płynu do płukania ust. Nie zapominaj również o regularnym stosowaniu nici dentystycznych.

Istotne są systematyczne wizyty u swojego stomatologa (minimum raz na pół roku) oraz poddawanie się zabiegom higienizacyjnym. Spore znaczenie ma także codzienna dieta.

Inne często zadawane pytania przez Klientów kliniki IMPLANTIS

Zepsute zęby nie tylko wpływają na estetykę uśmiechu. Mają również znaczenie pod kątem funkcjonowania całego organizmu. Nieleczenie zepsutych zębów może prowadzić nawet m.in. do zawału, udaru, kłębuszkowego zapalenia nerek, chorób układu oddechowego, sepsy, cukrzycy itd.

To zależy od dokładnego stanu danego Pacjenta. Niekiedy jest możliwe leczenie kanałowe, ale czasami dany ząb jest już tak mocno zepsuty, że konieczna jest ekstrakcja.

Co jeszcze warto przeczytać? 

„Budowa zębów, fizjologia i okluzja” – S. J. Nelson, M. M. Ash; pod redakcją (wydanie polskie) G. Śmiech-Słomkowskiej

„Sztuka mycia zębów” – A. Walczak

dentysta Tomasz Bobek

Autor: Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Jako profesjonalista, Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.

ikona znany lekarz