martwy ząb co to znaczy

Co to jest martwy ząb? Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Jakie objawy generuje martwy ząb? Czy trzeba liczyć się z bólem? W poniższym tekście nie brakuje też informacji na temat samego leczenia. Zapraszam zatem do lektury! 

Czym jest martwy ząb?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, warto dowiedzieć się najpierw, co to jest miazga. Miazga wypełnia wnętrze zębów człowieka i jest unerwiona i mocno unaczyniona. Zlokalizowana jest w części koronowej i korzeniowej zęba, czyli w korzeniach zębów. 

Miazga ma bardzo ważne „zadania” do wykonania. Chodzi m.in. o ochronę przed rozmaitymi infekcjami, dostarczanie składników odżywczych i przewodzenie bodźców.

Jeżeli na skutek próchnicy lub urazu dojdzie do utraty żywotności miazgi, to mamy do czynienia z martwym zębem. Kiedy jeszcze? Czasami gdy konieczne jest leczenie kanałowe. W trakcie takiego leczenia lekarz usuwa zainfekowaną miazgę z zęba, a to również skutkuje tym, że ząb staje się „martwy”.

Ząb jest martwy – dlaczego nie można tego bagatelizować? 

Miazga pełni funkcję swego rodzaju „tarczy” przed różnymi infekcjami. Jeśli zatem ta tkanka jest martwa, to robi się poważny kłopot… Dlaczego? Martwa miazga to ognisko infekcji, co jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia zdrowotnego.

Ważne jest zatem jak najszybsze zdiagnozowanie konkretnej sytuacji, a potem przeprowadzenie leczenia kanałowego. Prawidłowo zrealizowana endodoncja (leczenie kanałowe) jest tutaj kluczowa!

W jaki sposób odbywa się diagnostyka? Doświadczony stomatolog na początku standardowo przeprowadza wywiad medyczny i ogląda wnętrze jamy ustnej. Jak można rozpoznać martwy ząb? Bardzo pomocne są tutaj m.in. badania radiologiczne i kliniczne. Często są też przeprowadzane testy termiczne. W końcu martwy ząb nie reaguje np. na zimno. 

Jakie są przyczyny powstawania martwego zęba? Jak do tego nie dopuścić? 

Chcesz mieć zdrowe uzębienie? Poznaj zatem najczęstsze przyczyny martwego zęba, a potem postaraj się je wyeliminować ze swojego codziennego życia. 

Konieczna jest m.in. regularna i dokładna higiena jamy ustnej. Po to, aby nie powstawała próchnica zębów. Jest to bowiem najczęstsza przyczyna martwego zęba. 

Co zrobić, aby do tego nie dopuścić? Zęby należy szczotkować minimum 2 razy każdego dnia – co najmniej przez 2-3 minuty (zawsze rano i wieczorem). Jeśli możesz, to wykonuj to zadanie po każdym zjedzonym posiłku. W ten sposób zmniejszysz ryzyko powstawania płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i właśnie próchnicy.

Nie zapomnij o systematycznym stosowaniu nici dentystycznych (warto z nich korzystać minimum raz dziennie; przed szczotkowaniem zębów). Przydatne są również (aby usunąć resztki pokarmowe) szczoteczki międzyzębowe. W Twojej łazience nie powinno zabraknąć miejsca dla dobrej jakości płynu do płukania jamy ustnej (bez dodatku alkoholu). Ewentualnie możesz też kupić irygator.

Nie chcesz w ogóle zastanawiać się, jak wygląda leczenie martwego zęba? W takim razie trzeba też systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Szacuje się, że minimum raz na 5-6 miesięcy (chyba że Twój dentysta zaleci Ci częstsze wizyty). Należy też regularnie (co kilka miesięcy) poddawać się zabiegom higienizacyjnym.

Jeśli zaś dentysta zauważy pierwsze niepokojące objawy (np. na powierzchni zęba pojawia się biała plamka itp.), to będzie w stanie szybko podjąć odpowiednie kroki. Po to, aby nie trzeba było nic wyrywać! Pamiętaj, że dobry fachowiec w pierwszej kolejności zawsze stara się uratować dany ząb. A ekstrakcja to ostateczność. Warto zatem regularnie odwiedzać swój gabinet stomatologiczny.

Dlaczego jeszcze powstaje martwica zęba? Jakie są inne przyczyny? Chodzi m.in. o ścieranie się zębów i urazy. Warto poświęcić nieco więcej uwagi uszkodzeniom struktur okołowierzchołkowych.  

Występują one w wyniku długotrwałego działania relatywnie niewielkich sił mechanicznych. W konsekwencji może to zaś doprowadzić do utraty unaczynienia i zarazem unerwienia komórek miazgi. Jakie są to siły? Dla wielu to może być zaskoczeniem, ale chodzi m.in. o zwykłe gryzienie ołówków, długopisów, czy obgryzanie paznokci (dzieje się tak szczególnie w przypadku osób nerwowych, żyjących na co dzień w sporym stresie). 

Do problemów na tej płaszczyźnie może też doprowadzić nieprawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne.

Jakie są objawy martwego zęba?

Warto regularnie oglądać swoje zęby w lustrze. Jeśli dostrzeżesz białą plamkę, to należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Jest to bowiem pierwszy zauważalny etap próchnicy, którą należy się jak najszybciej zająć! 

Pamiętaj, że jeżeli choroba będzie postępować, to należy liczyć się z odłamaniem szkliwa i powstaniem ubytku. Kolejnym etapem jest zaś objęcie zębiny, co ma negatywne znaczenie pod kątem miazgi. Finalnie może to bowiem doprowadzić właśnie do jej obumarcia. A wtedy konieczne jest leczenie endodontyczne.

Brak podjęcia odpowiednich kroków może skutkować wieloma przykrymi objawami. Są to m.in.: silne bóle głowy, gorączka, ropnie, obrzęki, stan zapalny, zaczerwienia na twarzy, zmiana koloru zęba (np. na szary), reaktywne zapalenie stawów i zapalenie wsierdzia. 

Czy martwy ząb może boleć? 

Jak to jest w rzeczywistości? Czy ząb martwy wykazuje dolegliwości bólowe? W praktyce każda sytuacja jest nieco inna. 

Ostre zapalenie miazgi objawia się występowaniem bólu samoistnego, który bardzo często daje o sobie znać w nocy. W pierwszej fazie ząb reaguje na ciepło i zimno, a reakcja na bodźce jest wydłużona. Niekiedy Pacjenci (w trakcie wywiadu medycznego) nie są w stanie dokładnie określić lokalizacji bólu.

Jeżeli stan zapalny przejdzie z systemu kanałów poza wierzchołek korzenia, to może dojść do rozwinięcia się ostrego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Skutkuje to m.in. dokuczliwym bólem zęba w trakcie nagryzania. Dodatkowo mogą pojawić się obrzęk i ropień.

Jak to zaś wygląda już po profesjonalnie przeprowadzonym leczeniu kanałowym? Na szczęście taki martwy ząb nie boli (w zdecydowanej większości przypadków), bo nie ma już unerwionej miazgi.

Co zrobić, kiedy martwy ząb jednak boli po endodoncji? Takie sytuacje zdarzają się relatywnie rzadko. Jeśli jednak Pacjent odczuwa ból, to powinien jak najszybciej zgłosić się do swojego dentysty. Konieczna jest m.in. szczegółowa diagnostyka, aby zweryfikować, czy leczenie kanałowe zostało wykonane odpowiednio profesjonalnie. Jeśli nie, to należy liczyć się z kolejnym zabiegiem tego typu. 

Jak odbywa się leczenie martwego zęba? 

W tym przypadku mamy do czynienia z licznymi zmianami zapalnymi… Jakie są metody leczenia? Obawiasz się, że np. martwy ząb może wypaść? Na pewno konieczna jest zatem jak najszybsza wizyta u stomatologa. Na szczęście martwy ząb można leczyć! 

Jakimi sposobami? W tym celu należy odpowiednio zaplanować i zrealizować leczenie kanałowe. Zanim to nastąpi, lekarz powinien m.in. przeprowadzić wywiad medyczny, sprawdzić stan jamy ustnej Pacjenta i wykonać zdjęcia rentgenowskie. 

W trakcie endodoncji dentysta przeprowadza dokładną dezynfekcję wewnątrz systemu kanałowego a następnie wypełnia kanały specjalnym materiałem i odbudowuje zrąb zęba. Stomatolog bazuje nie tylko na swojej wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale także wspomaga się profesjonalnymi urządzeniami i akcesoriami (np. chodzi o mikroskop stomatologiczny). Dzięki temu te zabiegi są skuteczne, a dany ząb jeszcze przez długi czas służy Pacjentowi. 

Na szczęście w dzisiejszych czasach samo leczenie kanałowe nie boli. Przed zabiegiem Pacjent otrzymuje bowiem odpowiednie znieczulenie.

Niestety, nie wszystkie zęby kwalifikują się do leczenia kanałowego. Jakie są przeciwwskazania? To np. znaczący stopień utraty twardych tkanek zęba, co uniemożliwia jego odbudowę. Dlatego dentysta musi wszystko dokładnie ocenić (pomagają mu w tym m.in. zdjęcia RTG i testy termiczne). A następnie zaproponować Pacjentowi najlepsze możliwe rozwiązanie w jego sytuacji. 

Nie da się ukryć, że lekarze zawsze starają się uratować ząb (jeśli jest taka szansa). Jeżeli jednak konieczna jest ekstrakcja zęba, to należy się jej poddać.

Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS

Warto sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, przez okres około 12.  miesięcy. Jeżeli leczenie kanałowe zostanie przeprowadzone fachowo, to Pacjent nie powinien odczuwać żadnego bólu. Profesjonalny stomatolog nie tylko pyta się o to zagadnienie, ale też m.in. sprawdza obraz na zdjęciach radiologicznych.

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Lekarz dentysta w pierwszej kolejności stara się uratować ząb. Ekstrakcja to zaś ostateczność. 

Niestety nie. Jednym z przeciwwskazań jest np. znaczący stopień utraty twardych tkanek zęba itd. Doświadczony dentysta musi zatem dokładnie przeanalizować sytuację konkretnego Pacjenta i zasugerować mu najlepsze możliwe wyjście. 

Martwe zęby przybierają szary odcień. Na szczęście jest możliwe ich wybielanie, aby przywrócić odpowiednie efekty wizualne.

Co jeszcze warto przeczytać? 

  1. „Stomatologia estetyczna” – A. Banerjee
  2. „Wheeler. Budowa zębów, fizjologia i okluzja” – S. J. Nelson,  M. M. Ash (redakcja – G. Śmiech-Słomkowska)
  3. „Leczenie endodontyczne zębów mlecznych – techniki postępowania, materiały obturacyjne. Przykłady kliniczne” – M. Krzyżak, M. Gardiasz, M. Klimczyk-Święch 

Lekarz stomatolog

Lekarz dentysta w | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.