Każdy, kogo spotkał silny ból zęba wie doskonale, że w takiej sytuacji chce się jak najszybciej uzyskać pomoc i ulgę w cierpieniu. Poza usunięciem zainfekowanego zęba istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które pozwala zachować ząb pacjenta. Jest nim leczenie kanałowe. Wiele osób obawia się jednak tego, czy boli oraz ile czasu zajmie otrzymanie pomocy. Sprawdźmy więc jak wygląda taka pomoc stomatologiczna oraz odpowiedzmy na najczęściej zadawane pytania.
W dzisiejszych czasach leczenie stomatologiczne jest bardzo nowoczesne i zaawansowane. Dzięki temu lekarze stomatolodzy mogą zminimalizować straty w uzębieniu pacjenta a tym samym pozwolić mu dłużej cieszyć się naturalnym uśmiechem. Zaawansowane rozwiązania takie jak zabiegi pod mikroskopem wymagają jednak czasu. Czy jednak powinniśmy się obawiać? Jak się okazuje niepotrzebnie. Nasz ząb może bowiem zostać wyleczony podczas jednej wizyty.
Na czym polega endodoncja?
Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia jak właściwie krok po kroku wygląda endodoncja zęba (leczenie kanałowe), bo tak prawidłowo nazywa się zabieg, o którym mówimy. Przede wszystkim pacjent musi zostać odpowiednio zdiagnozowany. Następnie dentysta zleca lub samodzielnie wykonuje diagnostykę obrazową, dzięki której poznaje rozmieszczenie kanałów zębowych. Jest to niezwykle ważne dla skuteczności leczenia. Pozwala bowiem również na rozpoznanie stanu infekcji oraz znacząco ułatwia dokładne oczyszczenie kanałów zębowych.
Bo tak właśnie wygląda leczenie, czyli na usunięciu miazgi zębowej, a następnie dokładnej dezynfekcji kanałów zębowych. Krok po ich odkażeniu to osuszenie kanałów oraz zabezpieczenie ich za pomocą odpowiedniego biologicznie obojętnego wypełnienia. Na sam koniec zabezpiecza się ząb standardową plombą, która chroni wypełnione kanały a przy tym pozwala go odbudować.
Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że nasz poradnik dotyczy nowoczesnej metody leczenia z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi i mikroskopu. Jeszcze do niedawna zabieg polegał na rozwierceniu zęba, by odsłonić kanały. Obecnie krok po kroku usuwa się zmienione chorobowo tkanki, dzięki czemu ząb nie jest tak osłabiony.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Zastosowanie tej metody leczenia znajduje szereg wskazań, wśród których najważniejszym jest z całą pewnością stan zapalny miazgi zęba. Charakteryzuje się on bardzo mocnymi dolegliwościami bólowymi. Wynika przede wszystkim z rozwoju próchnicy, która stopniowo atakując tkanki zęba dociera do miazgi, czyli elementu, który jest silnie unerwiony. Jeśli infekcja bakteryjna nie zostanie powstrzymana może dojść do powikłań takich jak martwica, zgorzel czy ropień.
Warto w tym miejscu wspomnieć jednak również o tym, że do infekcji miazgi zęba może dojść również w przypadku zębów, które były często leczone i otwierane oraz po urazach mechanicznych takich jak pęknięcie czy złamanie. Nie możemy więc założyć, że odpowiednia higiena, czy regularne wizyty u stomatologa ochronią nas przed tą metodą leczenia (choć z pewnością zmniejszą ryzyko). Niemniej jednak nie ma się czego obawiać. Leczenie tego typu w dzisiejszych czasach nie boli i nie powoduje komplikacji.
Ile trwa?
Przejdźmy jednak do kluczowego pytania, na które ma odpowiedzieć nasz poradnik. Czas trwania leczenia kanałowego zależy od wielu czynników. Wśród nich wymienić należy między innymi fakt, czy leczenie będzie przeprowadzane tradycyjnie, czy pod mikroskopem. Wiele zależy też od wyposażenia gabinetu. W tych, w których znajdziemy nowoczesny sprzęt pozwalający na wykonanie badania obrazowego z natychmiastowym wynikiem jest on znacznie krótszy.
Niemniej jednak przeprowadzenie wszystkich etapów leczenia krok po kroku zająć może od 1 do 2 godzin. Wynika to z faktu etapów leczenia. Badanie, podanie znieczulenia, odsłonięcie i oczyszczenie kanałów, założenie wypełnienia – wszystko to musi być przeprowadzane z najwyższą dbałością o sterylność oraz dokładne usunięcie zmienionych chorobowo tkanek.
Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, dzięki czemu lekarz ma ułatwioną pracę a on sam czuje się komfortowo. Co ważne, nie musimy obawiać się bólu. Znieczulenie miejscowe działa do 3 godzin, wszystkie niezbędne etapy leczenia zostaną więc przeprowadzone bez dyskomfortu.
Ile kosztuje leczenie endodontyczne?
Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć jest z pewnością cena leczenia kanałowego. Może różnić się ona w różnych miastach. Na jej wysokość wpływa również zastosowana metoda czy wyposażenie gabinetu. Im nowocześniejszy sprzęt i precyzyjne leczenie tym jego cena jest wyższa. Niemniej jednak średnią cenę leczenia zęba możemy określić na ok. 400-700 zł za oczyszczenie jednego kanału.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił na udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Oczyszczanie kanałowe zęba nie jest obecnie czasochłonne a przy tym daje naprawdę dobre efekty. Nie warto więc zwlekać, ponieważ zabieg leczenia kanałowego jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by zachować swoje zęby a tym samym uniknąć problemów i powikłań, które może powodować ekstrakcja zęba stałego.
Nasz ekspert:
Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej. Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.