proteza całkowita implantis

Takie rozwiązania mają na celu nie tylko poprawić walory estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Do wyboru są rozmaite protezy, a dzisiaj poznasz najpopularniejsze rodzaje! Najwięcej miejsca poświęcę zaś protezom całkowitym. Jakie mają one zalety i wady? Ile mniej więcej kosztują? Sprawdź! 

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Naturalne zęby nie są nam dane raz na zawsze. Zastanawiasz się, jak można uzupełnić brakujące elementy w jamie ustnej? Ciekawym sposobem na „nowe uzębienie” są protezy. A doświadczony stomatolog (po dokładnej analizie danego przypadku) powinien zaproponować taki wariant, który będzie optymalny. 

Jakie mamy najpopularniejsze rodzaje uzupełnień protetycznych? Najważniejszy podział to protezy stałe i ruchome. Jeśli chodzi o te pierwsze elementy, to mocuje się je do zębów własnych albo implantów. W tej kategorii można wyróżnić np. korony i mosty. 

W przypadku najprostszej protezy akrylowej ruchomej (osiadającej) można ją wkładać i wyjmować (np. przed pójściem spać). To na pewno m.in. ułatwia zachowanie odpowiedniej higieny, która (niezależnie od wariantu) zawsze powinna być systematyczna i dokładna. 

Wybór odpowiedniej protezy zębowej musi być przemyślany. Należy brać pod uwagę przede wszystkim sytuację konkretnego Pacjenta. Chodzi m.in. o warunki zębowe, bo czasami brakuje jednego zęba, a niekiedy wszystkich. Spore znaczenie mają też warunki anatomiczne. 

Lekarz powinien uwzględnić także indywidualne oczekiwania Pacjenta (np. w aspekcie estetyki i codziennego użytkowania) oraz sprawy finansowe.

Proteza akrylowa całkowita: wady i zalety

Jeśli w żuchwie i/lub szczęce nie ma żadnych zębów, to z pomocą przychodzi proteza całkowita. Dlaczego? Taki wariant protetyczny poprawia wygląd i likwiduje dyskomfort (na rozmaitych płaszczyznach) związany z brakiem uzębienia… 

Dlaczego w takiej sytuacji należy nawiązać kooperację z profesjonalną pracownią dentystyczną? Brak zębów (uwzględniając łuk dolny, jak i górny) powoduje wiele komplikacji w życiu codziennym. 

Przede wszystkim chodzi o uczucie wstydu. Bezzębie prowadzi do obniżenia własnej samooceny i mniejszej pewności siebie. A to negatywnie rzutuje na życie prywatne i zawodowe.

W leczeniu protetycznym chodzi m.in. o to, aby Pacjenci na nowo mogli cieszyć się każdym kolejnym dniem. Protezy całkowite zastępują brakujące zęby i zapewniają piękny uśmiech, którego nie trzeba się wstydzić!

Z medycznego punktu widzenia bardzo ważne jest zadbanie o kwestie zdrowotne. A tych tutaj nie brakuje! Profesjonalna umiejętność wykonania protezy gwarantuje „sztuczne zęby”, dzięki którym będzie można znowu żuć pokarmy (to zaś istotne pod kątem układu pokarmowego).

Nie da się ukryć, że w przypadku braku zębów bardzo cierpi na tym wymowa. Na szczęście można temu zaradzić! Oczywiście, konieczne jest perfekcyjne wykonanie i dopasowanie. Proteza powinna być zaś m.in. stabilna na podłożu. Istotna jest też optymalna retencja.

Do zalet można także zaliczyć m.in. dość przystępne ceny, możliwość modyfikacji protez (np. akryl może być spiłowany, aby mniej ona uciskała), szybkie i relatywnie proste naprawy.

Niestety, protezy całkowite to też wady. Przede wszystkim dużo osób ma kłopot, aby przyzwyczaić się do nowych elementów w buzi. Im dłuższy przedział czasowy, tym sprawia to mniej problemów. Początki są jednak czasami dość trudne i bolesne. Warto to jednak traktować jako pewien „etap” na drodze do lepszego, bardziej komfortowego życia.

Proteza całkowita może powodować rozmaite objawy. Są to m.in.:

  • mniejsza ilość miejsca dla języka, co powoduje dyskomfort
  • zwiększone (niż do tej pory) wydzielanie śliny
  • dziąsło (dziąsła) może być podrażnione
  • przygryzanie warg i policzków
  • początkowo mogą pojawić się trudności w czasie wysławiania się

Nie powinno się panikować, ale nie można też tego bagatelizować. Warto opowiedzieć o swoich wątpliwościach lekarzowi. To ważne, aby fachowiec mógł dokonać stosownych modyfikacji, dzięki którym proteza będzie lepiej dopasowana.

Właściwa komunikacja pomiędzy lekarzem i Pacjentem jest na wagę złota. Ekspert od medycyny powinien dokładnie wyjaśnić temat związany z protezami. Należy wskazać plusy i minusy, aby Pacjent wiedział, czego może się spodziewać. Nie może mu na pewno zabraknąć cierpliwości. Na początkowych etapach mogą pojawiać się powyższe symptomy, ale z biegiem czasu powinny one ustąpić.

Ile kosztuje proteza całkowita?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ to zależy od wielu czynników, np. od materiału i metody mocowania (ceny zaczynają się mniej więcej od kilku tysięcy PLN). Do każdego przypadku powinno zaś podchodzić się w sposób indywidualny.

Aby dokładnie określić finalną cenę, należy m.in. przeanalizować sytuację Pacjenta i porozmawiać z nim o jego oczekiwaniach, potrzebach itp. Dopiero potem można zaproponować różne rozwiązania i przedstawić warunki finansowe.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile dokładnie kosztuje proteza całkowita w klinice IMPLANTIS, to zapraszam do umówienia wizyty. Na miejscu wszystkiego się dokładnie dowiesz!

Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS

Tak. To, że ktoś nie ma własnych zębów nie oznacza, że może sobie odpuścić higienę jamy ustnej. Jest ona konieczna, aby np. nie doprowadzić do rozwoju grzybicy. 

Najlepiej robić to po każdym posiłku. 

Co jeszcze warto przeczytać? 

  1. „Ruchome protezy częściowe w ujęciu McCrackena” – A. B. Carr, G. P. McGivney
  2. „Protetyka stomatologiczna. Protezy całkowite” – wydanie I polskie pod redakcją B. Płonki 

Przeczytaj również:

Lekarz stomatolog

Lekarz dentysta w | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.