proteza elastyczna implantis

Czym cechuje się proteza elastyczna? Jakie są jej najważniejsze zalety i wady? Czym proteza elastyczna różni się od zwykłej? 

Czym są protezy zębowe elastyczne?

Kiedy z rozmaitych przyczyn Pacjenci chcą zdecydować się na protezy, zaczynają zastanawiać się, co będzie dla nich najlepsze. Aktualnie wyboru nie brakuje. Coraz większą popularnością cieszą się właśnie protezy elastyczne. Są one wykonywane z materiałów termoplastycznych. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim akron, czy nylon.

Zastosowanie takich komponentów powoduje, że proteza elastyczna potrafi świetnie dopasować się do kształtu jamy ustnej Pacjenta, co jest bardzo ważne z punktu widzenia codziennego użytkowania. W rezultacie można się o wiele szybciej przyzwyczaić do takich elementów znajdujących się w buzi.

Zaraz dokładnie przedstawię najważniejsze różnice pomiędzy protezami standardowymi i elastycznymi. Już teraz chciałbym jednak wspomnieć, że rozwiązania z tej drugiej kategorii są bardzo podobne (pod kątem wizualnym), lecz nie posiadają metalowych klamer (czyli popularnych „haczyków”). Z tego względu elastyczna proteza jest m.in. lżejsza, co także ma znaczenie dla Pacjentów.

Zalety i wady protez zębowych elastycznych

Jakie są najważniejsze plusy? Przede wszystkim chodzi o komfortowe użytkowanie. Konieczność założenia protezy spędza wielu osobom sen z powiek. Zastanawiają się bowiem, jak od teraz będzie wyglądać ich życie, czy uda im się do wszystkiego przyzwyczaić itd. 

Pod tym kątem protezy elastyczne są nowoczesne. Użycie odpowiednich materiałów sprawia, że są one wyjątkowo uniwersalne. Te produkty dobrze „trzymają się w ustach”, dlatego Pacjenci nie mają wrażenia, że proteza im za chwilę wypadnie. Odpowiednie przyleganie do tkanek jamy ustnej gwarantuje dobrą stabilność, co przekłada się na komfortowe użytkowanie.

W przypadku protez elastycznych nie ma zastosowanych metalowych klamer. Na skutek tego są one bardziej dyskretne. Z doświadczenia wiem, że to zaś bardzo ważna cecha dla Pacjentów!

Można też liczyć na ochronę śluzówki, dziąseł i zębów. Dlaczego? Protezy elastyczne nie podrażniają śluzówki w buzi. Z kolei elastyczne klamry nie ranią dziąseł i zębów.

Omawiane dzisiaj rozwiązania wyróżniają się m.in. mniejszą wagą i niewielką grubością. Spore znaczenie mają także relatywnie małe gabaryty płyty na podniebieniu. Dzięki temu można szybciej przyzwyczaić się do tych elementów.

Niektórzy Pacjenci dodają, że mniejsze parametry i niższa waga sprawiają, że rzadziej mają oni kłopot z odruchem wymiotnym (szczególnie dotyczy to zaś osób, które zaczynają swoją „przygodę” z protezami).

Jeśli ktoś ma alergię np. na akryl lub metale, to oczywiście decyduje się na rozwiązania elastyczne. Nie wywołują one niepożądanych reakcji, które mogłyby mocno rzutować na codzienne życie.

Ważnym czynnikiem jest też wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Niestety, noszenie protez elastycznych wiąże się także z pewnymi minusami. Jakie z nich są najważniejsze?

  • gorsze warunki finansowe: jest to pochodną użycia bardzo nowoczesnych technologii i „składników”
  • naprawy są trudniejsze, a czasami niemożliwe do zrealizowania: w efekcie trzeba wykonać nową protezę
  • możliwość dopasowywania jest ograniczona: sama proteza elastyczna jest bardzo uniwersalna. Trzeba jednak wiedzieć, że jednocześnie występują ograniczone możliwości modyfikacji. Jak np. trzeba będzie dostawić zęba do protezy, to może okazać się to zadaniem niemożliwym do wykonania
  • protezy elastyczne mogą ulec przebarwieniu: należy zatem szczególnie dbać o regularną, dokładną higienę

Proteza elastyczna vs. tradycyjna proteza zębowa

Chcesz, aby Twoje nowe uzębienie odpowiednio się prezentowało? Model „elastyczny” to bardzo ciekawa alternatywa, aby efektownie uzupełnić braki. A przy okazji zadbać o komfortowe użytkowanie. Coraz więcej Pacjentów – odwiedzających gabinet stomatologiczny – wybiera zatem to rozwiązanie. Aby jednak mieć pełen przegląd, zapoznaj się z krótką charakterystyką obu opcji. 

Protezy akrylowe są najpowszechniejszym rodzajem w kategorii „protezy zębowe”. Powstają one z twardego akrylu. Tego typu protezy w większości także dobrze dopasowują się do jamy ustnej. Należy jednak zwrócić uwagę, że proces adaptacji jest zazwyczaj dłuższy i niekiedy bardziej bolesny (w porównaniu do protez elastycznych). Wiąże się to np. z większą liczbą wizyt u swojego lekarza, co przekłada się też na straty czasowe itd.

Spiłowywanie akrylu (aby dana proteza np. mniej uciskała) może zaś doprowadzić do jej luźniejszego ułożenia w buzi. A to przyczynia się np. do gromadzenia się pod płytą resztek jedzenia.

Z drugiej strony tradycyjne protezy są bardziej podatne na tego typu modyfikacje (co w wielu sytuacjach ma znaczenie). Łatwiej się je też naprawia. O czym jeszcze nie można zapominać? Standardowe rozwiązania są tańsze. Dlatego ostateczna decyzja powinna być dobrze przemyślana.

Jak wybrać najlepszą protezę elastyczną?

Zastanawiasz się nad wyborem protez akrylowych? A może chcesz zdecydować się na rozwiązania elastyczne? Zarówno wariant akrylowy, jak i ten drugi mają swoje plusy i minusy. Dlatego warto poznać zalety i wady dostępnych rozwiązań, a potem zdecydować się na najlepsze dla siebie wyjście z całej sytuacji.

Finalnie chcesz wybrać protezę elastyczną? W czasie podejmowania wiążących decyzji należy brać pod uwagę m.in.:

  • warunki zębowe
  • indywidualne potrzeby pacjenta
  • komfort użytkowania
  • kwestie finansowe

Konieczna jest zatem konsultacja z lekarzem. 

Inne często zadawane pytania przez Pacjentów kliniki IMPLANTIS

Są one produkowane z materiałów termoplastycznych. Dzięki temu cechują się m.in. dużą giętkością i szybko dostosowują się do kształtu jamy ustnej. Poza tym są relatywnie mniejsze i lżejsze (w porównaniu do tradycyjnych protez). Niestety, te rozwiązania mają też swoje wady. Zaliczamy do nich m.in. wyższe ceny i trudniejsze naprawy.

Należy do tego podejść w sposób indywidualny. Lekarz powinien przeanalizować konkretną sytuację i przedstawić Pacjentowi takie rozwiązania, które będą dla niego najlepsze. Niestety, jeśli dana osoba ma np. bezzębie, to nie może zdecydować się na protezę elastyczną.

Co jeszcze warto przeczytać? 

  1. „Vademecum Wykonywania Protez Stałych i Ruchomych” – pod redakcją B. Dejak
  2. „Esthetics and Function in Complete Denture Prosthesis” – opracowanie zbiorowe 

Przeczytaj również:

Lekarz stomatolog

Lekarz dentysta w | + 48 511 511 615 | O autorze | + posty

Lekarz stomatolog Tomasz Bobek, dentysta o numerze PWZ 1304071 (Numer Prawa Wykonywania Zawodu), ukończył studia stomatologiczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.  Jego praktyka jest odzwierciedleniem nieustannego doskonalenia umiejętności i uczestnictwa w międzynarodowych szkoleniach oraz konferencjach stomatologicznych. Ma duże doświadczenie w leczeniu za pomocą implantów dentystycznych i w protetyce stomatologicznej.  Lekarz stomatolog Tomasz Bobek dąży do ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy na temat najnowszych technik i technologii w dziedzinie implantologii. Od 2007 roku specjalizuje się w zakładaniu implantów zębowych i jest członkiem prestiżowych organizacji takich jak ICOI, DGOI, PSI i PTE. W 2006 roku uzyskał członkostwo w General Dental Council w Londynie. W 2011 roku ukończył Curriculum of Oral Implantology, a jego obszar zainteresowań obejmuje stomatologię cyfrową, protetykę oraz nowoczesne leczenie kanałowe zębów. Wprowadza implanty zębów Straumann, DIO, Megagen, Osstem.